Řev slova, ne zbraně, hlásal klerik, jehož poprava rozbouřila šíitský svět

  19:12aktualizováno  21:35
Jeho poprava rozlítila šíitské muslimy na Blízkém východě, v Indii i Velké Británii. Duchovní Nimr Bákir al-Nimr dlouhodobě patřil k nejdůraznějším kritikům saúdské monarchie. Prosazoval svobodné volby i odtržení šíitské části země. Násilí ale odmítal. „Slovo je silnější zbraň než kulky,“ uvedl před pěti lety.

Protesty v Teheránu proti popravě Nimra Bákira al-Nimra (3. ledna 2016). | foto: AP

Když byl al-Nimr v roce 2003 poprvé zatčen saúdskými úřady za vedení veřejné modlitby v rodné vesnici na východě země, nemohl ještě tušit, že to je první z řady konfliktů, které ho s konzervativním královstvím čekají. Jeden z nich ho nakonec stál život. Šestapadesátiletý klerik s výrazným plnovousem a typickým turbanem, byl v sobotu popraven za údajnou protistátní činnost (více čtěte zde).

Saúdská Arábie přerušuje styky s Íránem

Saúdská Arábie kvůli protestům Teheránu po sobotní popravě šíitského duchovního Nimra Bákira al-Nimra přerušila diplomatické styky s Íránem. Saúdští diplomaté už Teherán opustili, íránští mají z Rijádu odjet do 48 hodin. Informovala o tom agentura Reuters.

„Byl shledán vinným z podpory zahraničního vměšování, neuposlechnutí svého vládce a použití zbraní proti bezpečnostním složkám,“ uvedl podle BBC k rozsudku smrti jeho bratr Mohammed al-Nimr. Saúdské úřady šajcha Nimra zatkly už v roce 2014 na základě obvinění z pobuřování. Saúdský ministr vnitra tehdy podle webu The Independent řekl, že během zatčení nastala přestřelka a duchovní byl hospitalizován s postřelenou nohou.

Al-Nimr se dlouhodobě zasazoval za práva šíitské menšiny v Saúdské Arábii. Měl také úzké vazby na šíitský Írán, který patří mezi hlavní rivaly saúdského království a jenž také klerikovu smrt odsoudil nejostřeji (více čtěte zde). Vlna protestů se prohnala i Jemenem, indickým Kašmírem, Libanonem nebo Bahrajnem, kde šíité také žijí.

Fotogalerie

Duchovní v minulosti pobýval v Íránu a Sýrii, do Saúdské Arábie se vrátil v roce 1994 a záhy začal mít napjaté vztahy s vládními úřady. V letech 2003 až 2008 skončil podle webu International Business Times osmkrát ve vězení za účast na protivládních protestech a kázáních. V roce 2009 také navrhoval odtržení východních provincií, pokud nebudou dodržována práva šíitů. Za kritický postoj k režimu byl oblíbený zejména mezi šíitskou mládeží, píše The Guardian.

Šajch Nimr si nicméně dlouhodobě dával pozor, aby jeho aktivity nebyly spojovány s voláním po násilí. Před svým zatčením během masových protivládních demonstrací v roce 2011 pro BBC uvedl, že podporuje „řev slova“, nikoli zbraně. „Slovo je silnější zbraň než kulky, protože autority by z ozbrojené bitvy jenom profitovaly,“ řekl tehdy.

Šíité z východní části země bohaté na ropu si dlouhodobě stěžují na to, že jim jsou ve většinové sunnitské monarchii upírána některá práva. Al-Nimr byl jeden z mála, který se v konzervativní zemi odhodlal veřejně kritizovat vládnoucí rodinu Saúdů a volat po svobodných volbách.

Proti trestu smrti protestovala Amnesty International

V roce 2008 se šajch setkal i s americkými představiteli. V tajných amerických dokumentech, které setkání popisovaly, se například podle serveru WikiLeaks uvádí, že je al-Nimr Rijádem popisován jako extremista, přestože usiluje o svobodné a férové volby. Trval také na tom, že bude vždy podporovat lidi v jakémkoli konfliktu s vládou, píše se v dokumentech.

Saúdská Arábie loni popravila 151 lidí, nejvíc za posledních dvacet let

Organizace pro lidská práva Amnesty International (AI) loni v reakci na vydání rozsudku smrti uvedla, že soud byl nespravedlivý. „Silně zmanipulovaný soud musí být okamžitě zrušen,“ psala Al na svém webu.

Organizace se také ohradila proti údajným důkazům, které měly rozsudek posvětit. „Očití svědci, jejichž svědectví bylo jediným důkazem proti němu, nebyli ani postaveni před soud, aby svědčili,“ uvedla dále AI.

“Trest smrti šajchovi Nimr Bákir al-Nimrovi je součástí kampaně autorit Saúdské Arábie, která má za úkol zničit veškerý disent v zemi, včetně těch, kteří brání práva šíitské muslimské komunity v království,“ odsoudil rozsudek smrti zástupce AI pro Blízký Východ a Severní Afriku Saíd Boumedouha.

V roce 2012 byl zatčen i šajchův tehdy sedmnáctiletý synovce Ali Muhammad al-Nimr, kterému za účast na demonstracích také hrozí trest smrti.

Protesty před saúdskou ambasádou v Londýně:

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Kosovo se sice odtrhlo, ale Srbsko za něj bude ještě 22 let platit dluhy

Prezident Miloš Zeman přijal 10. prosince 2018 v Lánech srbskou předsedkyni...

I přesto, že Kosovo už před více než deseti lety vyhlásilo samostatnost, Srbsko za něj i nadále splácí dluhy. Stále ho...

Němci nechali Francii volnost ve vývozu zbraní. Tajná dohoda potěší Saúdy

Odpoledne se Macron setkal s německou kancléřkou Angelou Merkelovou v Compiegne...

Tajný dokument o vývozu společných zbraní konkretizuje sbližování, které v lednu zahájily Německo s Francií. Berlín se...

V Chorvatsku našli v mrazáku mrtvolu dívky, pohřešovali ji osmnáct let

Ilustrační snímek

Scéna jako z hororu v těchto dnech poutá pozornost chorvatské veřejnosti a médií. V rodinném domě na severu země našli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz