Šéf Skotské národní strany Alex Salmond hovoří během televizní debaty před...

Šéf Skotské národní strany Alex Salmond hovoří během televizní debaty před nadcházejícím referendem (25. srpna 2014). | foto: Reuters

„Malý Alex“ sní o nezávislosti. Nekorunovaný král Skotů děsí Londýn

  • 31
Sen o nezávislosti na britské koruně se zrodil v hlavě Alexe Salmonda už před lety. K vytoužené samostatnosti přivedl Skoty blíž než jakýkoli jiný lídr. V poslední televizní debatě před nadcházejícím referendem mu vítězství přisoudilo přes 70 procent diváků. Mluví se o něm jako o nekorunovaném králi Skotů.

Matka volila vždy konzervativce, otec dával pro změnu přednost labouristům. Jednou však zaklepali na jejich dveře předvolební agitátoři labouristů a nechtěně přinesli do rodiny změnu. Robert Salmond tehdy zavtipkoval a prohlásil, že jeho hlas má strana zaručen, ale choť je ztracena, volí torye. „To je v pohodě. Hlavně že nevolí Skotské šťouraly v nose,“ odvětil lobbista. A bylo to.

V angličtině totiž použil výraz Scottish Nose Pickers, zkráceně: SNP. Čili si rýpnul do tehdy nepříliš populární Skotské národní strany (Scottish National Party). Jenže jeden přítel Roberta Salmonda byl zastáncem právě této partaje a hrdého Skota se to dotklo. Návštěvníky vyprovodil se slovy, že labouristům za jejich hrubost už hlas nedá. Otec současného prvního ministra Skotska Alexe Salmonda se stal životním zastáncem nacionalistů.

Skotské referendum

Skotské referendum se odehraje 18. září.

Průzkumy dávají šanci spíše zastáncům setrvání v třísetletém svazku s Londýnem. Přesto si separatisté postupně připsali více procentních bodů. Průzkumy se liší, tak alespoň příklad: dle ICM by odtržení podpořilo 45 % dotázaných, proti by bylo 55 procent.

V poslední, pondělní televizní debatě Alex Salmond svým vášnivým vystoupením zabodoval. V klání se šéfem kampaně za zachování jednotného království Alistairem Darlingem mu (na rozdíl od minula) vítězství dle Guardianu přisoudilo 71 procent lidí (podrobnosti se můžete dočíst zde).

Alespoň tak traduje rodinnou politickou historii jeho syn. Nejvýše postavený skotský politik a současný šéf SNP. Muž, jenž přivedl stranu blíže k vytoužené nezávislosti než kterýkoliv jiný lídr.

Jestli Alexi Salmondovi něco nechybí, tak jsou to politické schopnosti a vize. Devětapadesátiletý Skot, jenž už v minulosti proslul rebelstvím, spojil život s SNP během studií na University of St Andrews.

Na politický žebřík vstoupil v 70. letech a už tehdy na sebe začal upozorňovat. Vytvořil malou, leč hlasitou stranickou frakci, pročež byl v roce 1982 na chvíli z partaje vyloučen. O pět let později však jeho hvězda zářila už jasně: byl zvolen do britského parlamentu.

I ve Westminsteru byl slyšet a působil „potíže“, na týden ho dokonce z dolní komory vyloučili za vyrušování během projevu ministra financí. Salmond totiž hlasitě protestoval proti zavedení takzvané daně z hlavy ve Skotsku.

Když se zkraje 90. let chopil vedení SNP, posunul stranu více k obrazu sociální demokracie a partaj se stala i více prounijní. V roce 2007 ji přivedl k – do té doby největšímu – úspěchu. K vítězství ve volbách do skotského parlamentu a vytvoření menšinové vlády.

Šéf skotských separatistů Alex Salmond na návštěvě dětského klubu v centru...

„Coby první ministr Skotska se brzy dostal do řady střetů s Londýnem, ale dovedl s ním i spolupracovat,“ připomíná BBC. Voliče si získával třeba rozhodnutím o zmrazení obecní daně či o zrušení poplatků za lékařské předpisy. Kritici jeho kroky zpochybňovali otázkami, zda si je země může dovolit.

Nevyhnul se ani obviněním z těsných vazeb na miliardáře Donalda Trumpa či Ruperta Murdocha, nad čímž mával rukou s tvrzením, že mu jde výhradně o tvorbu pracovních míst ve Skotsku.

Je to nekorunovaný král Skotska, míní o něm britský tisk

Jeho sen o nezávislosti se začal rýsovat před třemi lety, kdy SNP zcela převálcovala ve skotských volbách ostatní strany a v Edinburghu mu už nestál v cestě nikdo. Referendum nakonec povolil i premiér David Cameron.

Mimochodem, někdejší ekonom, přezdívaný Wee Eck (Malý Alex), má v tomto směru podporu svého přítele, herce Seana Conneryho. Legendárního „Jamese Bonda“ před lety kvůli podpoře skotských nacionalistů dokonce málem minulo rytířství. „Alex je o hlavu nad všemi ostatními politiky, nejen ve Skotsku, ale v celém království,“ prohlásil o něm jednou herec.

Skotský první ministr se navzdory separatistickým touhám neuchyluje k protianglickým výrokům ani negativním argumentům. Jeho politické i řečnické schopnosti zpochybňuje málokdo.

List The Independent ho před lety v profilu označil coby „nového krále Skotska“. A BBC na jeho adresu podotkla: I kdyby SNP v referendu prohrála, Alex Salmond se už zapsal do skotské historie.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video