Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Do čela Británie míří železná Theresa, ministryně v bláznivých botách

  14:59
Velká Británie se nejpozději v září dozví jméno nové premiérky. Favoritkou je ministryně vnitra Theresa Mayová. Vlivná politička, která se opatrně stavěla proti brexitu, výsledek referenda však hodlá respektovat. V politických kruzích platí za tichou sílu a má respekt ostatních.
Theresa Mayová

Theresa Mayová | foto: Profimedia.cz

Letos šedesátiletá ministryně vnitra Theresa Mayová mezi přední britské politiky příliš nezapadá. Na rozdíl od Davida Camerona či Borise Johnsona se vyhýbá ostrým výrokům na adresu politických protivníků a mezi svými kolegy proslula poctivostí, racionálním uvažováním a neústupností.

Britská volba

Někdejší poradce z Downing Street se před časem svěřil reportérovi serveru The Guardian, že Mayová má mezi ostatními politky respekt, v lásce ji však její kolegové příliš nemají.

Podle poslance Philipa Lee vždy vyznávala chladnou logiku. Vždy jde rovnou k věci, na rozdíl od výše zmíněného Camerona či někdejšího labouristického premiéra Tonyho Blaira. I proto bývá často přirovnávána k německé kancléřce Angele Merkelové, píše server Politico.

Pochopitelně bývá přirovnávána také k Margareth Thatcherové. Mayová se podobně jako Železná lady vyznačuje chladnou logikou, se kterou si jde za svým cílem. Mayová se obdivem k Thatcherové ostatně neskrývá a britský tisk upozorňuje, že vyznává i podobný styl oblékání.

Cesta k politické špičce

Cesta Mayové do nejvyšších kruhů politiky byla dlouhá. Narodila se 1. října 1956 ve městě Eastbourne v hrabství Východní Sussex na jihovýchodě Anglie. Vystudovala geografii na Oxfordu, kde se také seznámila se svým současným manželem Philipem. V 70. a 80. letech pracovala ve finanční sféře, mimo jiné i v centrální bance. V letech 1986 až 1994 byla členkou městské rady v jednom z londýnských obvodů.

Britský bulvární deník The Sun se na titulní stránce ve spojení s kandidaturou Mayové nebojí slovních hříček:

07.července 2016 v 23:34, příspěvek archivován: 10.července 2016 v 12:33

Friday's Sun: "The Iron Mayden" pic.twitter.com/guZ0QJd69W #BBCPapers #tomorrowspaperstoday (via suttonnick)

Výrazný politický skok zaznamenala v roce 1997, kdy byla zvolena do parlamentu. V letech 2002 až 2003 byla výkonnou předsedkyní Konzervativní strany. Byla členkou několika stínových vlád konzervativců a v květnu 2010 se stala ministryní vnitra a ministryní pro záležitosti žen a rovné příležitosti. Od roku 2012 je pouze ministryní vnitra.

Začátky v čele ministerstva vnitra nebyly pro Mayovou jednoduché. Hned první měsíc prošla velkou zkouškou po střelbě v hrabství Cumbria, kde taxikář Derrick Bird postřílel dvanáct lidí (více o střelbě zde). V srpnu 2011 musela čelit nejhoršímu pouličnímu násilí v Londýně od osmdesátých let v Londýně (vše o nepokojích z roku 2011 zde). V posledních letech se potýkala převážně s migrační krizí. Kritice čelila kvůli nesplněnému slibu Davida Camerona o zmírnění migračního proudu do Británie.

Theresa Mayová na snímku z května 1997, kdy byla zvolena do britského parlamentu.

Theresa Mayová na archivním snímku z roku 2004

Na jednáních vždy hájila politiku konzervativní vlády, která se stavěla proti unijím kvótám na rozdělování uprchlíků. Kritiku unijních představitelů loni vyvolaly její výroky o tom, že běženci zachycení na moři by měli být vraceni zpět i proti své vůli. Mayová také dlouhodobě prosazuje, aby Velká Británie ustoupila od ratifikace Evropské úmluvy o lidských právech.

