V Ohiu útočil zbožný Somálec. Měl strach a vadily mu útoky na muslimy

  12:48aktualizováno  12:48
Osmnáctiletý Somálec Abdul Razak Ali Artan v pondělí v kampusu univerzity v Columbusu pobodal jedenáct lidí. Policie ho pří zásahu zastřelila. Nyní vyšlo najevo, že Artan se coby muslim necítil v USA bezpečně. Vadilo mu, jak o jeho náboženství informují média. Na sociálních sítích odsoudil teror namířený proti muslimům v Barmě.

Abdul Razak Artan, který v pondělí na univerzitě v Ohiu pobodal několik lidí. | foto: Reuters

Artan se podle jednoho z rozhovorů, který nedávno poskytl školním novinám, necítil coby muslim bezpečně. Chtěl se modlit přímo v univerzitním kampusu. Měl však obavy z reakce okolí. „Když se na mě lidi podívají a uvidí modlícího se muslima, nevím, co si budou myslet, ani co se stane,“ sdělil v rozhovoru otištěném v srpnovém čísle novin.

Mladík na univerzitě v Ohiu pobodal několik lidí, policie ho zastřelila

Až do přesunu na státní Státní univerzitu v Columbusu prý neměl ve škole problémy. Původní vzdělávací instituce, kterou navštěvoval, měla samostatnou modlitebnu. V novém prostředí se Artan cítil nesvůj. Začalo mu vadit, jak média očerňují jeho víru. Stěžoval si na to i své matce, píše CNN.

Veřejnosti neměl za zlé, jak se staví k islámské víře. „To média jim tlačí do hlavy. Oni se pak kvůli tomu cítí nesví,“ sdělil před časem Artan. „Prostě jsem se přes to přenesl. Spolehl jsem se na Boha. Zašel jsem za roh a pomodlil se,“ popsal jednu z mála chvilek, kdy překonal strach z reakce okolí.

V Columbusu pracoval v jedné z poboček sítě obchodů s domácími potřebami Home Depot. Jeho zaměstnavatel si nevzpomíná, že by byl někdy agresivní. „Byl to slušný člověk. Bavil se s každým,“ vzpomíná. Vedení společnosti se k incidentu na univerzitě odmítlo vyjádřit. Pouze potvrdilo, že u ní Artan pracoval.

Muslimové vyzývají ke klidu

Podle úředních záznamů rodina Artana do USA přicestovala v roce 2014. Z rodného Somálska za moře cestovala přes Pákistán. Ve státě Ohio žije podle oficiálních údajů asi osm tisíc Somálců. Početnější komunita z této africké země je v USA jen v Minnesotě.

Fotogalerie

Vyšetřovatelé v úterý informovali, že Artan na svém profilu na Facebooku v posledních měsících opakovaně truchlil kvůli útokům na muslimy po celém světě. Věnoval se i mediálně nepříliš vděčným událostem v Barmě, kde armáda tvrdě zasáhla proti muslimským Rohingům (více zde). „Když sleduji, jak jsou moji muslimští bratři a sestry v Barmě mučeni a zabíjeni, vře to ve mně,“ napsal krátce před útokem.

Muslimská asociace státu Ohio pondělní útok odsoudila. Zároveň vyzvala ke klidu. „Reagovat na takovou věc násilím a nenávistí nikdy nic nevyřeší. Doufáme, že Columbus bude i nadále místem, kde se k sobě lidé rozličného vyznání a původu chovají s respektem,“ uvedla zástupkyně asociace Jennifer Nimerová.

Autor:

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Další z rubriky

Německo splní emisní cíle, věří Merkelová. Pořád málo, kontrují ekologové

Německá kancléřka Angela Merkelová na tiskové konferenci (20. září 2019)

Německá kancléřka Angela Merkelová je přesvědčena o tom, že její vláda pátečním schválením klimatického balíčku...

Jižní Korea po třiceti letech dopadla sériového vraha, trestu ale unikne

Jihokorejští vyšetřovatelé v červenci 1993 prohledávají místo, na kterém...

Jihokorejská policie po více než třiceti letech identifikovala podezřelého v jednom z nejznámějších případů sériových...

Války o pomníky. Vášně budí rudoarmějci, Franco i Kryštof Kolumbus

Pomník sovětské armády na Náměstí svobody v Budapešti

Češi se hádají o maršála Koněva či Mariánský sloup, kontroverze kolem památníků však panují i za hranicemi. Ve východní...

Největší polární výprava. Vědci vypluli k Arktidě zkoumat klimatické změny

Německá loď Polarstern se chystá k polární expedici. (20. 9. 2019)

V pátek se vydal ze severonorského přístavu Tromsö do Arktidy německý ledoborec Polarstern s desítkami expertů na...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz