Sobota 19. září 2020, svátek má Zita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 19. září 2020 Zita

Přehled primárek v USA: jasno bylo téměř od začátku, nominaci má Biden a Trump

  21:03
Průběh primárek v USA letos nedoprovázelo takové napětí jako v předchozích letech. Pro prezidenta Donalda Trumpa bylo klání pouhou formalitou a oficiálně si nominaci zajistil koncem dubna. V řadách demokratů se o nominaci sice ucházelo jedenáct zájemců, nakonec se ale rozhodovalo mezi senátorem Berniem Sandersem a někdejším viceprezidentem Joe Bidenem.

Muž odevzdává hlas ve volbách v americkém Michiganu. (3. srpna 2020) | foto: Profimedia.cz

Nominační maraton zahájila volební shromáždění 3. února v Iowě. Z řad demokratů bylo na začátku ve hře jedenáct uchazečů. V tu chvíli ještě nebylo jisté, že se kandidátem demokratů stane právě někdejší viceprezident Biden.

K favoritům patřili například starosta města South Bend v Indianě Pete Buttigieg, reprezentant levicového křídla Bernie Sanders nebo senátorka z Massachusetts Elizabeth Warrenová. O prezidentské křeslo bojovala také například senátorka za Minnesotu Amy Klobucharová.

Hlasování v Iowě provázela řada technických problémů a komise souhrn výsledků ohlásila až po několika dnech. Vítězem se stal Buttigieg, těsně za ním skončil Sanders. Poté následovali Warrenová a Biden.

Spíše symbolické primárky absolvovali i republikáni. S přehledem je vyhrál prezident Donald Trump, který čelil jen minimálnímu tlaku.

V boji o republikánskou nominaci se mu totiž postavil jen někdejší guvernér státu Massachusetts William Weld a bývalý kongresman Joe Walsh. Ten z kampaně odstoupil 7. února s tím, že Trumpa sice nedokáže zastavit v primárkách, učiní ale vše pro to, aby v listopadu zabránil jeho znovuzvolení.

Sanders měl v New Hampshiru ještě naději

U demokratů v New Hampshiru bodoval 11. února Sanders, kterého těsně následoval Buttigieg. Za nimi skončili senátorka Amy Klobucharová, Warrenová a Biden. Z klání odstoupili podnikatel Andrew Yang a senátor Michael Bennet. V republikánském táboře Trump s přehledem porazil Welda.

V polovině února se televizní diskuse demokratů poprvé zúčastnil miliardář a mediální magnát Michael Bloomberg. Ten předtím místo toho vedl nákladnou televizní a internetovou kampaň financovanou z vlastních zdrojů.

Následující stranické klání demokratů v Nevadě na konci února vyhrál s výrazným náskokem Sanders. Za ním skončili Biden a Buttigiegem.

Hlasování v Jižní Karolíně vyhrál drtivě Biden, pro kterého to byla vůbec první výhra v primárkách. Za ním následovali Sanders a podnikatel Tom Steyer, jenž ale z boje o prezidentské křeslo krátce poté odstoupil. Prvního března ho následoval také Buttigieg, den po něm skončila i Klobucharová.

Po superúterku skončil Bloomberg i Warrenová

Primárkami v Kalifornii skončilo 4. března takzvané superúterý, během nějž se uchazeči o demokratickou nominaci utkali v celkem čtrnácti státech. Biden ovládl deset z nich a navíc získal podporu od miliardáře Bloomberga, jenž po slabém výsledku společně s Warrenovou kampaň ukončil. 

USA tři měsíce před volbami. Ne Biden, ale Trump zatím poráží Trumpa

Biden zvítězil u voličů v jižanských státech Virginie, Severní Karolína, Alabama, Tennessee a Arkansas. Prvenství si zajistil také v Minnesotě na Středozápadě a ve státech Massachusetts, Maine, Oklahoma a Texas.

Na druhém místě skončil Sanders, jenž dominoval v Coloradu, Kalifornii, Utahu a Vermontu. „Jsme docela naživu,“ prohlásil Biden k prozatímním výsledkům. „A nenechte se mýlit. Tato kampaň pošle Donalda Trumpa balit kufry,“ dodal Biden, jehož jediným soupeřem se po tomto souboji stal Sanders.

Obdobné klání se konalo také u republikánů, kde všechny delegáty získal Trump. Republikáni v letošních primárkách a stranických shromáždění rozdělují 2 550 delegátů letního nominačního sjezdu, k získání nominace je tak třeba 1 276 delegátů. Trumpovi se podařilo tento počet nashromáždit už v březnu.

