Manifestace za ženská práva v Berlíně. (8. března 2019)

Manifestace za ženská práva v Berlíně. (8. března 2019) | foto: Profimedia.cz

Devadesát procent lidí je zaujatých vůči ženám, včetně jich samotných

  • 301
OSN ve své zprávě uvedla, že nejméně devadesát procent všech mužů a žen je určitým způsobem zaujato vůči ženám. Téměř polovina mužů na celém světě uvedla, že mají větší právo na práci než ženy. Vědci analyzovali zaujatost vůči ženám například v oblastech jako je kultura nebo politika v celkem 75 zemích. Úplná rovnost není nikde.

Navzdory pokroku v odstraňování mezer mezi pohlavími, má 91 procent mužů a 86 procent žen alespoň jeden předsudek vůči ženám ve vztahu k politice, ekonomice, vzdělání, násilí nebo reprodukčním právům.

Nejhůře ze všech zkoumaných zemí dopadlo africké Zimbabwe, kde jen 0,27 procenta lidí uvedlo, že nemají žádnou předpojatost vůči pohlaví. 

Na druhém konci stupnice se umístila Andorra, kde 72 procent lidí nemá žádné předsudky. Bez předpojatosti byla také většina obyvatel Nizozemska, Austrálie, Norska, Nového Zélandu a Švédka.

Přibližně 96 procent Zimbabwanů si navíc myslí, že násilí páchané na ženách je přijatelné a stejný podíl lidí nepodporoval jejich reprodukční práva. Na Filipínách zastávalo tyto názory 91 procent obyvatel. Všude na světě se potom 28 procent lidí domnívá, že je oprávněné, pokud muž bije svoji ženu.

„V posledních desetiletích jsme ušli dlouhou cestu, abychom zajistili, že ženy mají stejný přístup k základním životním potřebám jako muži,“ říká pro stanici BBC vedoucí Úřadu pro rozvoj lidských zdrojů OSN Pedro Conceição.

„Genderové mezery jsou ale stále příliš zřejmé v jiných oblastech, zejména těch, které zpochybňují mocenské vztahy a mají největší vliv na dosažení skutečné rovnosti. Boj o genderovou rovnost je momentálně příběhem zaujatosti a předsudků,“ dodal Conceição.

Muži jsou lepšími politickými vůdci, myslí si lidé

Podle zprávy OSN má přibližně polovina mužů a žen pocit, že muži jsou lepšími politickými vůdci. Muži se na politické vedení lépe hodí například podle 55 procent Číňanů, a to samé si myslí také 39 procent obyvatel USA, kde prezidentskou funkci ještě nikdy nevykonávala žena.

Naopak na novém Zélandu, kde je na premiérském postu momentálně Jacinda Ardernová, si to samé myslelo jen 27 procent lidí. Počet žen v čele vlády je všude po světě momentálně nižší než před pěti lety. Ve 193 zemích světa je v takové pozici jen deset žen, v roce 2014 to bylo patnáct.

Soud zamítl stížnost Američanek na chození „nahoře bez“

O něco vyšší procento žen je v parlamentech. Nejvyšší podíl křesel v parlamentu mají ženy v Latinské Americe a Karibiku, a to 31 procent. Nejhůře jsou na tom země jižní Asie, kde tvoří ženy v parlamentech jen 17 procent.

Ženy jsou také méně placeny než muži a je mnohem méně pravděpodobné, že budou na vyšších pracovních pozicích. Celosvětově si 40 procent lidí myslí, že muži jsou ve vedení mnohem lepší. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video