Sobota 30. května 2020, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 30. května 2020 Ferdinand
22:15
Vážení čtenáři, on-line reportáž z příprav na možný vojenský zásah v Sýrii pro tuto chvíli končí. Aktuální dění vám budeme přinášet v běžném zpravodajství. Děkujeme za pozornost!
22:05
Většina Američanů je proti zásahu Spojených států do syrské občanské války. Podpora tomuto kroku ale stoupla po údajném chemickém útoku z minulého útoku. S odvoláním na nejnovější výsledky průzkumu veřejného mínění společnosti Ipsos o tom dnes informovala agentura Reuters. Zhruba 53 procent dotázaných v průzkumu z tohoto týdne uvedlo, že by se Spojené státy měly držet zpátky. Minulý týden jich přitom bylo ještě 60 procent. Jen 20 procent z účastníků ankety uvedlo, že USA by zasáhnout měly. V minulém týdnu tento názor ale sdílelo jen devět procent lidí. Počet podporovatelů intervence stoupá na 29 procent, když se potvrdí, že syrský režim použil chemické zbraně proti civilistům. Naopak 44 procent i navzdory tomu je proti vnějšímu zásahu.
21:33
Washington Post hlásí, že ve velkoměstě Aleppo v severní Sýrii přestal fungovat internet. "Je možné, že výpadky souvisí s místním poškozením infrastruktury."
21:03
Západ
Francouzský prezident Holland hovořil telefonicky s Barackem Obamou. Oba sdílejí stejnou jistotu o chemickém útoku, za nějž je odpovědný syrský režim. V telefonickém rozhovoru obou státníků Hollande zdůraznil, že Francie je pevně odhodlána na to reagovat a nenechat tento zločin bez potrestání. "Hollande cítil z Obamovy strany stejné odhodlání," dodal stejný zdroj.
20:48
Západ
Americký prezident Barack Obama ještě neučinil konečné rozhodnutí o reakci na údajný chemický útok v Sýrii. Považuje ale tuto akci režimu v Damašku za ohrožení bezpečnosti Spojených států. Obama to řekl ve Washingtonu při dnešním setkání s prezidenty Estonska, Litvy a Lotyšska.
20:37
Západ
Podle Obamy svět nemůže dovolit, aby se na ženy a děti útočilo plynem. Chemický útok v Sýrii Obama považuje ze ohrožení národní bezpečnosti USA.
20:15
Západ
Prezident Obama dnes promluví o Sýrii po setkání se třemi představiteli pobaltských států.
20:06
Západ
Zpráva tajných služeb vylučuje, že by za útok mohli být odpovědní povstalci. USA zveřejnily jenom část informací, protože, jak řekl ministr, musejí brát ohled na bezpečnost zdrojů. Podrobnější informace, které pro veřejnost zůstanou utajeny, mají k dispozici spojenci a Kongres.
19:59
Západ
Odvetná akce USA za útok chemickými zbraněmi v Sýrii bude podle ministra zahraničí Kerryho přesná a časově omezená. V žádném případě se nebude podobat invazím v Iráku a Afghánistánu ani předloňské intervenci proti Libyi. USA nehodlají nést odpovědnost za občanský konflikt v Sýrii. Syrský režim se podle informací získaných zpravodajskými službami na odpálení chemických zbraní připravoval několik dní, konstatoval Kerry. Byla použita zatím neidentifikovaná nervová látka. Personál byl na místech, odkud byl útok veden, tři dny předem. Ti, kdo patří k režimu, byli upozorněni, aby se připravili a použili plynové masky. Dle zprávy je jasné, odkud byly rakety s chemikáliemi vypáleny. Je prý jisté, že to bylo z míst kontrolovaných režimem. Dokument se opírá o zprávy získané zpravodajskými zdroji osobně i ze satelitů a dokládá fakta videozáznamy.
19:40
Západ
Bílý dům zveřejnil výsledek svých šetření použití chemických zbraní syrskou vládou. (Posudek najdete zde.)
19:29
Západ
USA do Sýrie nevyšlou vojáky a nezahájí časově neomezený konflikt. Ti, kdo použili chemické zbraně, ale musí být potrestáni, řekl John Kerry. Zdůraznil zároveň, že prezident Barack Obama událost konzultuje s Kongresem. O tom, jak a kdy USA odpoví, rozhodne na základě hodnot vyznávaných Spojenými státy. Dle USA není možné, aby použití nejhrůznějších zbraní, jaké svět zná, zůstalo bez reakce. Kerry také řekl, že USA nejsou samy, že mají spojence, které sdílejí jejich názor.
19:11
Západ
"Zbraně byly vypáleny z vládních objektů," řekl americký ministr zahraničí John Kerry. Spojené státy podle něho v Sýrii nehodlají opakovat dřívější chybu z Iráku. Zpravodajské ověření chemického útoku u Damašku z minulého týdne prý bylo velmi pečlivé.
19:03
Západ
Začala tisková konference amerického ministra zahraničí Johna Kerryho. Kerry uvedl, že podle výsledků yvšetřování zemřelo v důsledku chemických útoků v Sýrii 1429 lidí, z toho minimálně třetina dětí. Ministr chce přesvědčit americkou veřejnost o nutnosti amerického zásahu v Sýrii.
18:45
Syrský ministr zahraničí Valíb si vyžádal, aby techničtí pracovníci OSN odjeli až v sobotu ráno a předtím ještě prošetřili vesnice na západě Damašku. Jakákoli zpráva, která by tyto vesnice nezahrnovala, by podle něho byla neúplná.
18:35
Vysoká představitelka OSN pro odzbrojení Angela Kaneová opustila Sýrii a míří do Istambulu. V Damašku byla od minulé soboty a pracovala na vyšetřování údajných chemických útoků. Větší část vedení inspektorů OSN se dnes přesunula do Libanonu, techničtí pracovníci jsou však stále v Sýrii a dokončují poslední práce. Zemi opustí pravděpodobně v pátek večer nebo v sobotu ráno.
18:18
Syrské vojenské objekty slouží nyní jako jakési věznice pro neloajální vojáky, zejména sunnity. S odvoláním na armádní dezertéry a opozici to dnes oznámila agentura Reuters. Vojáci považovaní za spolehlivé jsou prý naopak v civilních budovách, kde mají větší naději, že nebudou oběťmi eventuálního amerického útku. "Některé z vojáků zamkli v místnostech, jiným dali práci v okolí základen," sdělil Reuters jeden z dezertérů, který pracoval na základně v Damašku. Podle něj vojáci zavření na základnách budou ti, kdo při amerických útocích zemřou.
17:48
Arabská BBC informuje o protestech v Jordánsku. "Jordánci nechtějí, aby Západ zaútočil na Sýrii. Když se vydáte na sever směrem ke hranicím se Sýrií, cítíte rostoucí napětí. Všichni čekají, co se bude dít, a kdy přijde útok," uvedla reportérka.
17:28
Reportéři BBC popisují oběti chemického útoku v provincii Aleppo jako chodící mrtvé. Lékaři se domnívají, že mohl být použit zakázaný bojový plyn napalm. "Měli jsme jsme obrovský počet zraněných, která vypadala jako velmi vážné popáleniny, nejsem si jistá, ale mohlo by jít o napalm," uvedla pro BBC jedna z lékařek.
17:10
Inspektoři, kteří v Sýrii vyšetřovali následky údajného chemického útoku od pondělka, mají ze země podle agentury AP zamířit do Nizozemska a někteří z nich pak budou v práci pokračovat v evropských laboratořích na rozboru vzorků odebraných v Sýrii.
16:53
Inspektoři mají dnes práci ukončit a v sobotu ze Sýrie odjet. Ještě dnes odevzdají předběžnou zprávu o výsledcích šetření. Syrský ministr zahraničí Valíd Mualim hovořil podle syrské televize telefonicky s Pan Ki-munem a prohlásil, že Sýrie neuzná předběžnou zprávu inspektorů. Bude prý trvat na závěrech laboratorních testů, které mohou trvat několik týdnů.