Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Slavný proruský aktivista z Krymu žije v chudobě, Kreml na něj zapomněl

  6:33
Ruská anexe Krymu přinesla pro mnohé vytoužené odtržení od Ukrajiny. Měsíce pod nadvládou Kremlu však přinesly také trápení. Zažívají ho i ti, kteří za anexi oddaně bojovali. Vděk Moskvy nepřišel, aktivisté nemají práci a odpykávají si tresty, které jim uložila kyjevská vláda.
Život na Krymu před pár týdny zkomplikoval výpadek...

Život na Krymu před pár týdny zkomplikoval výpadek dodávek elektřiny. Do ulic vyjela i polní kuchyně. | foto: Profimedia.cz

Sen Valerije Podjašského se vyplnil v březnu roku 2014. Vladimir Putin podpisem potvrdil připojení Krymu k Ruské federaci. Za anexi 48letý Podjašskij, v minulosti respektovaný univerzitní učitel aplikované matematiky, bojoval mnoho let, píše server Rádio Svobodná Evropa. Dávno před vypuknutím ukrajinské krize. Život pod ruskou nadvládou si představoval růžově.

Krize a anexe

Krymská krize byla politická krize na Krymu na jaře 2014, která vyústila k anexi Krymu Ruskou federací. Vznikla po vyvrcholení série občanských protestů Euromajdan, jež vedly k sesazení ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče, k vytvoření nové prozatímní vlády a k ukončení proruské orientace Ukrajiny.

Zatímco Rusko, které Krym aktivně destabilizovalo, události představovalo jako obranu ruských obyvatel Krymu před novou kyjevskou vládou, Evropská unie a USA protestovaly proti narušování suverenity Ukrajiny.

Zdroj: Wikipedia

Realita je však podle něj zcela jiná. Ruské úřady nikdy neocenily jeho proruské cítění, které ho stálo i dobře placené místo na univerzitě. Mimochodem jeho jediný zdroj příjmu. Podjašskij nyní přežívá na hranici chudoby. Podobné osudy potkaly i několik dalších někdejších proruských separatistů.

Prominentní aktivista Podjašskij dlouho před anexí vedl prorusky smýšlející skupinu nadšenců, kteří si říkali Populární fronta. Ta tlačila na centrální vládu a požadovala, aby se Ukrajina vzdala svých práv na poloostrov Krym výměnou za vymazání dluhu Moskvě. Později skupina slevila ze svých nároků a přestala hlásat úplné odtržení Krymu.

Lepší život, který nepřišel

I přesto však Podjašskij skončil před krymským soudem. Po krátkém procesu byl v únoru 2011 odsouzen za snahy o porušování teritoriální integrity Ukrajiny. Vyslechl si tříletý podmíněný trest s roční probací. S trestem pochopitelně přišel vyhazov z krymské Akademie pro vědu a životní prostředí.

Po ruské anexi Krymu doufal ve zlepšení. Kreml se však rozhodl, že všechny verdikty krymského soudu provedené před anexí budou i nadále platné. Když univerzita v loňském roce hledala nové kantory, Podjašskij byl kvůli svému záznamu v trestním rejstříku automaticky vyřazen.

Smutný osud Podjašského zburcoval jeho někdejší kolegy z Populární fronty. „Místo toho, aby se tento člověk, který půl života zasvětil osudu Krymu, dočkal vděku, berou ho jako zločince,“ uvedl Vadim Mordašov, právník a bývalý člen Populární fronty.

Zášť z minulosti

Podle něj mnoho bývalých členů sepsalo petici, kterou předložili krymské Národní radě, zdejší obdobě parlamentu. Jejím cílem bylo očistit Podjašského. „Dostalo se nám neuvěřitelné odpovědi. Rada například navrhovala, aby Valerij Podjašskij vykompenzoval škody, které napáchal svým zločinem,“ vysvětluje Mordašov.

Život na Krymu

Za nezájmem úřadů však mohou být také dřívější spory Populární fronty a současného předsedy Státní rady Vladimira Konstantinova. Ten snahy o odtržení Krymu od Ukrajiny kritizoval už v roce 2012. Spolu s mnoha dalšími politiky otočil až po anexi.

Členy Populární fronty označoval za „minoritu, která nereprezentuje názor veřejnosti“. Tvrdil také, že „absurdní požadavky těchto politických trpaslíků se dočkají pozornosti až před soudem“ (kompletní tiskové prohlášení najdete zde).

Podjašskij již podle všeho na boj s úřady rezignoval. Reportéři Rádia Svobodná Evropa ho kontaktovali ohledně reakce na jeho zoufalou situaci. „Už jsem řekl všechno, co jsem musel,“ sdělil jim.

Odvolávat u soudu se prý nehodlá, stejně tak proti vyřazení z výběrového řízení krymské univerzity. „Jsem poslušný občan. Budu čekat, dokud nebudu rehabilitován,“ dodal.

Návrat Krymu do Ruska je historickým milníkem, tvrdil Putin v roce 2014:

31. prosince 2014

Autor:
  • Nejčtenější

Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média

Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty nejsilnější nepořídili Izraelci, ale Palestinci. A západní tiskové agentury se kvůli nim dostaly do...

6. října 2024

K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie

Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem. Podle otce dítěte mělo jít o rasově motivovaný útok ze strany pedagoga – jde o romskou rodinu. Případem...

5. října 2024  13:02

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Obsese zbraněmi, morbidní porno a stres. Vrah z fakulty střílel už na střední

Premium

Čtyřiadvacetiletý muž ze středostavovské rodiny bez ekonomických problémů a se slibně rozběhlou kariérou. Ale také bez partnerského vztahu, s pocitem vlastní zbytečnosti a s přísnými rodiči. Ačkoli...

3. října 2024

Malý Vilík prohrál svůj boj s rakovinou. Sbírka pomohla rodině strávit čas spolu

Rodiče malého Vilíka na stránce Donio v červenci vybírali peníze, díky kterým se mohli plně věnovat synovi. Sbírka pomohla naplnit všechna přání malého bojovníka, kterého postihl sarkom měkkých...

2. října 2024  11:16

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Izraelci vpadli do Libanonu. Jedno z nejhorších období historie, řekl premiér

Izrael v noci zahájil pozemní operaci na jihu Libanonu. Podle prohlášení izraelské armády jde o omezenou a přesně zacílenou akci ve snaze zničit působiště hnutí Hizballáh poblíž hranic, odkud...

1. října 2024  6:32,  aktualizováno  13:39

Stavební firmy spoléhají na opravy ruin. Získat povolení je pro ně rychlejší

Premium

Dostatek vhodných budov a daleko rychlejší vyřízení stavebního povolení přitahuje developerské firmy k rekonstrukcím starších domů. Ty po opravě buď rozprodají na jednotlivé byty, nebo pronajímají.

8. října 2024

ANALÝZA: Antisemitských útoků přibývá. Proč teď evropská srdce bijí s Hamásem

Premium

Od loňského 7. října, kdy teroristé z Hamásu zaútočili na Izrael, nemá klidné spaní. Rabín židovské komunity v Berlíně David Roberts vzpomíná, jak už krátce poté, kdy Izrael přikročil k odvetě, se...

8. října 2024

Japonská delikatesa dobývá svět. Cestu k onigiri si našli i Evropané

Po celá desetiletí se onigiri považovalo za japonskou svačinu, která se připravovala a jedla doma nebo jako pokrm na školní sportovní dny, pikniky anebo dlouhé cesty vlakem. Rýžové pyramidky či...

8. října 2024

Nejen že zdražují, při výměně auta se platí znovu. Řidiči řeší dálniční známky

Premium

Roční dálniční známka na jaře zdražila o 800 korun na 2 300 korun a od ledna se její cena zase zvedne kvůli zavedené valorizaci. Při obměně auta o ni lidé ale přicházejí a musejí kupovat známku...

8. října 2024

Vyplatilo se Němcům opustit jádro? Studie odhaluje překvapivé zjištění

Norská studie dokazuje, že masivní investice do obnovitelných zdrojů energie přinesly Německu v posledních 20 letech...

Móda z Thálií: kýč jak bič v podání Leichtové i nevhodná obuv Rašilovové

V sobotu večer se v Národním divadle v Praze předávaly prestižní divadelní Ceny Thálie. Co se týká módy, podle...

Co dělá v žaludku studená kola a proč je lepší pít po jídle, líčí biochemička

Premium Možná vás už napadlo, co se děje v našem žaludku, když se v něm potká jídlo s pitím. Nebo patříte k těm hloubavějším...

Legendární erotický film Emanuela se po 50 letech dočkal předělávky

Když se v roce 1974 objevil film Emanuela se Sylvií Kristelovou v hlavní roli, vzbudilo to pozdvižení. Explicitní...

Příběh Jitky: Manžel po mně chce sex každý den, je to k nevydržení

Moje manželství je takové, jaké po patnácti letech obvykle bývá. Překonali jsme pár krizí, vychováváme dvě školou...