Fenomén Macron. Francouze uhranul reformátor, který sbalil profesorku

  17:27aktualizováno  17:27
Francouzská politická scéna má novou hvězdu. Ministr hospodářství Emmanuel Macron navzdory nepopulárním ekonomickým postojům zažívá raketový vzestup. Založil vlastní politické hnutí a průzkumy ho řadí mezi favority na post prezidenta.

Emmanuel Macron s manželkou na mítinku hnutí En Marche! (12. července 2016) | foto: Profimedia.cz

Na Macrona se v červnu snášela tvrdá kritika ze všech stran. Jako představitel vlády nepopulárního prezidenta Hollanda se stal hromosvodem nespokojenosti Francouzů s uvadající ekonomikou i opakovanými teroristickými útoky.

Hněv veřejnosti pocítil například při slavnostním uvedení nové poštovní známky na jednom z pařížském předměstí Montreuil, kde se dočkal bučení a urážek, připomíná server Time. V kordonu policistů dokonce schytal jednu ránu vajíčkem přímo do čela. Incident však zvládl s klidem.

Tento incident je však ojedinělý. Macron je totiž díky své popularitě jedním z hlavních kandidátů na příštího prezidenta. Za jeho raketovým vzestupem stojí nekompromisní postoje i kritika zavedených francouzských pořádků. Osmatřicetiletý elegán tak dokázal uhranout velkou část Francouzů, kteří mají ve zvyku věřit spíše politickým veteránům.

Emmanuel Macron a  François Holland (23. května 2016)

Emmanuel Macron a François Holland (23. května 2016)

Emmanuel Macron na návštěvě hliníkárny Trimet  (6. září 2014)

Emmanuel Macron na návštěvě hliníkárny Trimet (6. září 2014)

Slibně se vyvíjející politickou kariéru Macron sleduje ze své kanceláře na ministerstvu hospodářství. Jeho stůl místo rodinných fotografií zdobí model rakety Ariane 5 a drahý audio přehrávač, ze kterého se linou tóny Roberta Schumanna, Johanna Sebastiana Bacha a Édith Piaf.

Romance s profesorkou

Macron byl k úspěchu předurčen již od dětství. Narodil se 21. prosince 1977 do rodiny profesora neurologie a lékařky. „Narodil jsem se do levicové rodiny, levicového smýšlení byla i moje babička. Určitě to tedy ve mně formovalo pohled na svět,“ svěřil se v jednom z rozhovorů.

Prošel několika prestižními školami, studia filozofie zakončil na univerzitě v Paříži prací o Machiavellim a Hegelovi. V letech 1999 až 2001 byl asistentem slavného francouzského filozofa Paula Ricoeura.

Podle spolužáků byl vždy výjimečným studentem. Bakalářská studia absolvoval s nejvyšším vyznamenáním a vždy se pohyboval mezi pěti nejlepšími žáky na škole, uvádí The Guardian.

Manželka Emmanuela Macrona Brigitte Trogneuxová.

Manželka Emmanuela Macrona Brigitte Trogneuxová.

Emmanuel Macron

Emmanuel Macron

Během studií se seznámil také se svou životní láskou. Nenašel ji mezi spolužačkami, jeho srdce získala o dvacet let starší učitelka francouzštiny Brigitte Trogneuxová. Macronovi rodiče se s tím nemohli dlouho smířit a dokonce svého syna přeložili na jinou školu, aby se s Trogneuxovou nemohl vídat.

Po studiích se vrhl na politiku. Mezi lety 2004 až 2008 pracoval jako inspektor na ministerstvu hospodářství. Během té doby vstoupil do Socialistické strany. Později zamířil do soukromé sféry, vzdal se své politické příslušnosti a stal se investičním bankéřem v Rothschild & Cie Banque. Své působení zde uzavřel dojednáním lukrativního kontraktu mezi společnostmi Nestlé a Pfizer. Macron si tímto obchodem vydělal několik milionů eur.

Prezidentův chráněnec

Do vysoké politiky se poprvé podíval před čtyřmi lety, kdy se dostal do týmu současného prezidenta Françoise Hollanda. Ten v roce 2014 posvětil jeho nominaci na post ministra hospodářství.

Ambiciozní politik neztrácel čas a pustil se do práce. Macron do úřadu nastoupil s ambicí otřást francouzskou ekonomikou a Hollande mu údajně při tom slíbil plnou podporu. „Budeš tady proto, abys reformoval,“ řekl svému mladému strážci státní pokladny.

Emmanuel Macron na mítinku hnutí  En Marche! (12. července 2016)

Emmanuel Macron na mítinku hnutí En Marche! (12. července 2016)

Macron se stal propagátorem masivních ekonomických reforem, které mají podpořit menší obchodníky. Napadl zákon o maximální 35hodinové týdenní pracovní době a je odpůrcem vysokých odstupných pro propuštěné zaměstnance, kvůli kterým se francouzský trh práce dostává do problémů. Nelíbí se mu ani extrémní zdanění milionářských příjmů. Jeho odpůrci ho proto označují za „pravicového vlka v socialistickém rouchu“.

