Autorem kontroverzního filmu je totiž známý bojovník proti "islamizaci" Evropy a člen nizozemského parlamentu za Stranu svobody Geert Wilders.
Už několikátý měsíc slibuje ukázku toho, jak Korán inspiruje k násilí, navádí k vraždám a teroru. Korán, ze kterého by podle Wilderse měly být vyňaty některé pasáže, pak přirovnal k Hitlerově Mein Kampfu. Taková tvrzení jsou pro muslimy tím, čím červený hadr pro býka.
Koncem února Wilders oznámil, že film je hotov a po 1. březnu ho zveřejní nejspíš na internetu.
Ze všech stran se na autora hrne varování před vlnou násilí podobnou té, která následovala po otištění karikatur proroka Mohameda v dánském tisku. Své znepokojení neskrývá ani šéf NATO a Nizozemec v jedné osobě Jaap de Hoop Scheffer. "Cítím se zodpovědný za jednotky v Afghánistánu. Pokud by se měly stát terčem kvůli filmu, pak se toho bojím," řekl Scheffer.
Aliance vede v Afghánistánu svoji vůbec největší vojenskou akci. Protivník, radikální hnutí Taliban, minulý týden oznámil, že své útoky zaměří na nizozemské vojáky, pokud se film urážející islám objeví na veřejnosti.
V neděli se v severoafghánském městě Mazáre Šaríf sešlo na deset tisíc rozzlobených Afghánců. "Pryč s Dánskem a Nizozemskem. Nikomu nedovolíme, aby pošpinil Proroka a Korán. Muslimové, projevte své rozhořčení," volali sborově protestující, zatímco pálili nizozemské vlajky.
V nizozemské, tradičně liberální společnosti je svoboda projevu pevně zakotvena. Vláda se proto zatím neodvážila Wilderse oficiálně vyzvat, aby od svých plánů upustil. Podle médií ale vládní právníci zjišťují, zda existuje legální cesta, jak odvysílání Wildersova snímku zabránit.
V Haagu mají pořádně zamotanou hlavu
Kabinet v Haagu už nyní čelí důsledkům Wildersova neuskutečněného činu. Ministr pro rozvoj Bert Koenders zrušil svoji cestu do Somálska. Dětský film nizozemských tvůrců Kde je Winkyho kůň byl odvetou stažen z programu mezinárodního festivalu v Egyptě.
Vláda se bojí i neblahých dopadů na ekonomiku. Několik podnikatelských organizací apelovalo na Wilderse, aby film neukazoval. Egypt a Írán už pohrozily ekonomickými sankcemi.
"Existuje pádný důvod pro hluboké obavy," nechal se slyšet nizozemský premiér Jan Peter Balkenende. A dodal: "První člověk, který bude muset přijmout zodpovědnost, je pan Wilders osobně."
Jenže Wilderse to nezviklalo. "Vláda kapituluje před islámem. A to já nikdy neudělám," řekl. Ministru zahraničí Maximu Verhagenovi, který žádal film nepromítat, vzkázal: "Nech si své rady." A hned si přisadil, že Korán je fašistická kniha, která ponouká lidi k vraždění.
Snímek dostal název Fitna, což v arabštině znamená veřejné násilí či svár. Podle nizozemských médií se na začátku filmu otevře Korán, k jehož jednotlivým kapitolám jsou připojeny záběry současného krveprolití a násilí v muslimských zemích. Na konec je zařazen obraz Proroka, muslimové přitom jeho zobrazování považují za kacířství.
Podobně se před časem do islámu pustil i film Podvolení režiséra Theo van Gogha natočený podle scénáře političky somálského původu Ajád Hirsí Alíové.
Ve filmu byly verše Koránu promítány na nahé ženské tělo. Van Gogha pak na ulici za bílého dne podřízl islámský radikál a Nizozemskem cloumaly nepokoje.
. Kdo je Geert WildersKrajně pravicový čtyřiačtyřicetiletý nizozemský politik Geert Wilders je díky své blonďaté hřívě k nepřehlédnutí. Jeho ostré názory varující před "islamizací Evropy" také. Wildersova Strana za svobodu má devět míst ve stopadesátičlenném parlamentu. Chce snížit daně a sociální podpory, minimalizovat státní regulaci tak, že v případě vzniku nové normy budou dvě stávající zrušeny. Co také řekl: |