Peklo na Zemi a milion uprchlíků. Blíží se útok na pevnost IS v Mosulu

  10:19aktualizováno  10:19
Iráčtí vojáci, Američané, Kurdové i další ozbrojenci se srocují kolem Mosulu. Připravují se na masivní úder, který má teroristické hnutí Islámský stát po dvou letech připravit o jeho hlavní iráckou pevnost. Armáda i obyvatelé metropole podle vojáků zažijí „peklo na Zemi“ - džihádisté chtějí Mosul bránit třeba i hořící ropou.

Bojovník Islámského státu v iráckém Mosulu (23. června 2014) | foto: Reuters

Severoirácký Mosul přes dva roky platil za nedobytnou baštu džihádistů. Když se loni ruské letectvo pustilo do likvidace jiné pevnosti Islámského státu, syrského města Rakká, právě do Mosulu se v rychlosti stahovali nejvyšší velitelé teroristického hnutí.

Fotogalerie

Během několika týdnů však už islamisté nebudou mít klid ani tam. V pláních za městem roste provizorní základna irácké armády. Vylidněné vesnice, které Islámský stát před časem ovládal, teď protínají zákopy a valy, které mají odrazit sebevražedné atentátníky v autech.

Kurdové se s Iráčany scházejí ve společném velícím středisku a plánují náročnou bitvu, která by měla vypuknout už v nejbližších týdnech. To vše s podporou vojenských poradců z Washingtonu - a také americké námořní pěchoty. Její jednotka se na boj o Mosul už dlouho tajně chystala, v březnu ji neplánovaně odhalila smrt jednoho z mariňáků (psali jsme zde).

Klíčový Mosul

Metropole na řece Tigris nemá pro džihádisty jen strategický, ale také symbolický význam. Právě z tamní mešity ohlásil vůdce islamistů abú Bakr Bagdádí vznik chalífátu. Stalo se tak v červnu 2014 (čtěte zde). Džihádisté se města předloni zmocnili skoro bez boje - irácká armáda před nimi utekla.

Irácká armáda s podporou Američanů, kurdské jednotky, jezídi či militanti z řad vlivného sunnitského kmene Šammár mají v okolí Mosulu nad stoupenci teroristického hnutí drtivou početní převahu. Počítají se na desítky tisíc.

Hnutí Islámský stát přitom nemělo ve městě podle agentury UPI koncem července víc než 10 tisíc stoupenců a tisíce jich zřejmě mezitím ještě utekly.

Americká armáda předpokládá, že až Iráčané do Mosulu vtrhnou, nebude se jim bránit víc než pět tisíc ozbrojenců.

Džihádisté chystají lidské štíty, síť tunelů i hořící zákopy

Ti však měli více než dva roky na to, aby se na bitvu o kdysi dvoumilionovou metropoli důkladně připravili. „V podstatě kolem sebe vybudovali peklo na Zemi,“ řekl před časem novinářům z Bagdádu plukovník John Dorrian, mluvčí amerických jednotek působících v Iráku.

Islámský stát

Pod městem stihli islamisté vykopat nepřehlednou síť tunelů, ulice zatarasili bariérami z betonu, části města jsou zřejmě podminované a v neposlední řadě Mosul obehnali zákopy. „Máme zprávy, že do některých nalili ropu s úmyslem je zapálit,“ doplnil Dorrian.

Město by pak mimo jiné zahalil hustý kouř, který by znemožnil leteckou podporu ze strany Američanů. V jeho ulicích by se však zbývajícím obyvatelům jen těžko dýchalo, přinejmenším okrajové části Mosulu by zamořily jedovaté zplodiny.

Irácká armáda varovala i před skutečnou „ohnivou řekou“. Džihádisté podle ní chtějí postup vojáků či Kurdů zpomalit tím, že s pomocí velkého množství ropy zapálí i hladinu řeky Tigris protékající centrem města. Je však možné, že vojenští zpravodajci jen špatně pochopili zmíněný plán na podpálení zákopů.

Džihádisté podle serveru Middle East Monitor počítají i s využitím lidských štítů. „Jsou rozmístění přímo mezi lidmi,“ řekl jeho reportérům starousedlík Um Umar. „Chtějí tak Američany a vládu odradit od náletů? Vždyť vědí, že vládu to nezajímá a bude nás bombardovat stejně jako je. Nevidím smysl,“ dodal.

