Příroda mizí pod rukama, varují vědci

  1:00aktualizováno  1:00
Nové nemoci, nedostatek pitné vody, "zóny smrti" na pobřežích moří, zhroucení rybolovu, změny klimatu. Blízká budoucnost Země nevypadá vůbec růžově, jak ukazuje Millennium Ecosystem Assessment, dosud nejobsáhlejší zpráva o stavu planety. Pracovalo na ní 1360 vědců.

"Zpráva je hlavně kontrolou ekonomie přírody a tato kontrola ukazuje, že většina našich účtů je v minusu," zhodnotil výsledky zprávy na BBC Jonathan Lash z World Resources Institute.

Tlak lidí na přírodu je podle vědců neudržitelný. Tři pětiny ekosystémů, které podporují a umožňují život na Zemi, totiž upadají a hroutí se. Ekosystémy, to jsou lesy, řeky, jezera, hory, ostrovy, travnaté pláně a pouště, zemědělská půda i města.

Lidé se k nim často chovají jako ke zboží na polici s nápisem "zdarma" – berou, co a jak chtějí, často něco zničí, nestarají se o to, co zbude.

Změny ekosystémů cítí zvířata, ryby i ptáci. Tempo vymírání živočišných druhů je podle vědců asi tisíckrát vyšší než za časů, kdy člověk ještě nebyl "pánem tvorstva". Záhy může být dokonce desettisíckrát vyšší, než před pár tisíci lety.

Člověk ze změn zatím těžil. Od roku 1945 přeměnil na ornou půdu více země než za léta 1700 až 1900. Výroba potravin na hlavu tak vzrostla asi o třetinu, přestože počet lidí se zvýšil více než trojnásobně.

Právě poslední půlstoletí přineslo největší zásahy člověka do přírody. "Lidské působení změnilo prakticky všechny ekosystémy Země. Jejich struktura se ve druhé polovině 20. století měnila rychleji než kdy jindy v zaznamenané historii lidstva," upozorňují vědci ve zprávě, vypracované s podporou OSN a dalších mezinárodních organizací.

Změny ohrožují i lidstvo

HROZBY PŘÍRODĚ

Nové nemoci - Riziko jejich vzniku a šíření roste s pronikáním lidí do nových, panenských území a s nárůstem světové turistiky
Cizí druhy - Některá zvířata, rostliny a mikroorganismy vítězně táhnou světem po boku člověka, i když ten o ně moc nestojí – a občas na ně tvrdě doplácí
Rozkvět řas - Nárůst jejich množství umožňují živiny z používaných hnojiv. Výsledkem může být zkáza vodní fauny i flóry a ohrožení zdrojů pitné vody
Zmizení ryb - Zatím to natvrdo zažil jen kanadský New Foundland. Když v roce 1992 „zmizely“ zdejší tresky, přišly o práci desetitisíce lidí
Nedostatek vody - Už dnes jím trpí 1,1 miliardy lidí. Strádajících bude ještě více, až prudce rostoucí obyvatelstvo severní Afriky a Blízkého východu vyčerpá zásoby podzemních vod
Katastrofy - Rozsah hospodářských škod způsobených živelními pohromami vzrostl od roku 1953 desetinásobně
Lidé, zejména ti nejchudší, však mohou velmi záhy pocítit nepříznivé následky ekozměn. "Není pravděpodobné, že se podaří udržet jakýkoli pokrok, dosažený při naplňování takových cílů, jako je ochrana prostředí, odstranění chudoby a hladu či zlepšení zdraví, budou-li nadále znehodnocovány ekosystémy, na nichž lidstvo závisí," varují vědci.

Stačí "nahlédnout" do Amazonie nebo subsaharské Afriky. Probíhající odlesňování těchto oblastí vypadá jako celkem "obyčejná" změna.
Podle expertů však tento proces podporuje šíření ničivých nemocí, zejména malárie a cholery, jejichž oběti se počítají na statisíce a miliony.

Vedle toho vypadá zpráva o zničení pětiny korálových útesů a třetiny mangrovníkových porostů světa celkem nevinně – pokud nevíme, že s mangrovníkovými lesy zaniká v Indickém oceánu a jinde také přirozená ochrana proti tropickým bouřím nebo ničivým vlnám tsunami.

Původní lesy možná mizí, vody je zdánlivě dost. Je to však jen zdání. "Odnímání vody pro lidské účely omezilo tok několika velkých řek včetně Nilu, Žluté řeky a Colorado River do té míry, že (tyto řeky) ne vždy dotečou do moře," tvrdí vědci.

Paradoxní je i zjištění, že obyvatelstvo severní Afriky i Středního východu využívá obnovitelné zdroje místní vody na 120 procent. Za zdánlivě "komunistickým" údajem se skrývá fakt, že zdejší lidé stále více využívají zásoby podzemních vod – což nelze dělat donekonečna.

Vědci si přitom nedělají iluze: tlak na přírodu v příštích desetiletích dále poroste. Počet lidí se zatím bude zvyšovat a nikdo z nich, ať už žije v Evropě nebo v Africe, nebude chtít být hladový, nemocný či chudý.

Do roku 2050 se má hrubý domácí produkt světa zvýšit třikrát až pětkrát. Poroste tedy i výroba jídla a spotřeba hnojiv či paliv. Dalších 10 až 20 procent lesů a travnatých plání se změní v ornou půdu, lidé budou chtít více ryb i "plodů moře". Některé "služby" ekosystémů, zejména produkce potravin, tedy posílí.

Jak však varuje zpráva: "Opatření k posílení jedné služby ekosystémů často způsobují úpadek jiných služeb." Více traktorů rozšíří obdělanou půdu, více hnojiv zvýší produkci. Cenou bude rostoucí znečištění, ohrožení zdrojů pitné vody, zničení prostředí pro četné přírodní druhy. Vědci si nedělají iluze, že tomu zabrání. Apelují na vlády, aby přijaly aspoň opatření ke zpomalení těchto procesů.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Považuji tě za přítele, Mirku, prohlásil prezident na padesátinách Soukupa

Na oslavu padesátých narozenin Jaromíra Soukupa dorazil také prezident Miloš...

Majitel televize Barrandov a její nejvytíženější moderátor Jaromír Soukup oslavil padesáté narozeniny. Na páteční večer...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Další z rubriky

OBRAZEM: Zákulisí boje s největší epidemií eboly v D. R. Kongo

PŘEVOZ PACIENTA. Zdravotníci převážejí pacienta z centra pro léčbu eboly v...

Začalo to několika případy v malém odlehlém městě. Po více než půl roce je z toho největší epidemie eboly v historii...

Kim je v obrněném vlaku, směr Vietnam. Míří na další summit s Trumpem

Donald Trump a Kim Čong-un během historického setkání v Singapuru (12. června...

Severokorejský vůdce Kim Čong-un v příštích dnech oficiálně navštíví Vietnam. Podle tamního ministerstva zahraničí ho...

Venezuela před erupcí. Madurovi zbíhají vojáci, u hranic se střílí do lidí

Lidé se scházejí na koncert Venezuela Aid Live na kolumbijské straně...

Ve Venezuele v posledních dnech houstne atmosféra. Začali zbíhat první vojáci venezuelské armády dosud věrné...

Najdete na iDNES.cz