Přivezli olej, rýži a cukr

  0:01aktualizováno  0:01
(Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Do nejzapadlejších končin Afghánistánu, kde statisíce lidí živoří na pokraji hladu, v těchto dnech přichází pomoc z České republiky. Tuny oleje, cukru a rýže tam Afgháncům rozdávají zaměstnanci Společnosti Člověk v tísni při ČT. "Nyní distribuujeme potraviny v distriktu Zore, kde jsou vesnice, v nichž umírá pět deset lidí za deset až čtrnáct dní," říká Šimon Pánek, hlavní koordinátor pomoci.

"Umírají hlady, na dlouhodobé vyčerpání. Již několik měsíců jedí jen improvizované potraviny, jako je tráva či listí smíchané s moukou," dodává. Pomoc je financována českým ministerstvem zahraničí a vnitra a výtěžky sbírky SOS Afghánistán.

Mezinárodní společenství se nyní snaží pomoci milionům Afghánců, kteří bojují v poničené zemi o přežití. Společnost Člověk v tísni má sice bohaté zkušenosti z mnoha částí světa od Balkánu po Kavkaz, práce v Afghánistánu je však pro čtveřici koordinátorů zatěžkávací zkouškou - pracovat v obrovské zemi rozvrácené válkou je nesmírně náročné.

Na sbírku SOS Afghánistán je možno přispět u ČSOB Praha 1, čú 576786763/0300.

Do nejhůře přístupných oblastí například pomoc dopravují karavanami oslů. Práci jim též komplikuje nestabilita a chaos. "Naše kanceláře v Mazáre Šarífu v noci hlídá ozbrojená stráž, kterou nám přidělil místní velitel. Kromě toho jsme najali několik vlastních strážných," říká Pánek.

"Situace není nijak dramatická, ale musíme dodržovat určitá bezpečnostní pravidla." Dosud do země dopravili konvojem ze sousedního Tádžikistánu asi čtyřicet tun pomoci, další náklady budou brzy následovat a v dohledné době se chystají začít i s dalšími akcemi.

Na severu země chtějí co nejdříve zahájit projekt, v jehož rámci by pomohli s návratem několika stům uprchlických rodin do vesnic zničených válkou. A také jim chtějí umožnit návrat k normálnímu životu, k jejich tradičnímu způsobu obživy.

"Například jim dáme osivo, aby včas zaseli a mohli ještě letos sklidit," vysvětluje Pánek. Cílem mezinárodního společenství totiž není jen lidem v Afghánistánu krátkodobě pomoci, ale také nasměrovat vyčerpanou zemi k lepší budoucnosti, kdy lidé budou znovu schopni postarat se o sebe.

"Spolu s Dětským fondem OSN chystáme projekt, který by pomohl s obnovou škol," říká Pánek. Například v oblasti, kde nyní koordinátoři zjišťují situaci, nefunguje ze čtyřiadvaceti škol ani jedna. "Pokud vše půjde podle plánu, během jara bychom měli umožnit skoro deseti tisícům dětí zapojit se do vyučování," dodává. 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Začal summit G7. Na jih Francie se sjely hlavy ekonomicky vyspělých států

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron na...

Ve městě Biarritz na jihu Francie začal summit sedmi ekonomicky vyspělých zemí světa G7. Hlavními tématy jednání budou...

Šedesátiletý Čech utonul při potápění na řeckém ostrově Karpathos

Ilustrační snímek

Šedesátiletý Čech a pětatřicetiletý Íránec utonuli při potápění v podvodní jeskyni na řeckém ostrově Karpathos v...

Mikroplasty v pitné vodě škodí minimálně, může být ale hůř, říká WHO

Členové Greenpeace odebírají vzorky vody z Labe. Budou v nich hledat...

Mikroplasty jsou úplně všude – v Arktidě, alpských ledovcích, dešťových srážkách i pitné vodě. Světová zdravotnická...

Najdete na iDNES.cz