Volba konzervativců

Mayovou v předchozím kole podpořilo 199 z 329 konzervativních poslanců. Ve finále se tak utká se zastánkyní brexitu Andreou Leadsomovou, která získala 84 hlasů. V posledním kole může hlasovat všech asi 150 tisíc členů Konzervativní strany.

Souboj obou žen poznamenalo téma mateřství. Leadsomová v sobotu v rozhovoru pro list The Times naznačila , že coby trojnásobná matka je vhodnější uchazečkou o post premiérky, protože tak má větší podíl na budoucnosti země. Narážela tak na to, že Mayová děti nemá a podle Leadsomové proto nemůže zcela chápat obyčejné Brity. Rozhovor vzbudil rozhořčení a Leadsomová novináře z The Times obvinila, že její slova překroutili.

K úspěchům Mayové lze řadit vyhoštění radikálního muslimského duchovního abú Katady. O tento krok se předtím neúspěšně pokoušelo několik ministrů vnitra (více zde).

Před referendem o setrvání Velké Británie v EU se opatrně připojila na stranu odpůrců brexitu. V kampani se však téměř neprojevovala, z čehož mohla po oznámení Cameronovy rezignace těžit. Podle průzkumů i dosavadního průběhu hlasování je favoritkou na předsedkyni strany a tudíž i na premiérku.

Její úkol v rámci strany je zřejmý. Musí spojit dva soupeřící tábory, které vzešly z kampaní okolo referenda. „Povinností naší strany není nic jiného než jednota. Potřebujeme jasnou a pozitivní vizi pro budoucnost naší země. Takové země, která nefunguje jen pro pár vyvolených, ale pro všechny,“ prohlásila během probíhajících voleb nového lídra konzervativců.

Část veřejnosti spekuluje, zda by se s ohledem na výsledek referenda neměl britského kormidla chopit někdo, kdo podporoval brexit. Mayová však nikoho nenechává na pochybách, že by snad chtěla výsledek plebiscitu zvrátit.

„Brexit znamená brexit. Kampaň je za námi, hlasování proběhlo, účast byla vysoká a veřejnost vynesla verdikt. Neměli bychom tedy brát v potaz setrvání v EU, ani žádná zadní vrátka či druhé referendum,“ myslí si Mayová. Vyjádřila se také proti konání předčasných voleb či nouzovému rozpočtu, kterým před referendem strašil konzervativní ministr financí George Osborne, připomíná server BBC.

Podle analytika Asociace pro mezinárodní otázky Kryštofa Kruliše Mayové opatrné angažmá na straně odpůrců brexitu nijak neublíží. „Referendum o členství v EU bylo sice převratným milníkem, jeho výsledek však lze jen stěží interpretovat tak, že by politici zapojení do kampaně za odchod měli mít přednost před ostatními. Legitimita jednotlivých politiků či politických stran se výsledkem referenda nezměnila, od toho budou až parlamentní volby,“ vysvětlil Kruliš serveru iDNES.cz.

Theresa Mayová kromě politických úspěchů proslula také svým extravagantním výběrem obuvi.

Theresa Mayová kráčí po Downing Street po setkání s tureckým prezidentem. Snímek z roku 2011.

Připomíná, že Mayová navíc přijetím své nominace na předsedkyni Konzervativní strany akceptovala, že součástí její agendy bude dojednat odchod Velké Británie z EU. „V případě svého zvolení bude tento úkol s ohledem na zájmy své země naplňovat,“ myslí si Kruliš.

Jednotný trh a kontrola hranic

Naplnit by tak v následujících měsících měla několik základních bodů, kvůli kterým si Britové odhlasovali vystoupení z EU. Základem je vyvolání článku 50, tedy mechanismu, podle kterého se vyjednají podmínky pro odchod Británie z EU. Mayová před pár dny prohlásila, že celou proceduru nezahájí dříve než v příštím roce.

Zajímavé stanovisko má Mayové v problematice volného pohybu lidí a setrvání na jednotném evropském trhu. Trvá na tom, že Británie by měla zůstat na jednotném trhu, zároveň však velí k lepší kontrole na hranicích. Tyto dvě otázky jdou přitom podle vyjádření představitelů EU ruku v ruce a bez volného pohybu lidí a zboží není možný přístup na jednotný trh.

Theresa Mayová se svým francouzským protějškem Bernardem Cazeneuvem před terminálem tunelu v Calais.

Theresa Mayová je favoritkou v klání o post předsedkyně konzervativců.

Statut občanů EU žijících v Británii podle ní bude předmětem vyjednávání. Mayová tak odmítla potvrdit, že cizinci ze zemí EU, kteří aktuálně v Británii pracují, zde budou moci zůstat. Její rivalové v boji o předsednický post přitom dávali cizincům jasné záruky.

Odborníci i média se shodují, že Mayová je jednou z mála političek, která dokáže Británii provést nejturbulentnějším obdobím za poslední desítky let. Trefně neústupnou političku popsal v jednom ze svých textů list The Guardian: „Mayová představuje jiný druh politika – klidného vůdce v místnosti plné přehnaně natěšených školáků.“

Přestože Mayová působí dojmem přísné a tvrdé političky, britská média upozorňují na jednu extravaganci, které se odmítá vzdát. Tou je odvážný výběr obuvi, v níž se pravděpodobná budoucí premiérka nebojí vystupovat ve Westminsterském paláci či evropských institucích.

  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na iDNES.cz nebo Lidovky.cz, ale čerpat mohou i řadu výhod. Nyní můžete vyhrát například tři nové...

15. července 2024

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na předvolebním mítinku v pensylvánském městě Butler padlo několik výstřelů, než tajná služba exprezidenta - se...

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál Beverly Hills 90210, kde si zahrála Brendu Walshovou, jednu z ústředních postav...

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167 stanic v Česku, které měří alespoň 30 let. Nejvíce naměřili ve Strážnici, 36,1 stupně Celsia. Dorazily...

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Wimbledonská šampionka Krejčíková! Italku přemohla v dramatickém finále

Wimbledon má opět senzační vítězku. A znovu po roce tato senzace pochází z Česka! Barbora Krejčíková po protrápené jarní části sezony dobyla Londýn, italskou oponentku Jasmine Paoliniovou ve finále...

13. července 2024  14:45,  aktualizováno  18:51

Írán plánuje zabít Trumpa, zjistili nedávno Američané. Posílili jeho ochranu

Spojené státy získaly v uplynulých týdnech informace o íránském plánu zabít exprezidenta Donalda Trumpa, tvrdí televize CNN. Tajná služba pak zesílila jeho ochranu. Nejsou známky o tom, že by...

16. července 2024  20:42,  aktualizováno  21:38

Fronty na oběd i bloudění ke kanceláři. Štrasburk Čechy první den potrápil

Štrasburk (od zvláštní zpravodajky iDNES.cz) Čeští europoslanci mají za sebou první den plenárního zasedání Evropského parlamentu. Seznamovali se s novými kancelářemi a mezi hlasováním o funkcionářích nebo vyjednáváním o výborech se v rozsáhlém...

16. července 2024  21:33

Zasáhneme Berlín i Prahu, hrozí opět Rusko. Naštvaly ho americké rakety

Rusko může zasáhnout téměř všechny evropské metropole v čele s Berlínem, Prahou a Paříží, pokud mu k tomu Západ dá závažný důvod. Taková hrozba zazněla v neděli večer ve vysílání ruské státní...

16. července 2024  20:59

Po tropické noci udeřily bouřky na Ostravsku, další vznikly na západě Čech

Česko má za sebou další tropickou noc. Podle meteorologů na přibližně osmině měřicích stanic neklesla teplota pod 20 stupňů Celsia. Oproti pondělí budou ale tropické teploty už jen na Moravě a ve...

16. července 2024  7:38,  aktualizováno  20:07

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...