Ukrajinská policie násilně rozehnala demonstraci, opozice chce volby

  7:21aktualizováno  20:24
Slzným plynem a obušky rozehnala policie v centru Kyjeva v sobotu časně ráno protest zhruba tisíce lidí, kterým se nelíbí, že prezident Janukovyč odmítl podepsat dohodu o přidružení země k EU. Zásah si vyžádal mnoho zraněných. Protesty pokračují, opozice chce nové prezidentské i parlamentní volby.

Dav, který ráno policie rozehnala, tvořil zbytek z asi 10 tisíc lidí, kteří v Kyjevě proti ukončení sbližování s EU protestovali již v pátek večer. Šlo většinou o studenty, uvedla BBC. Podle očitých svědků policie v sobotu ráno také zatkla desítky osob.

Fotogalerie

Policie udeřila proti protestujícím kolem 4:30 místního času (3:30 Středoevropského času). 

"Obklíčili nás a pak postupovali a každého tloukli, muže, ženy. Lidi padali a oni je mlátili. Omdlela jsem. Probudila jsem se v sanitce vedle lidí se zakrvácenými obličeji," uvedla mladá žena na videu, které zveřejnil jeden z opozičních webů. 

"Bylo to strašné. Vedli jsme klidnou demonstraci a oni nás napadli. Házeli s námi jak s odpadky," řekla jedna z účastnic akce. Na náměstí dorazily sanitky. Mnoho demonstrantů utrpělo krvavé rány na hlavě nebo na rukou.

Prezident Viktor Janukovyč podle agentury Interfax "odsoudil kroky, které vedly k násilné konfrontaci a utrpení lidí", a od prokuratury se dožadoval "neprodleného a objektivního vyšetření událostí kvůli náležitému potrestání viníků".

Vláda chce hlavně stabilitu, tvrdí premiér

"Jsem hluboce rozhořčen a znepokojen z toho, co se včera v noci stalo na náměstí Nezávislosti," napsal na svůj facebookový profil ukrajinský premiér Mykola Azarov. "Informace, které zatím mám, ale neumožňují určit, kdo je za tuto provokaci zodpovědný," uvedl Azarov s tím, že to má zjisti speciální vyšetřovací skupina.

"Teď je jasné jedno: jestli někdo rozhodně nemá zájem na scénáři, který se rozvinul, tak je to vláda. Naopak naším úkolem je zachovat klid a stabilitu v zemi," napsal Azarov. "Lidé, kteří v mezích zákona pokojně protestují, jsou naši spoluobčané, jejich práva musíme chránit. Vážíme si jejich názorů a stanoviska a zachováváme s nimi dialog." Azarov apeloval na Ukrajince, aby "nepodléhali provokacím, nevěřili fámám a "rozlišovali mezi fakty a výmysly".

Představitelé úřadů a vládnoucí Strany regionů vysvětlovali policejní zákrok v médiích tím, že demonstranti na náměstí Nezávislosti bránili instalaci sváteční výzdoby a vztyčení novoročního stromečku.

V centru Kyjeva se v sobotu v podvečer podle agentury AP sešlo asi 10 000 protivládních demonstrantů, kteří na adresu režimu vykřikují "Hanba" a "Demisi!"

Opozice chystá stávku, za demonstranty přišli velvyslanci

Ukrajinská opozice vyzvala k předčasným prezidentským a parlamentním volbám. "Společně jsem se rozhodli vytvořit ústředí národního odporu a začali jsme připravovat celostátní stávku," řekl podle Reuters jeden ze tří hlavních opozičních předáků Arsenij Jaceňuk, blízký spolupracovník vězněné expremiérky Julije Tymošenkové.

Sama Tymošenková v dopise z vězení vyzvala Ukrajince, aby přišli demonstrovat "proti diktatuře a násilí" a setrvali na náměstích, dokud se nepodaří pokojnou cestou svrhnout nynější režim. "Vybízím matky a otce (zmlácených demonstrantů) nenechat toto bez odpovědi (...) Jinak nejsme hodni svobody," citovala agentura Interfax z dopisu vězeňkyně.

"Stále se snažím pochopit, co se stalo. Rozhodně ale odsuzuji jakékoli násilí proti pokojným demonstrantům," zdůraznil na Twitteru americký velvyslanec Geoffrey Pyatt. Velvyslanci řady zemí EU podle Interfaxu dokonce v sobotu přišli za demonstranty, aby situaci viděli na vlastní oči, v jejich čele byl vedoucí unijního zastupitelského úřadu v Kyjevě.

Nizozemský velvyslanec v televizi odsoudil "násilí proti pokojně protestujícím lidem" a zdůraznil, že úřady jsou povinny respektovat občanské svobody. Velvyslanci se mají také setkat s předáky ukrajinské opozice. "Sdělíme našim západním partnerům, že čas na debaty skončil," řekl agentuře AFP Jaceňuk.

Vedení země změnilo názor na asociační dohodu minulý týden, prý kvůli nátlaku Ruska. Janukovyč svůj obrat vysvětloval špatným stavem ukrajinské ekonomiky a údajně nedostatečnými přísliby pomoci ze strany EU (více čtěte zde).

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

Maďarsko se ujalo stovek uprchlíků z Venezuely. Ale s maďarskými kořeny

Venezuelané odcházejí do zahraničí hledat lepší práci, své děti zanechávají...

Maďarsko přijalo asi tři stovky uprchlíků z Venezuely, která zažívá hlubokou politickou a ekonomickou krizi. Program...

Konvoje do Venezuely jsou zástěrkou pro vyzbrojení opozice, tvrdí Rusové

Lidé přicházejí na koncert na podporu Venezuely na kolumbijské straně hranic....

Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová obvinila USA z přemisťování speciálních sil ke hranicím Venezuely, kde na...

Petříček jednal v USA s Pompeem, odmítl zavedení cel na evropská auta

Tomáš Petříček s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD jednal v pátek se šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem. Hovořili spolu o...

Najdete na iDNES.cz