Pro agenty jsme atraktivní, ale žádnou paniku, říká velvyslanec v Rusku

  12:57aktualizováno  14:46
Petr Kolář vedl čtyři a půl roku české velvyslanectví ve Spojených státech. V létě ale Washington vyměnil za Moskvu, kde na postu ambasadora vystřídal Miroslava Kostelku. V on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz řekl, že jsme pro ruské agenty sice jako členové NATO atraktivní, ale k přehnaným obavám není důvod.

Český velvyslanec v Rusku Petr Kolář | foto: Michal SváčekMF DNES

Petr Kolář čtenářům prozradil, že je pro něj post velvyslance v Rusku prací a zároveň výzvou změnit pohled některých Rusů na Česko. "Chtěl bych, aby při změnách v pohledu to nebylo pouze jednosměrné. I u nás máme co měnit a měli bychom si už dovolit se nad některé své předsudky a strachy povznést," řekl Kolář.

Nový ambasador v Moskvě prozradil, že už se v Moskvě potkal s ruským ministrem zahraničí Lavrovem nebo předsedy zahraničních výborů obou komor parlamentu. "Mým záměrem je setkat se, případně vytvořit přímé vazby s lidmi z nejbližšího okolí jak prezidenta, tak premiéra," nastínil svoji práci Kolář. "Příští týden se snad uvidím s premiérem Putinem," dodal.

ON-LINE ROZHOVOR

Odpovědi velvyslance v Rusku Petra Koláře čtěte zde.

Zároveň prozradil, že ho v prosinci čeká schůzka s šéfem Kremlu Dmitrijem Medveděvem. Čtenáře iDNES.cz zajímalo, zda se Česká republika angažuje v otázce lidských práv v Rusku a podpory nevládních organizací jako je například Memorial.

Sebevědomí si můžeme dovolit

PETR KOLÁŘ

Český velvyslanec v Rusku Petr Kolář

Osmačtyřicetiletý Petr Kolář vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy. Do funkce velvyslance v USA byl jmenován na konci listopadu 2005. Předtím působil jako náměstek ministra zahraničí nebo jako velvyslanec v Irsku. Od letošního léta je ambasadorem v Rusku. Má manželku a dvě děti. K jeho koníčkům patří sport, literatura, historie, výtvarné umění a mezinárodní politika.

"Moje návštěva v Memorialu byla domluvena na včerejšek, ale na jejich žádost byla přeložena na příští týden. O možné spolupráci budeme mluvit," vzkázal Petr Kolář.

Čtenáře se také ptali, jak změnit pohled některých Rusů, kteří se domnívají, že je Česká republika stále jejich gubernií. "Současné Rusko už opravdu není Sovětský svaz a my si můžeme dovolit značnou dávku sebevědomí, která nám dříve chyběla," uvedl mimo jiné Petr Kolář.

Reagoval i na obavy ze stále většího pronikání ruských agentů do české armády. "Svým vstupem do NATO jsme se stali dostatečně atraktivními. Nicméně není důvod k přehnaným obavám, se kterými si my a naše kompetentní orgány umíme poradit. Žádnou paniku!" poznamenal Kolář.

Čtenářům iDNES.cz také prozradil, že se svojí ruštinu snaží zlepšit. "V angličtině se cítím mnohem komfortněji a má ruština má daleko k dokonalosti, ale odmítám zde mluvit anglicky a se všemi svými partnery z ruské strany jsem zatím jednal v ruštině," řekl Kolář.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Další z rubriky

Extrémní atrakce v Soulu baví internet, video ji ale nafouklo

Extrémní atrakce v Soulu baví internet, ale neexistuje

Sociální sítě se baví upraveným videem atrakce v zábavním parku v jihokorejském Soulu. Atrakce lidi vynáší do výšky a...

Další protest proti vydávání osob Číně. Lidé chtějí hlavu správkyně Hongkongu

Desítky tisíc lidí přišly v Hongkongu na další protest proti zákonu o vydávání...

Desítky tisíc lidí přišly v Hongkongu na další protest proti zákonu, který by umožnil vydávat osoby podezřelé z trestné...

Při srážce auta s vlakem na jihu Polska zahynulo pět lidí

Při srážce auta s vlakem na jihu Polska zahynulo pět lidí. (16.6.2019)

Pět lidských životů si v sobotu vyžádala vážná nehoda na nechráněném železničním přejezdu na jihozápadě Polska. Na svém...

Najdete na iDNES.cz