Proč ve francouzských ulicích náhle vzplála auta

  8:33aktualizováno  8:33
Co se to děje? Odpovědět se dá různě: Mladí výtržníci se baví po způsobu rváčů z fotbalových stadionů, lapkové vyrážejí do ulic, nejchudší z chudých dávají najevo svoje rozhořčení, dohořívá doutnák bomby zvané "imigrační otázka", do Evropy dorazila nebezpečná nákaza islámského radikalismu.

Miliony přistěhovalců se považují za utlačované, nepochopené a vykořeněné. Ilustrační foto. | foto: MF DNES

Všechny toto odpovědi jsou správné a daly by se najít ještě další. Zkusme však zapátrat po kořenech "pouliční války", která nebyla vyhlášena a nemá jasně definované armády, nepřátele ani pravidla.

Začněme na nějakém předměstí, kde žijí početné komunity emigrantů, a nemusí to být jen Paříž, ale třeba Londýn nebo Amsterdam. Zastavme se třeba na kávu a stvořme si pro tyto řádky příběh imaginárního kavárníka, který zapadá do příběhů statisíců či milionů evropských přistěhovalců.

Na jeho začátku byl velký sen o lepším životě – jeho rodiče přišli odněkud z bývalých kolonií (třeba z Alžírska, zůstaneme-li ve Francii). Šli za lepším životem, tvrdě bojovali o každý halíř, byli vděční za podřadné práce, vážili si svého nového domova, neboť jim dal šanci na lepší život.

"Dnes jsou trochu mimo, nám mladším už generace rodičů příliš nerozumí," řekl by o nich náš kavárník. Narodil se již v "novém domově", byl vychováván v pevných tradicích vzdálené země, ale zároveň žil ve Francii, chodil do francouzských škol. A pak najednou zjistil, že vlastně nepatří nikam.

Přistěhovalci je těžké prorazit
"Vykořeněnost" je tedy první klíčové slovo našeho pátrání po příčinách uliční války. Bitky probíhají na předměstích, kam za lepším mířily v uplynulých desetiletích statisíce imigrantů, postupně se však některé z nich staly zónou "chudých a neúspěšných", kteří se nedokázali plně zapojit do života nové vlasti.

Proč? Náš symbolický kavárník by nám nejspíš řekl, že pro přistěhovalce je stále těžké prorazit, že se občas setkává s projevy rasismu a diskriminace. Kdyby ho však v tu chvíli slyšel jeho otec, dost možná by se zamračil a dodal něco v tom smyslu, že "ta mladá generace už nedokáže tolik bojovat jako my, kteří jsme z daleka přišli do neznáma a uměli si zařídit dobrý život".

A nějaký kavárníkův spolužák by vám u bouráku před kavárnou nenápadně řekl: "Podívej, to vše je trochu propaganda, kdo chce, může dokázat hodně, není fér svádět všechno na stát a diskriminaci."

Buď jak buď: miliony evropských přistěhovalců se považují za utlačované, nepochopené a vykořeněné občany druhé kategorie. Pak přišlo 11. září. Druhé klíčové slovo našeho pátrání po kořenech násilností tedy zní: Usámova válka.

Když bin Ládin zaútočil na Spojené státy, jeho cílem ani zdaleka nebylo jen zabíjet – doufal, že vyprovokuje střet Západu a islámu. To se mu daří, zvláště po nepříliš úspěšném americkém tažení v Iráku. V Evropě v posledních letech dramaticky přibývá radikalismu, také islámští extremisté získávají stále větší hlas.

Muslimové se cítí v ohrožení – nemusí nutně schvalovat Usámovy krvavé činy, avšak často vám řeknou: "Bojuje za nás, po celém světě jsou muslimové vražděni a tomu je třeba se postavit."

Zjednodušeně řečeno: "chudí z nejchudší" ve skupinách přistěhovalců najednou mají pocit, že jejich situaci je možné svést i na globální "útlak muslimů". I náš kavárník by nejspíš řekl něco takového, při tom nám mohl občas přes rameno pohlédnou na poblikávající televizi s arabským kanálem.

Podíl viny má i televize
A to je třetí klíčové slovo: vliv televize. Sociologové tvrdí, že satelitní televizní vysílání má dramatický vliv na prohlubování "vykořeněnosti"(děti najednou mohou vyrůstat ve zcela jiné jazykové i ideové realitě).

Navíc: šíření myšlenek je mnohem snazší. Francouzské noci ohňů do toho dokonale zapadají. Požáry přeskakují z města do města a není pochyb, že kdybychom naslouchali dvěma mladým výrostkům chystajícím zápalné lahve, zaslechli bychom něco děsivě banálního na způsob: "Viděls to v televizi? Nezkusíme to taky? Vždyť je to jednoduché!"

A možná by se při tom cítili – alespoň těch pár minut – jako stateční pěšáci Usámovy války, jako osamělí bojovníci, které je, tak jako v Iráku, nesmírně těžké zastavit.

Mohou někdy přijít k nám? Tihle dva asi ne, jiní, stejně fanatičtí a nesmiřitelní však ano. Evropa není velká, válka teroristů nemá pravidla a není pochyb, na které straně v ní stojíme my.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Brit odletěl z Prahy do Newcastlu na cizí pas. Letiště o tom nic neví

Ruzyňské letiště bylo 5. října přejmenováno na Letiště Václava Havla Praha.

Jak projít čtyři kontroly na cizí pas bez povšimnutí předvedl třiačtyřicetiletý Brit při své nedělní cestě z Prahy....

Maduro označil Guaidóa za šaška a vyzval ho, ať vyhlásí volby

Nedaleko místa projevu venezuelského prezidenta Nicoláse Madura explodovala...

Venezuelský prezident Nicolás Maduro pohrozil šéfovi parlamentu Juanu Guaidóovi, kterého od 23. ledna uznala jako...

Čísla a písmena už nestačí. V Austrálii budou na SPZ lepit i smajlíky

Auto, na jehož registrační značce přibyl emotikon.

Nestačí vám čísla a písmena na vaší registrační značce? Nevadí, my vám nabízíme originální cestu, jak vyjádřit svou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz