Protesty ve Fergusonu v noci na 26. listopadu 2014. | foto: Reuters

Policie ve Fergusonu zadržela 44 lidí. Protestovalo se po celých USA

  • 116
Demonstranti se vrátili na místo protestů ve Fergusonu v Missouri. Policie zadržela 44 výtržníků. Protesty však byly klidnější než o den dřív, kdy velká porota osvobodila policistu Wilsona. Lidé vyšli do ulic v mnoha dalších městech po celých Spojených státech. Na předměstí St. Louis byli postřeleni dva agenti FBI.

Nepokoje vyvolalo rozhodnutí velké poroty nepohnat k soudu policistu Darrena Wilsona, jenž 9. srpna zastřelil 18letého Michaela Browna, který předtím zřejmě kradl v místním obchodě. Wilson před vyšetřovateli vypověděl, že ho Brown napadl a pral se s ním o zbraň. Podle jiných tvrzení mladík naopak údajně zvedal ruce na znamení toho, že se vzdává (více zde).

Demonstranti, kteří po osvobozujícím verdiktu poroty vyšli do ulic Fergusonu, podle agentury AP povalili zátarasy a obsadili schodiště tamní soudní budovy. Poté se vrhli na policejní vůz, který převrátili a zapálili. Noc byla klidnější, uvedl šéf policie Jon Belmar. Pořádkové jednotky použily slzný plyn pouze jednou.

26.listopadu 2014 v 05:02, příspěvek archivován: 26.listopadu 2014 v 10:16

#Ferguson protesters overturn police car. Live updates here http://t.co/ydVSiPWtdB pic.twitter.com/DB2OTxPn8X

Jen pár kilometrů od protestů v St. Louis byli na předměstí postřeleni dva agenti FBI, uvedla americká televizní stanice NBC News. Oba federální agenti utrpěli zranění, která je neohrožují na životě. Jeden byl střelen do ramene a druhý do nohy.

Ke střelbě došlo v noci, ve 3:15 místního času, uvedla stanice. Agenti FBI na místě pomáhali místní policii při zásahu proti muži, který se zabarikádoval v domě.  „Incident nemá přímou spojitost s protesty ve Fergusonu,“ řekla bez dalších podrobností mluvčí Rebecca Wuová.

Národní garda mezitím zvýšila posily v oblasti. „Dohromady bude v této oblasti 2200 členů Národní gardy. Životy a majetek musí být chráněny,“ prohlásil guvernér státu Missouri Jay Nixon, podle nějž bylo v pondělí v oblasti rozmístěno 700 gardistů. Měli zabránit dalším nočním výtržnostem a drancování poté, co zde demonstranti protestující proti verdiktu poroty v pondělí v noci zapálili zhruba tucet budov. Školy ve Fergusonu i v okolních městech byly v úterý zavřené, stejně jako úřady místní samosprávy. 

Fotogalerie

Tisíce lidí druhým dnem demonstrovaly také na mnoha dalších místech Spojených států. Protesty se odehrály ve 12 městech - St. Louis, Seattlu, Albuquerque, New Yorku, Clevelandu, Los Angeles, Oaklanda, Minneapolis, Atlantě, Portlandu, Chicagu a Bostonu. 

V New Yorku se sešlo na 250 protestujících, kteří nesli transparenty „Nebudeme zticha“ a „Odznak neznamená povolení zabíjet“. NBC News uvedla, že několik hlavních ulic bylo neprůjezdných dlouho do noci a demonstrace se přesouvala z náměstí Union Square na Times Square a poté na Manhattanský most.

V Oaklandu přerušila velká skupina protestujících dopravu na mezistátních silničních tazích. Na jihu Kalifornie v Los Angeles se na protest vydalo několik stovek demonstrujících. V obou případech se dostali do konfliktu s policií, na kterou házeli dělobuchy a suť.

Americký prezident Barack Obama násilí ve Fergusonu odsoudil. Frustrace, které podle Obamy bylo možné ve Fergusonu pozorovat, nesouvisí pouze s jedním incidentem. Jde o součást národního problému, který je třeba řešit. „Podpalovat budovy, zapalovat auta, ničit majetek... to je destruktivní a není pro to omluva,“ uvedl také prezident.