Pro Nobelovu cenu chce disident poslat manželku. Bude to těžké, myslí si ona

  15:38aktualizováno  17:03
Nobelovu cenu míru pro čínského disidenta Liou Siao-po možná převezme v Norsku manželka oceněného. Požádal ji o to manžel, který sedí ve vězení. Úplně svobodná však není ani Liou Sia, kterou úřady drží v domácím vězení.

Čínský disident Liou Siao-po s manželkou | foto: AP

"Siao-po mi řekl, že doufá, že budu moci jet do Norska, abych Nobelovu cenu za mír převzala. Myslím, že to bude velmi těžké," sdělila novinářům po telefonu Liou Sia ze svého domu, kde zůstává v domácím vězení. Informaci přinesla agentura Reuters.

Vězněný disident získal Nobelovu cenu v pátek. Jeho manželka musí mít policejní doprovod, kdykoliv chce dům opustit. Vláda jí však zatím jasně neřekla, že jí cestu do Norska neumožní. Cena bude oficiálně předána 10. prosince v Oslu.

V rozhovoru pro Český rozhlas Liou Sia poděkovala české vládě za možnost vyjádřit se k tomu, co cítí a v jaké situaci se nachází. "Děkuji také panu Václavu Havlovi," sdělila Liou Sia, která má momentálně slabou horečku.

Čínská vláda cenu pro Liou Siao-po kritizuje

Liou Sia stále věří v obnovení procesu svého manžela. "Nelze to tak dělat donekonečna. Změní se to k lepšímu. Jste velká vláda a měli byste mít odvahu čelit skutečnosti," uvedla na adresu čínské administrativy.  Liou Sia, manželka čínského disidenta Liou Siao-pa (28. září 2010)

Čína ocenění pro Lioua za "dlouhodobý nenásilný boj" za lidská práva v minulých dnech tvrdě odsoudila a v kritice rozhodnutí Nobelova výboru pokračovala i dnes.

"Dát Nobelovu cenu za mír zločinci, který pyká ve vězení, ukazuje na nedostatek respektu vůči čínskému soudnímu systému," řekl novinářům mluvčí ministerstva zahraničí Ma Čao-sü. Narážel na jedenáctiletý trest za "podvracení státní moci", který Liou momentálně odpykává.

"Čínská vláda a lidé mají důvod vyjádřit svoji nespokojenost," sdělil také Ma, podle kterého Norsko svojí podporou rozhodnutí poškodilo vztahy s Čínou. V pondělí proto Čína zrušila setkání s norskou ministryní rybolovu Lisbeth Bergovou-Hansenovou, které se mělo v Šanghaji uskutečnit ve středu.

Propuštění disidenta žádá i Obama

Agentura AP s odvoláním na mluvčí norského ministerstva zahraničí informovala o tom, že čínská strana dnes zrušila i druhou schůzku s čínskými zástupci, které se Bergová-Hansenová měla zúčastnit.

V reakci na výrok amerického prezidenta Baracka Obamy, který Čínu vyzval k propuštění disidenta, Ma uvedl: "Stavíme se proti každému, kdo využívá této záležitosti, aby dělal zbytečný rozruch, a stavíme se proti každému, kdo zasahuje do vnitřních záležitostí Číny."

Čínský disident Liou Siao-poLiou Siao-po, kterého německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung označil za "čínského Havla", byl v roce 1989 jedním z vůdců protestů na náměstí Brány nebeského klidu (Tchien-an-men). V 90. letech strávil tři roky v pracovním nápravném zařízení. Loni byl odsouzen k 11 letům vězení za sepsání výzvy Charta 08 k demokratizaci země. Ta se inspirovala československou Chartou 77, k jejímž vůdčím osobnostem Václav Havel patřil.

Autoři: ,

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vzali jste mi moje dětství a sny, prohlásila Thunbergová na summitu

Šestnáctiletá ekologická aktivistka Greta Thunbergová vystoupila na Valném...

Když nezměníme způsob života, riskujeme život samotný. Při zahájení pondělního klimatického summitu v New Yorku to řekl...

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Další z rubriky

Exploze v rakouském supermarketu zranila devět lidí, dělník navrtal plyn

Rakouský hasič

Exploze v supermarketu v obci Sankt Jodok am Brenner na západě Rakouska zranila nejméně devět lidí. Podle záchranářů...

Zemřela modla neonacistů. Münter se podílel na masakru civilistů v Ascq

Při masakru v severofrancouzském městečku Ascq jednotky SS povraždily 86...

Nedlouho před plánovaným zahájením soudního procesu zemřel v 96 letech bývalý člen elitních nacistických jednotek SS...

GLOSA: Dva Matteové se spolu přetahují o moc. A Itálie trpí

Matteo Salvini a Matteo Renzi

Italská politika netrpí těžkopádností. Zdá se, že ji ovládají dva muži téhož křestního jména. Není však Matteo jako...

Dva týdny na návrat. Pro klienty Thomas Cook se připravují speciální lety

ilustrační snímek

Cestujícím, kteří jsou v zahraničí se společností Thomas Cook, budou dva týdny k dispozici nové lety, které by je měly...

Najdete na iDNES.cz