Příměří mezi Gruzií a Jižní Osetií vydrželo jen pár hodin

  20:02aktualizováno  22:58
Boje mezi gruzínskou armádou a rebely ze separatistické provincie Jižní Osetie pokračují, ačkoli se obě strany konfliktu dohodly na příměří. S odvoláním na svědky a představitele gruzínské vlády o tom informovala agentura Reuters.

Ruští vojáci v ulicích Tbilisi. Ilustrační snímek | foto: Reuters

Konflikt mezi Jižní Osetií, která s podporou Ruska usiluje o nezávislost, a Tbilisi eskaluje už několik dní. I když obě strany ve čtvrtek souhlasily s tím, že zasednou k jednacímu stolu, ozývá se na pomyslné hranici mezi Gruzií a Jižní Osetií opět střelba.

Snaha o zklidnění situace tak pravděpodobně vyšla nazmar a mírové rozhovory zástupců gruzínské a jihoosetské strany, které se měly uskutečnit v pátek, jsou ohroženy.

Těžké boje na gruzínsko-jihoosetské hranici se odehrávaly už v noci na dnešek. Podle různých zdrojů zahynulo až deset lidí včetně civilistů a dvě desítky osob byly zraněny.

Rusko poté Tbilisi obvinilo, že připravuje vojenský útok proti jihoosetským rebelům. Gruzínský prezident Michail Saakašvili to odmítl, ale zároveň nabídl smířlivé gesto - nařídil okamžitý klid zbraní a zahájení rozhovorů s představiteli separatistické provincie. Jihoosetinci na klid zbraní přistoupili.

"Konfrontace není v gruzínském zájmu a doufám, jsem si jist, že není ani v zájmu Ruska. Měli bychom všichni toto třeštění zastavit," zdůraznil Saakašvili v gruzínské televizi. "Nabízím vám okamžitý klid zbraní a zahájení rozhovorů," oslovil ve svém vystoupení jihoosetské rebely.

Na novou snahu vyřešit spor diplomaticky vstřícně zareagovalo i Rusko, které prý dál hodlá vystupovat jako prostředník mezi Gruzínci a zástupci Jižní Osetie. Zvláštní ruský vyslanec Jurij Popov agentuře Ria Novosti řekl, že první setkání znepřátelených stran se uskuteční v pátek.

Schůzka je ale nyní kvůli porušení příměří ohrožena. "Separatisté začali střílet na dvě gruzínské vesnice Prisi a Tamarašeni, museli jsme střelbu opětovat," řekl agentuře Reuters tajemník gruzínského výboru pro národní bezpečnost. Agentura Interfax napsala, že ostřelována je i metropole Jižní Osetie, sedmdesátisícové město Cchinvali.

Rusko podle informací vysokého amerického diplomata souhlasilo, že se společně se Spojenými státy pokusí najít řešení celého sporu a zastavit boje. "Naléhali jsme na Rusy, aby přiměli své přátele v Jižní Osetii, aby se stáhli a chovali se zdrženlivěji. Domníváme se, že Rusové se... právě o tohle pokoušejí," uvedl náměstek americké ministryně zahraničí Daniel Fried po telefonickém rozhovoru s náměstkem ruského ministra zahraničí Grigorijem Karasinem.

Napětí mezi Gruzií, Jižní Osetií a další separatistickou oblastí Abcházií v posledních dnech dramaticky roste. Přestřelky a další ozbrojené incidenty jsou prakticky na denním pořádku.

Jižní Osetie se od Gruzie fakticky odtrhla po válce začátkem 90. let. Rusko je zcela na straně místních separatistů. Podporuje je hlavně finančně.

Většina místních obyvatel má ruské občanství a Moskva tvrdí, že nemůže své občany nechat bez podpory. Gruzie to ovšem vidí tak, že Rusko chce gruzínské regiony - vedle Jižní Osetie i Abcházii - anektovat. Rusko má také v oblasti mírové jednotky, které tam byly nasazeny po občanské válce.

Gruzii jsou trnem v oku, protože podle ní zdaleka nejsou neutrální, naopak separatisty otevřeně podporují.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Přes šedesát zraněných. Do ulic Barcelony vyšly demonstrovat statisíce lidí

V centru Barcelony, kde v pátek vyvrcholily několikadenní protesty kvůli vysokým trestům pro katalánské politiky,...

Šárka Havránková z Policejního prezidia je viceprezidentkou Interpolu

Novou viceprezidentkou pro Evropu mezinárodní policejní organizace Interpol se na příští tři roky stane plukovnice...

Premium

Jediná cibule neopustí Indii. Země trpí nedostatkem strategické suroviny

Číňané mají vepřové, Češi pivo a Indové – cibuli. V zemi je cibule „strategickou“ surovinou. Nyní mizí z pultů....

Evropští lídři se neshodli na přistoupení balkánských zemí k EU

Lídři zemí Evropské unie se ani během dlouhého jednání v noci na pátek neshodli na zahájení přístupových rozhovorů s...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz