Okolnosti smrti 17letého Trayvona Martina byly už od počátku vyšetřování nejasné a v USA se případ stal velmi citlivým tématem napříč různorodou společností.
Mladý Afroameričan zemřel 26. února v Sanfordu na Floridě, když ho ranou do srdce usmrtil člen místní sousedské hlídky George Zimmerman. Porota v neděli přiznala, že muž jednal v sebeobraně a osvobodila ho (více o rozsudku čtěte zde).
V mnoha velkých městech Spojených států se shromáždily davy lidí, které takový rozsudek pobouřil. Demonstanti viní Zimmermana, původem bělocha s hispánskými kořeny, z rasisticky motivovaného útoku. Tisíce z nich tak během dne vyšly do ulic s heslem: "Spravedlnost pro Trayvona."
"Trayvon byl vybraný, pronásledovaný a nakonec zavražděný kvůli své barvě kůže," řekla agentuře Reuters třiatřicetiletá Angela Tovarová, která se spolu s dalšími asi dvěma tisíci lidí zúčastnila večerního pochodu směrem k newyorskému Times Square.
Policie se snažila dav usměrnit do připravených uliček, ale nedařilo se jí to. Průvod, v němž pochodovali především Afroameričané, blokoval dopravu a nakonec se za údivu turistů posadil na náměstí.
Masové, ale převážně pokojné protesty zažila i další velká města. Demonstranti zablokovali silnice mimo jiné i v Los Angeles, San Francisku, Chicagu nebo Bostonu, kde je hlídal policejní kordon. Prezident Barack Obama vyzval obyvatele, aby na verdikt soudu reagovali s klidem.
To však pro některé bylo nemožné. "Není to správné, že si dítě nemůže zajít ani do obchodu," prohlásila další účastnice demonstrací Maura Twomeyová. "Rasismus není tématem pouze pro černošskou komunitu, ale pro nás všechny."
Rasistická vražda, nebo sebeobrana? To druhé, rozhodl soud na Floridě
14. července 2013 |