Přivezte nám boty, žádají Čechy afghánští policisté

  9:44aktualizováno  10:17
Mají různé uniformy i různé motivace. Co obvykle nemají, jsou pořádné boty: často slouží v polorozpadlých polobotkách či teniskách. Afghánští policisté. Mnohdy vypadají jako jejich kocourkovští kolegové, ale smát se jim není spravedlivé. Nemají právě na růžích ustláno.

Český rekonstrukční tým v afghánské provincii Lógar | foto: Filip Moravec, civilní část PRT

"Je to dobrá práce, dělám ji pro svou zem," vysvětluje koženě policista Parvíz, který slouží nedaleko Pole Alam, střediska východoafghánské provincie Lógar. "No, plat je také slušný," dodává dvacetiletý mladík.

Přitom profesionalita mužů zákona je pro klid v Afghánistánu klíčová. Včera v provincii Kápísá, severně od metropole Kábulu, zahynuli tři američtí vojáci při sebevražedném útoku. Do jejich konvoje narazil automobil naplněný výbušninou.

Rekonstrukce stanic za české peníze

"Policisté ovlivňují bezpečnost vojáků, afghánských i zahraničních. Když budou například lépe kontrolovat kamiony, dostane se do země méně výbušnin," říká český bezpečnostní expert, který pomáhá rozvoji afghánské policie.

Stojíme v Lógaru před policejní stanicí, kterou postavili sovětští vojáci, aby ochránili hlavní dopravní tepnu provincie. Budova zpustla, nakonec ji pomohl opravit český Provinční rekonstrukční tým (PRT). Tedy civilisté, kteří řídí obnovu provincie Lógar.

Afghánský deník reportéra

Proč vojáci nesmějí do jídelny s taškou

Za české peníze bylo zrekonstruováno již pět stanic, chystá se obnova dalších čtyř. Oprava jednoho policejního sídla přitom stojí zhruba sedmdesát tisíc dolarů.

Češi z PRT nesmějí dodávat policii zbraně, k tomu jako civilisté nemají mandát. Problém je i s již zmíněnými botami, o které je afghánští policisté stále žádají. Češi však nyní chystají alespoň nákup základního policejního zařízení: reflexních vest, signalizačních ukazatelů, zábran a přenosných retardérů. V těsné blízkosti lógarské základny chtějí rovněž postavit výcvikový prostor, kde by se policisté zdokonalovali i fyzicky.

Nemluvě o hasičích, které si vzali Češi na starost. Těch je v celém Lógaru tabulkově deset, jen jeden z nich však byl v lepších časech vycvičen. A chybějí jim nejen zkušenosti, ale i potřebné vybavení.

Není těžké je zkorumpovat

Česká, jinak velice žádoucí pomoc však situaci afghánských mužů zákona nezachrání. Pravda, již zmíněný policista Parvíz, který je zatím svobodný, teď může pomýšlet na svatbu. Obvyklý plat policisty činí asi 300 dolarů měsíčně, což je na afghánském venkově suma slušná. Průměrný výdělek přitom dosahuje zhruba 150 dolarů, skromné rodině prý obvykle stačí na měsíc stovka dolarů.

Důležité rovněž je, že zdejším policistům vláda posílá výplatu – alespoň zatím – pravidelně. Jenže tím výhody končí. "Jsou unavení. Nejsou příliš disciplinovaní. Jsou špatně vycvičení. Mnozí neumějí číst, a je proto komické po nich chtít, aby na silnici zachytili třeba automobil té které poznávací značky," říká evropský expert, který přichází s afghánskými policisty profesionálně do styku.

Nezřídka se prý také stává, že se policejní jednotky stanou nástrojem guvernéra, který si je vydržuje jako vlastní ochranku. Bezpečnost ve zbytku jeho provincie ho v podstatě nezajímá.

"Na mnoha místech, zvláště na paštunském jihu, hájí policisté sotva desítky metrů kolem guvernérského paláce či vlastní stanice. Není těžké je zkorumpovat, což Taliban také činí," tvrdí Samander, šéfredaktor kábulské agentury Wakht.

"Dlouho v této profesi obvykle nevydrží," doplňuje ho Yuksel Kilic, šéf tureckého PRT v provincii Vardak, která s Lógarem sousedí. Jeho tým rovněž podporuje místní policisty.

Afghánský, zřejmě pravdivý bonmot totiž říká, že nejlepší rekruty si bere armáda, ty další zpravodajské jednotky. Kdo zbude, jde k policii. "Pokud se tento přístup nezmění, zkorumpovaná policie zůstane dobře organizovaným zločincům, o Talibanu nemluvě, spíše jen k smíchu," říká kanadský expert, který dlouhá léta pracuje v Kábulu.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Podezřelého lupiče z pumpy prozradila DNA, navíc se prořekl v hospodě

Policie přivádí k soudu mladšího z obviněných z vraždy čerpadlářky u...

V pondělí kolem čtvrté hodiny odpoledne si byli policisté absolutně jistí, že jedním z lupičů od pumpy v Nelahozevsi,...

Další z rubriky

Tymošenková chce být prezidentkou Ukrajiny. Kandidovat bude už potřetí

Šéfka ukrajinské opozice Julija Tymošenková během projevu na kongresu své...

Bývalá ukrajinská premiérka Julija Tymošenková formálně oznámila svou kandidaturu v prezidentských volbách, jejichž...

Migranti nešíří nemoci, jejich zdraví se zhoršuje až v Evropě, tvrdí WHO

Lékařská prohlídka migrantů na pobřeží Středozemního moře (21. ledna 2019)

Světová zdravotnická organizace (WHO) zveřejnila zprávu, která se zabývá zdravím migrantů přicházejícím do Evropy....

Pár miliardářů vlastní tolik co půlka planety. Kvůli daním, varuje Oxfam

Ilustrační snímek

Propast mezi chudými a bohatými se prohlubuje. Pouhých dvacet šest nejbohatších miliardářů teď vlastní stejný majetek...

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na iDNES.cz