Průmyslník Čubajs přežil atentát

  12:17aktualizováno  12:17
Šéf ruské monopolní energetické společnosti RAO JES Anatolij Čubajs měl štěstí. Bez újmy přečkal útok neznámých atentátníků, kteří stříleli ze samopalů na jeho BMW a vůz ochranky. U auta zároveň vybuchla nálož. Čubajs jel zrovna do práce.

Podle Čubajsova mluvčího Andreje Trapeznikova se stal průmyslník terčem atentátu na dálnici na předměstí Moskvy, když mířil ze své venkovské vily do úřadu v metropoli.

"S Čubajsem je všechno v pořádku. Už je ve své úřadovně," řekl Trapeznikov agentuře Reuters.

Policejní mluvčí potvrdil, že BMW a Mitsubishi, v jednom z nichž cestoval Čubajs a ve druhém jeho ochranka, se staly cílem útoku, při němž však nikdo nebyl zraněn.

"Mezi oběma automobily explodovalo výbušné zařízení," informoval policejní mluvčí. "BMW odjelo a Mitsubishi se zastavilo."

Čelní ruští podnikatelé obvykle cestují v konvojích v doprovodu ozbrojených tělesných strážců.

Politici se přou o motivech útoku
Podle mínění bývalého Čubajsova reformátorského spojence Borise Němcova měl útok na Čubajse politické motivy. "Čubajs je veřejná postava," řekl Němcov agentuře Interfax. "Podle mne je zcela zřejmé, že tento pokus o atentát má politický charakter a nikterak nesouvisí s reformami RAO JES."

Prominentní liberální politička Irina Chakamadová je opačného názoru. V rozhovoru pro rozhlasovou stanici Echo Moskvy prohlásila, že útok s největší pravděpodobností souvisí s reformou energetického monopolu.

Čubajs zbohatl na privatizaci
Čubajs patřil v 90. letech do týmu mladých reformátorů soustředěných kolem bývalého premiéra Jegora Gajdara a byl autorem ruského privatizačního programu 90. let. Západ ho považoval za nejliberálnějšího z kremelské soustavy, za výkonného úředníka moderního stylu.

Kolovaly však pověsti, že společně se svým bratrem zasahuje do většiny významných ruských privatizačních projektů, na nichž údajně pohádkově zbohatli a ne vždy se drželi v mezích zákona.

Čubajs se udržel ve vládě i po Gajdarově pádu a v roce 1994 ho tehdejší prezident Boris Jelcin povýšil na místopředsedu vlády odpovědného za privatizační program.

Po volbách v prosinci 1995 mu však byl připsán na vrub nejen výprodej státního majetku, nevhodnost reforem v západním stylu a pochybné způsoby snížení inflace, ale i volební neúspěch bloku Náš dům-Rusko.

V lednu 1996 se musel s funkcí ve vládě rozloučit. Už o dva měsíce později se však dobrý organizátor hodil do Jelcinova týmu pro prezidentské volby. Osvědčil se tak, že se v červenci stal šéfem prezidentské kanceláře a působil také ve funkci prezidentova poradce. Později převzal místo prvního vicepremiéra a ministra financí. V čele RAO JES stanul v roce 1998.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Polsko zrušilo účast na summitu V4 v Izraeli, svolává schůzku v Bruselu

Nový polský premiér Mateusz Morawiecki

Polsko se kvůli údajným protipolským výrokům nejvyšších izraelských představitelů nezúčastní summitu visegrádské čtyřky...

Američané dopravili pomoc pro Venezuelu, Maduro humanitární krizi popírá

Do kolumbijského pohraničního města Cúcuta přiletěl americký vojenský dopravní...

Venezuelská opozice zintenzivňuje kampaň za vstup humanitární pomoci, která se už dva týdny shromažďuje u hranic této...

TÝDEN OBRAZEM: Nebe plné balonů, otužilé „plameňačky“ a jiskřivá jízda

MAGICKÝ FESTIVAL. Na letošním saúdskoarabském festivalu balonů AlUla pořádaného...

Zatímco angličtí fanoušci kriketu sledovali zápas uprostřed výsledkové tabule, mladý Nigerijec proplouval na kánoi...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz