Kanada truchlí za padlého vojáka. Premiér se při útoku skrýval v komoře

  14:02aktualizováno  14:02
Kanada dva dny po útoku v budově parlamentu vzpomíná na oběť střelby. Nathan Cirillo zemřel na stráži u národního památníku. Matka útočníka se v pátek omluvila za činy svého syna. Na povrch mezi tím vyplouvají další detaily z řádění šíleného střelce. Premiér Stephen Harper nebyl z budovy evakuován, ale našel úkryt v úklidové komoře.

Nathan Cirillo byl jedním z mnoha rezervistů z uznávaného oddílu Argyll and Sutherland Highlanders. Jeho členové jsou v krajních případech nasazováni ve světě i v kanadských operacích. Cirillo, stejně jako jeho kamarádi z oddílu, však měl i jinou práci. S postavou kulturisty by jistě našel uplatnění jako člen ochranky, on se však rozhodl střežit Národní válečný památník v Ottawě. S jeho přátelskou povahou to pro něj byla ideální práce. Rád vyhověl turistům, kteří ho požádali o společnou fotku, nebo povyprávěl o svých zkušenostech z armády.

Ve středu se mu však jeho povolání stalo osudným. Do zad mu zákeřně vpadl Michael Zehaf-Bibeau. Čtyřikrát vystřelil a Cirillo se bezvládně sesunul k zemi. Naději na přežití podle jeho kolegů neměl. Nestačil uplatnit ani svůj výcvik. I přesto ho však Kanada považuje za hrdinu. Na Facebooku vznikla pietní skupina, kde lidé vyjadřují upřímnou soustrast rodině Cirilla, přímo k památníku v Ottawě pak Kanaďané nosí květiny a svíčky.

Střelec cestou k parlamentu ukradl auto člena vlády:

Kamarádi vzpomínají na Cirilla jako na milého usměvavého člověka, který miloval svou rodinu. Zanechal po sobě malého syna, který letos na podzim začal chodit do školky, uvádí server CNN. Na padlého vojáka zavzpomínali i jeho spolužáci z vysoké školy. „Vždycky byl strašně zábavný a každého oblažil velkým úsměvem,“ napsal jeden z nich na Facebook. Jiní pak komentují fotografie Cirilla na sociální síti Instagram.

Kanadskou metropoli zaskočil útok maskovaného střelce ve středu kolem poledne. Muž vyzbrojený útočnou puškou nejprve smrtelně zranil Cirilla držícího stráž u válečného památníku. Poté se strhla divoká přestřelka i v nedaleké budově parlamentu, kde v té chvíli právě zasedala vláda. Ozbrojený muž, kterého později policie identifikovala jako 32letého Michaela Zehafa-Bibeaua, narazil na tvrdý odpor (profil útočníka najdete zde). Útočníka nakonec zneškodnil 58letý člen čestné stráže Kevin Vickers (více o něm se dočtete zde).

Premiér se schovával v úklidové komoře

Dva dny po útoku vycházejí najevo další podrobnosti ohledně toho, co přesně se v budově v době útoku dělo.

„Několik minut to byla čirá hrůza, čirá hrůza. Nevěděli jsme, jestli ty dveře někdo vykopne, jestli tam venku je jeden člověk nebo celá skupina,“ řekl Daniel Lang, předseda parlamentního bezpečnostního výboru, který v době středečního útoku zasedal v místnosti těsně sousedící se vstupní chodbou, kde zněly výstřely, napsal server BBC.

Fotogalerie

„Byl to očistec a nikomu bych nepřál to prožít - mezi místem, kde byli oni a kde jsme byli my, stála jen jedna stěna.“ Jeden z poslanců řekl, že zákonodárci byli připraveni se bránit. „V parlamentním klubu bylo 15 vlajek, až na dvě jsme je všechny sundali,“ řekl. Zašpičatělých žerdí se pak zákonodárci chopili a u zablokovaných dveří prý čekali na to, zda do místnosti někdo vtrhne. Celkem bylo v místnosti asi 150 lidí a většina z nich si údajně myslela, že premiér Stephen Harper, který předtím na plénu vystupoval, už byl z budovy evakuován. Ukázalo se však, že našel úkryt v úklidové komoře.

„Někdo věděl, že tam ta komora je a vecpal ho dovnitř,“ citoval Globe and Mail svědka události. Ačkoli původně média spekulovala o tom, že Harper se skryl ve speciálně upravené bezpečné místnosti, nakonec se ukázalo, že šlo o malou místnost s technickým zázemím, kde se skladují i žebříky či úklidové pomůcky.

Matka útočníka se omluvila, pro syna prý nepláče

Za čin Zehafa-Bibeaua se v pátek omluvila jeho matka. V telefonickém rozhovoru s agenturou AP v slzách tvrdila, že si jeho počínání nedokáže vysvětlit, a zdůraznila, že je smutná zejména kvůli bolesti, kterou její syn obětem způsobil, a ne kvůli jeho úmrtí. „Pokud pláču, pak pro tyhle lidi. Ne pro svého syna,“ řekla Susan Bibeauová.

Společně s bývalým manželem a otcem střelce Michaela Zehafa-Bibeaua vydala i písemné prohlášení, v němž se snažila své pocity popsat. „Jsem na svého syna naštvaná, nerozumím tomu a jedna moje část ho teď chce nenávidět,“ napsala. „Mluvila jsem s ním minulý týden u oběda, předtím jsem ho však pět let neviděla. Nemůžu tedy nabídnout skoro nic, co by pomohlo (jeho činu) porozumět.“

Kanadská média píší o tom, že Zehaf-Bibeau měl za sebou pestrou kriminální minulost a několikrát skončil ve vězení, vždy to ale bylo jen kvůli méně závažným deliktům, jako byly podvody, loupeže, držení zbraně či řízení v opilosti.

Policie zatím motivy střelce nezná, uvedla však, že muž byl v Ottawě od začátku měsíce kvůli vyřizování žádosti o vydání pasu. Někteří přátelé vyšetřovatelům sdělili, že se chystal odjet do vlasti svého otce - do Libye. Matka ale policii řekla, že jeho cílem byla Sýrie. „Myslím, že se zaměstnával hlavně tím pasem, právě tohle ho pohánělo,“ uvedl vyšetřovatel Bob Paulson. Podle něj úřady vydání cestovních dokladů standardní cestou sice neodmítly, ale vyžádaly si další ověřování, také kvůli žadatelovým záznamům v trestním rejstříku.

Kanadský ministr zahraničí John Baird v pátek řekl, že zatím nic nenaznačuje, že by útočník měl jakékoli napojení na extremisty či na radikální hnutí Islámský stát, které obsadilo část Sýrie a Iráku. Podle něj se ale mladý muž „zradikalizoval,“.

.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Základna Praha. Čínští agenti sem údajně chtěli unést ženu exšéfa Interpolu

Nový šéf Interpolu, Číňan Meng Chung-wej (10. listopadu 2016)

Manželka bývalého šéfa mezinárodní policejní organizace Interpol Meng Chung-weje, kterého loni v září v Číně zadrželi...

KOMENTÁŘ: Afghánistán je hřbitovem impérií. Porazit se prostě nedá

Ilustrační snímek

Znovu naplňuje svou nechvalnou pověst. Anebo ji brzy naplní, pokud se Spojené státy se svými spojenci nerozhoupají ke...

Moskvané demonstrují. Bojí se, že Putin vrátí Japonsku Kurilské ostrovy

Ruský prezident Vladimir Putin na tradiční výroční tiskové konferenci o stavu...

Několik stovek lidí v Moskvě demonstrovalo proti údajným plánům vrátit Japonsku sporné jihokurilské ostrovy. Těch se...

Najdete na iDNES.cz