I přes tvrdý postup si dokázal získat přízeň velké části veřejnosti. Podpořen úspěchem založil v dubnu letošního roku hnutí En Marche! (volně přeloženo jako Kupředu!, pozn. red.), do kterého již vstoupilo 50 tisíc lidí. Voliče získává i svou aktivitou na sociálních sítích. S vlastní platformou v zádech již může opatrně vyhlížet prezidentské volby, které se ve Francii odehrají v dubnu a květnu příštího roku.

Fotogalerie

Pozici po svém někdejším mentorovi Hollandovi má téměř vyklizenou. Popularita současného prezidenta se drží kolem bídných 15 procent a pokud se rozhodne opět kandidovat, politologové mu příliš nadějí nedávají. K případným Macronovým konkurentům se tak aktuálně řadí bývalý francouzský premiér Alain Juppé, předsedkyně Národní fronty Marine le Penová či bývalý prezident Nicolas Sarkozy.

Don Quijote

Usměvavý politik se však v posledních dnech dopustil také několik přešlapů, které jeho popularitu mírně srazily. Kamery ho například zachytily při hádce s demonstrujícím, který byl navlečen do nevzhledného trička. Macron muži ironicky poradil: „Nejlepší způsob, jak si vydělat na oblek, je najít si práci.“ V očích veřejnosti mu uškodilo také pózování na obálkách několika časopisů, na kterých se objevil spolu s manželkou.

Experti přesto stále tvrdí, že Macron je dobrým kandidátem na prezidenta. „Emmanuel je úžasný mladý muž. Myslím si, že má talent, aby jednoho dne kandidoval na prezidenta. Je předurčen k tomu, aby měl úspěšnou politickou kariéru,“ myslí si ekonom Jacques Attali, dobrý přítel bývalých francouzských prezidentů Sarkozyho, François Mitterranda i současné hlavy státu Hollanda.

Emmanuel Macron na mítinku u příležitosti založení hnutí  En Marche! (duben...

Emmanuel Macron na mítinku u příležitosti založení hnutí En Marche! (duben 2016)

Emmanuel Macron a cyklista Chris Froome v dějišti Tour de France (červenec 2016)

Emmanuel Macron a cyklista Chris Froome v dějišti Tour de France (červenec 2016)

Ředitel institutu Viavoice François Miquet-Marty však připomíná, že ani Macron není bez chyb. „Jeho rétorika je založena spíše na logice než vášni. V době ekonomické krize je to výhoda, v prezidentské kampani to však nemusí stačit. Aby zmobilizoval davy a vytvořil hnutí, které bude hlasovat v jeho prospěch, nemůže být pouze racionálním a ekonomicky pragmatickým intelektuálem,“ myslí si Miquet-Marty.

Macron se velkých výzev nebojí. Když se v červnu letošního roku vzpamatovával z bouřlivé reakce rozvášněného davu na pařížském předměstí, mohl utéct. On však podle plánu zamířil pozdravit potenciální voliče do jedné z místních autoškol. Její majitel mu předal dárek - krabičku s figurkou Dona Quijota.

Osmatřicetiletý politik se zasmál a prohlásil: „Potřebujeme lidi, kteří sní o nemožných věcech. Lidi, kteří možná klopýtnou, někdy uspějí, v každém případě se však nikdy nevzdávají svých ambicí.“ Jisté je, že Macron se svého snu o prezidentském úřadu nevzdá.

Do karet mu hraje i věk. V květnových volbách uspět nemusí, na cestu do Elysejského paláce však má, na rozdíl od mnoha dalších politiků, spoustu času.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Migranti utíkají do Francie přes Alpy, v průsmycích bojují s mrazem

Migranti se snaží z Itálie dostat do Francie přes Alpy.

Stále více migrantů se v důsledku zpřísnění italského imigračního zákona vydává na nebezpečnou cestu napříč alpskými...

Kosovo se sice odtrhlo, ale Srbsko za něj bude ještě 22 let platit dluhy

Prezident Miloš Zeman přijal 10. prosince 2018 v Lánech srbskou předsedkyni...

I přesto, že Kosovo už před více než deseti lety vyhlásilo samostatnost, Srbsko za něj i nadále splácí dluhy. Stále ho...

Trumpova vesmírná pěchota, americký prezident podepsal další direktivu

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Kongresu s poselstvím o stavu unie....

Americký prezident Donald Trump vydal pokyn k vytvoření nové složky ozbrojených sil USA zaměřené na vesmír. Podepsal...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz