Demonstrace se konala od 12:00 SEČ pod heslem „Všichni jsme Katalánsko“. Už dvě hodiny předtím se podle záběrů ze sociálních sítí pohybovaly v ulicích Barcelony stovky lidí s červenožlutými španělskými vlajkami. Na protestech se nakonec podle serveru El País, který cituje organizátory akce, sešel až milion lidí.
Fotogalerie |
Policie později odpoledne uvedla, že demonstrujících bylo asi 350 tisíc. Lidé nesli španělské i katalánské vlajky a volali „Díky Španělsko, Katalánsko tě miluje“ či „Nestyď se milovat Španělsko“. V průvodu, který procházel centrem města, vládla podle záběrů ze sociálních sítích slavnostní atmosféra.
Na demonstraci, která skončila asi dvě hodiny po poledni španělskou hymnou, vystoupilo i několik bývalých a současných španělských politiků, například socialistický politik Josep Borrell, jenž býval španělským ministrem a také předsedou Evropského parlamentu. Dorazila i španělská ministryně zdravotnictví Dolors Montserratová či předseda strany Ciudadanos Albert Rivera. Z místních politiků přišel šéf katalánských lidovců Xavier García Albiol či lídr katalánských socialistů Miquel Iceta.
Rozdělené Katalánsko
Nedělní demonstrace byla dalším důkazem toho, jak jsou Katalánci v otázce nezávislosti rozdělení. Španělský deník El Mundo přinesl průzkum veřejného mínění společnosti Sigma Dos, podle něhož by nyní ve volbách separatisté ztratili většinu v regionálním parlamentu.
Katalánsko nemá na nezávislost šanci, vůdci mu uškodili, tvrdí politolog |
Nejvíce hlasů (26,4 procenta) by sice dostala separatistická strana Republikánské levice Katalánska (ERC), dohromady by ale separatistické strany obsadily ve 135členném parlamentu jen nejvýše 65 křesel a k absolutní většině by jim chyběly tři mandáty.
Ve volbách, které se mají konat 21. prosince, zatím mohou kandidovat i ministři sesazené katalánské vlády. Zatím nejsou obviněni, ale některým hrozí trestní stíhání kvůli rezoluci o nezávislosti. Už v září navrhla prokuratura stíhání katalánské vlády kvůli tehdy chystanému referendu o nezávislosti, které se konalo 1. října.
V sobotu mluvčí španělské vlády Íňigo Méndez agentuře Reuters řekl, že vláda bude ráda, když se sesazený katalánský premiér Carles Puigdemont prosincových voleb zúčastní.