Proces s obžalovanými z vraždy Politkovské bude veřejný, rozhodl soud

  12:14aktualizováno  14:26
Ruský soud rozhodl, že zpřístupní veřejnosti proces s obžalovanými z vraždy známé novinářky Anny Politkovské. Kritičku vlády někdejšího prezidenta Vladimira Putina někdo zastřelil už před dvěma lety. Proces s účastí veřejnosti požadoval mimo jiné i bývalý sovětský prezident Michail Gorbačov.

Anna Politkovská byla zavražděna už před dvěma lety. | foto: Profimedia.cz

"Odmítám žádost prokuratury, aby se proces odehrál za zavřenými dveřmi. Ale rozhodnu o vyloučení veřejnosti, dojde-li k nátlaku na přísedící," prohlásil soudce Jevgenij Zubov.

Veřejného procesu se domáhali obhájci obviněných i advokáti pozůstalých po novinářce. Žádost o vyloučení veřejnosti obžaloba odůvodňovala tím, že v případu se prý mají posuzovat i utajované informace.

"Žádné tajnosti jsem ve spisu nenašla. Není důvod pro proces za zavřenými dveřmi," prohlásila advokátka Anna Stavická, zastupující u soudu příbuzné Politkovské.

Potomci novinářky už oznámili, že se budou domáhat odškodnění ve výši 10 milionů rublů (necelých osm milionů korun). Vyplatit stejnou sumu otci oběti nedávno soud uložil vrahům bankéře Andreje Kozlova. Obhajoba požadavek odmítá s tím, že obvinění odmítají, že by se na zločinu podíleli.

Novinářka a kritička Kremlu Politkovská byla zastřelena 7. října 2006. Vražda vyvolala ve světě rozruch a ruské úřady slíbily její brzké objasnění. Za rok se za mřížemi ocitlo deset podezřelých, většina byla ale po čase propuštěna. Vyšetřování ani po dvou letech neodhalilo, kdo za vraždou stojí. Vypátrat se však prý podařilo vykonavatele.

Z účasti na vraždě jsou obviněni bývalý policista Sergej Chadžikurbanov a čečenští bratři Džabrail a Ibragim Machmudovovi a proces s nimi zřejmě potrvá dlouho. Třetí sourozenec, Rustam, který prý novinářku zastřelil, je stále na útěku.

V případu figuroval i podplukovník tajné služby Pavel Rjaguzov, kterého vyšetřovatelé podezírali, že vrahům prozradil adresu oběti. To se nepodařilo dokázat, Rjaguzov je tedy obviněn jen ze zneužití pravomocí a vydírání, kterého se údajně dopustil spolu s Chadžikurbanovem v jiném případu ještě před vraždou Politkovské.

Západ i ruská opozice podezírá z účasti na vraždě Politkovské tajné služby, prokremelská média ji zase připisují oponentům Kremlu, hlavně uprchlému oligarchovi Borisi Berezovskému, nebo nepřátelům čečenského prezidenta Ramzana Kadyrova. Ti si prý mohli objednat vraždu známé kritičky Putina a Kadyrova, aby jim uškodili.

U soudu dnes zazněl požadavek, aby vypovídal jako svědek i čečenský prezident. "Výslech (Kadyrova) má velký význam pro objasnění případu," uvedla další advokátka pozůstalých Karina Moskalenková. Kadyrovovo jméno se ve spisu často vyskytuje, ale přesto jej vyšetřovatelé nevyslechli. Vady ve vyšetřování, které nevedlo k odhalení objednavatele, mohou podle advokátky celý proces zhatit.

Politkovská byla podle amerického Výboru na ochranu novinářů třináctou obětí z řad ruských novinářů, odstraněných nájemnými vrahy během Putinovy osmileté éry v čele státu. Žádný z vrahů nebyl dosud odsouzen.

Ruská média dnes referují i o případu novináře Michaila Beketova z moskevského předměstí Chimki, který byl minulý týden brutálně zbit poté, co mu bylo opakovaně vyhrožováno za kritické články o plánu úřadů vykácet místní les. Loni Beketovovi shořelo auto, prý v odvetě za to, že si troufl kritizovat přenesení ostatků válečných pilotů kvůli výstavbě dálnice.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Naše platební karta nesmí do peněženky, varuje Apple. Hrozí poškození

V rámci Apple Card můžete mít i platinovou kreditní kartu.

Společnost Apple uvedla tento týden na trh v USA vlastní platební kartu. Zároveň zveřejnila návod, jak o ni pečovat,...

KOMENTÁŘ: Arktida hoří. Změna přístupu k ochraně přírodních zdrojů je nutná

Sibiřská tajga hoří na ploše tří milionů hektarů. (30. července 2019)

Od začátku letošního července jsou média plná informací o požárech, pustošících velké oblasti severského lesa – od...

Bodrý britský premiér. Johnson si při návštěvě u Macrona dal nohu na stůl

Emmanuel Macron a premiér Johnsonn na schůzce v Elysee Palace v Paříži (22....

Na schůzku britského premiéra Borise Johnsona s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem se čekalo zejména kvůli...

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Najdete na iDNES.cz