Tunely navíc podle něj ústí přímo do rodinných domů, jeden z nich končí třeba i v bytě jeho souseda. Je zakrytý kanálovým poklopem a nikdo kromě stoupenců Islámského státu neví, kam vlastně vede.

OSN: Úder na Mosul rozpoutá milionovou uprchlickou vlnu

Bitva o Mosul, která se soudě dle rétoriky Američanů i irácké armády nezadržitelně blíží, podle OSN výrazně umocní humanitární krizi na severu Iráku. Ve městě podle odhadů zůstává přinejmenším pět set tisíc, možná až milion původních obyvatel. Další lidé zřejmě do Mosulu během letních měsíců utekli z okolních měst, o která se už strhla bitva.

Rozhlas radí, kudy z Mosulu

Irácké úřady zprovoznily rozhlasovou stanici, která má informovat občany Mosulu o přípravách ofenzivy proti radikálům z hnutí Islámský stát.

Podle úterní zprávy irácké televize bude stanice vysílat informace o bezpečných únikových trasách, o místech, jimž bude třeba se vyhnout, a o tísňových telefonních linkách.

Stanice s názvem Rádio Irácké republiky v Mosulu bude vysílat z Kajjáry, která leží asi 60 kilometrů jižně od Mosulu. Poblíž je také letecká základna, která bude k dispozici pro letadla mezinárodní koalice, jež podpoří při ofenzivě iráckou armádu.

V přeplněných záchytných táborech po celé zemi se momentálně tísní asi 3,3 milionu „vnitřně vysídlených osob“ - tedy uprchlíků z válkou zničených měst a vesnic, kteří se však rozhodli neodcházet do zahraničí či nemají možnost vycestovat. O domov tak přišel už každý desátý Iráčan.

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) varuje, že by z Mosulu ve velmi krátké době mohlo utéct přes milion lidí. Uprchlické tábory v okolí jsou už dávno přeplněné - například v Dabáce, která leží asi 65 kilometrů od Mosulu, je kapacita tábora pro 700 vysídlených rodin už v tuto chvíli desetinásobně překročená.

„Děláme vše, co můžeme, abychom lidem zajistili základní životní potřeby. Ale nemáme místo, mléko pro děti ani pleny. Vydání každé láhve vody musí schvalovat Ženeva,“ kritizuje v deníku Washington Post ředitel tábora Rizgard Ubaid neschopnost mezinárodních organizací reagovat na aktuální problémy.

Rodiny, pro které už nezbyl stan, spí ve školních třídách i na dvorku, nemají dostatek léků, jídla ani vody. OSN se během října chystá vybudovat další čtyři nouzové tábory, nezvládne se však postarat o víc než 70 tisíc lidí.

V červnu islamisté v Mosulu surově popravili homosexuála:

Autor:

  • Nejčtenější

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Šéfka pražských Pirátů se scházela s obžalovaným manažerem JCDecaux

Předsedkyně pražských Pirátů a zastupitelka Michaela Krausová se scházela s manažerem reklamní firmy JCDecaux Tomášem...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Deset dní a Slavia mohla zmizet. Miliardář Šimáně exkluzivně vypráví

Jiří Šimáně, jeden z nejbohatších Čechů, koupil před pěti lety zadluženou Slavii. Klub nad propastí. Ta stejná Slavia,...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

VIDEO: Žena spadla do kolejiště metra, lidé ve stanici soupravu zastavili

Až máváním a posunky zastavili lidé v argentinském Buenos Aires soupravu metra přijíždějící do stanice jen pár vteřin...

Policisté v Bavorsku honili krávu na útěku. Zničila skleník, dva lidi zranila

Bavorsko zažilo v sobotu nečekané vzrušení. Policie podnikla rozsáhlé pronásledování neobvyklého zvířecího agresora,...

Nadvládu angličtiny v EU brexit nezlomí. Francouzi a Němci však větří šanci

Dominanci angličtiny v institucích Evropské unie nenaruší nejspíš ani brexit. Evropská rada může jednomyslným...

Pojďme v Sýrii vytvořit mezinárodní bezpečnostní zónu, navrhlo Německo

Německo navrhlo vytvoření mezinárodní bezpečnostní zóny v severní Sýrii, která by zajistila ochranu civilistů i...

Najdete na iDNES.cz