Křehké noční příměří opět skončilo v pátek okolo desáté dopoledne. Stejně jako ve čtvrtek v dopoledních hodinách v metropoli vypukly ozbrojené střety přímo před budovou parlamentu, uvedla přímo z Kyjeva zpravodajka Lidových novin Petra Procházková. Zraněno bylo několik lidí.
Krize na UkrajiněON-LINE: Dění v na Ukrajině minutu po minutě DOHODA: Ukrajina nakročila ke smíru POLITOLOG: Další vývoj ukáže až noc TVÁŘE: Fotografie obětí z Majdanu OTÁZKY A ODPOVĚDI: OBRAZEM: Čtyři dny protestů |
Podle policie napadli agresivní demonstranti příslušníky vojsk ministerstva vnitra, kteří budovu střežili, a pokusili se proniknout do sněmovny. Podle opozice naopak začala policie.
Centrum opozičních protestů na náměstí Nezávislosti i nadále okupuje na několik desítek tisíc lidí. Ozbrojené složky se však ve čtvrtek v noci stáhly z okolních ulic a přilehlých budov.
"Mezi demonstranty panuje přesvědčení, že politici a zbohatlíci hrají o čas, snaží se vše zdržovat, aby stačili poslat své rodiny do bezpečí, utéci, vyvézt majetky. Na Majdan přicházejí další a další lidé, jsou jich tady všude v centru desetitisíce," líčí situaci reportérka Lidových novin Petra Procházková.
Dočasné uklidnění situace ve čtvrtek večer rovněž umožnilo znovu obnovit provoz metra, které tajná policie rozkázala uzavřít s odkazem na možnost teroristického útoku. "Metro na Kreščatiku začalo fungovat, ale obchody jsou stále zavřené, některé poskytly své prostory demonstrantům jako ošetřovny a vývařovny," píše Procházková. Ani po oznámené dohodě (více o ni zde) se však příliš nemění.
Snajpři mluví rusky, ukázaly odposlechy
Někteří obránci Majdanu stále nechtějí ukázat tváře z obav z budoucnosti. "Pořád ještě není jistota, že to skončí dobře," říká reportérka. Domobrana Majdanu však prohlásila, že propustila všechny zadržené důstojníky policie a speciálních jednotek Berkut. "Neustávají však ve výrobě munice. Jsou obavy, že se může hodit," poukazuje Procházková na fotografii z příprav Molotovových koktejlů.
"Lidé jsou velmi disciplinovaní, rozdělují si úkoly a dokonce se snaží uklízet ulice plné trosek." Petra Procházková, reportérka LN |
Nejvážnějším problémem jsou pro demonstranty odstřelovači, upozornila reportérka. V parlamentu se kvůli nim strhla i ostrá hádka. "Podařilo se ulovit odposlechy z vysílaček. Hovoří rusky, takže jsou to buď Rusové, nebo kluci z východu. Jeden je i natočen, jak střílí na demonstranty vyzbrojené jen štíty a tyčemi," uvedla Procházková. V odposlechu podle ní zaznělo: "Dívej se na hotel Ukrajina, to je základ, tam jsou." V tu dobu byl v hotelu lazaret a novináři.
"Právě proto, aby se zamezilo snajprům střílet po lidech, rozšířili demonstranti teritorium Majdanu i na okolní ulice. Berkut ustoupil, ten není vůbec vidět," popsala novinářka. Z pódia však zaznívá, že "vyhráno ještě není".
"Přátelé, v Ukrajině už to není občanský protest, ale všelidové povstání. Odstraňme kriminální juntu ihned!" volal řečník z tribuny. Lidé návrh na předčasné volby až v prosinci, jak nabídl prezident Viktor Janukovyč (více o dohodě zde), odmítají. A chtějí potrestání těch, kteří vraždili na ulicích.
Velkou roli v tom může sehrát páteční prohlášení bývalého náčelníka generálního štábu Vladimíra Zamana. Potvrdil, že když 19. února dostal příkaz vyrazit s vojáky proti demonstrantům, odmítl. "Je to velmi důležité svědectví, protože toto je možné použít proti Janukovyčovi, pokud bude souzen," míní Procházková.
Podle oficiálních informací zemřelo od úterý, kdy ostré střety v Kyjeve propukly, 77 lidí. S odvoláním na ministra zdravotnictví to uvedla opozice na twitterovém účtu.
Těžké chvíle prožily ve čtvrtek desítky policistů, které zajal dav demonstrantů. Někteří chtěli policisty lynčovat, nakonec je ale propustili.