Obětí maskovaných útočníků se o víkendu stal i štáb televize Pirveli, který se v centru Tbilisi pokoušel natočit jejich řádění. Kameramanovi rozbili hlavu, reportérce nastříkali do obličeje pepřák a hodili ji na zem. Oba novináři skončili v nemocnici s otřesem mozku.
Diváci jedné z největších gruzínských soukromých televizí v přímém přenosu viděli nové metody potlačení demonstrací proti vládě ovládané oligarchou Bidzinou Ivanišvilim. Slzný plyn a vodní děla nahradila maskovaná komanda, od kterých se mohou bezpečnostní struktury oficiálně distancovat.
Borci v teplákovkách v noci na neděli vpadli také do kanceláře opoziční Koalice pro změnu v centru hlavního města. Zničili interiér a zmlátili dva lidi, které zastihli uvnitř. Nahrávku z bezpečnostních kamer sdílela na síti X i prezidentka Salome Zurabišviliová, která protesty proti vládě podporuje.
„Ruský režim se dnes v noci v Tbilisi opět pustil do práce. Naháněl civilisty prchající před terorem, cílí na politiky, novináře, umělce... Vykopává dveře do kanceláří opozice a mlátí politiky uvnitř,“ dodala Zurabišviliová a opět tak obvinila vládu, že posluhuje ruským zájmům.
Gruzie ve varu |
Zahalení rabiáti jsou další fenomén, kterým gruzínské nepokoje připomínají Majdan. Takzvaní tituškové se poprvé objevili v Kyjevě v roce 2013, kde za přihlížení bezpečnostních složek napadali demonstranty, šířili chaos a vyvolávali provokace. Název dostali podle mistra bojových umění Vadyma Tituška, za den „práce“ prý dostávali sto dolarů na ruku.
Násilné protesty v Gruzii vypukly koncem listopadu v reakci na oznámení premiéra, že vláda pozastaví přístupové rozhovory s EU. V neděli demonstranti před parlamentem vztyčili velký vánoční strom s fotografiemi zmlácených protestujících. Vláda pod vlivem protestů otočila a tvrdí, že čtyřmilionová zakavkazská země vstoupí do EU do roku 2030. Opozici a demonstranty viní z pokusu provést revoluci financovanou ze zahraničí.