Washington dal nakonec přednost Bidenovi

Další kolo primárek následovalo 10. března. Ve hře byla zhruba desetina delegátů pro letní nominační sjezd demokratů. S přehledem zvítězil Biden, jenž vyhrál v pěti ze šesti států. Podařilo se mu zvítězit v Michiganu, Missouri, Mississippi, Washingtonu a Idahu. Sanders naopak ovládl Severní Dakotu.

Sanders doufal, že by se stát Washington, kde se na výsledek voleb čekalo týden, mohl přiklonit na jeho stranu. V roce 2016 zde v demokratických primárkách zvítězil na Hillary Clintonovou. Hlasování pořádali v šestici států také republikáni. Ve spíše formálním klání s přehledem zabodoval Trump.

Také hlasování demokratů na Floridě, v Illinois a v Arizoně ovládl 17. března Biden. Sanders od této chvíle čelil výzvám, aby ze stranického klání odstoupil, a umožnil tak demokratům sešikovat se za Bidenem. Demokraté totiž nechtěli opakovat zkušenost z roku 2016, kdy se Sanders o nominaci dlouho přetahoval s Hillary Clintonovou, která nakonec ve volbách podlehla Trumpovi.

Na Floridě, kde šlo o 219 delegátů pro letní nominační sjezd demokratů, si Biden zajistil nejméně 150 delegátů, zatímco Sanders 55. Biden tu získal 62 procent hlasů, což bylo o takřka 40 procentních bodů více než jeho soupeř. Zbývající hlasy obdrželi kandidáti, kteří již kampaň ukončili.

Aby Joe nevybouchl. Demokraté chtějí zrušit debaty, bojí se o svého kandidáta

Ve státě Illinois s třetím největším americkým městem Chicagem se hrálo o 155 delegátů. Biden jich získal na svou stranu nejméně 90, Sanders 56. Rozdíl v hlasech činil 23 procentních bodů.

V Arizoně se rozdělovalo 67 delegátů, 20 z nich získal Biden a 14 Sanders. Pro nominaci do prezidentských voleb za Demokratickou stranu potřebuje kandidát získat na stranickém sjezdu hlasy 1991 ze 3979 delegátů.

Formální vítězství ve floridských primárkách Republikánské strany a také v Illinois si připsal Trump.

Hlasování ve Wisconsinu doprovázely dohady

I přes pandemii koronaviru se 7. dubna konaly primárky ve Wisconsinu. Hlasování se snažil přeložit na červen demokratický guvernér Tony Evers a s jejich konáním za současné situace vedle místních činitelů nesouhlasili ani kandidáti a vedení Republikánské strany, chyběla ale vůle odklad prosadit. 

Také ve Wisconsinu zvítězil ziskem 63 procent hlasů Biden. Za ním skončil s necelými 32 procenty Sanders. Trump získal 98 procent hlasů. Sanders o den později ukončil boj o nominaci demokratů. „Cesta k vítězství je v podstatě nemožná. Dospěl jsme k závěru, že tato bitva o demokratickou nominaci nebude úspěšná, a proto dnes oznamuji konec své kampaně,“ prohlásil.

Poté, co Biden zůstal jediným uchazečem o prezidentskou nominaci demokratů, se ziskem 72,4 procent zvítězil 28. dubna v primárkách v Ohiu, ve kterých lidé kvůli koronaviru ve větším měřítku hlasovali poštou.

Korespondenční hlasování je v USA v podmínkách epidemické krize velké politické téma. Demokraté tuto volební metodu podporují, republikáni včetně Trumpa varují před útoky hackerů a soudí, že hlasování poštou zvýhodní aktivnější demokraty. Někteří guvernéři navrhují volit poštou i prezidenta, což Trump rozhodně odmítá. V Ohiu pořádali primárky i republikáni.

Biden ovládl Wyoming, Nebrasku i Oregon

Také ve Wyomingu se 9. května opakovala téměř totožná situace. Biden získal 72,2 procenta hlasů, za ním skončil se ziskem 27,8 procenta Sanders, který již ale kampaň pozastavil.  

Ačkoli u demokratů se o nominaci v tuto chvíli ucházel už jen Biden, jeho někdejší straničtí soupeři na volebních lístcích zůstali a část jich nadále delegáty na letní nominační sjezd sbírala. Příkladem je právě Sanders, který tak chce posílit svůj vliv ve straně.

Pomohla jsem zvolit hlupáka. Bělošky z univerzit litují, že volily Trumpa

Klání v Nebrasce skončilo 12. května podle očekávání. U demokratů slavil vítězství Biden, kterého podpořilo 77,4 procent hlasujících. Za ním skončil na druhém místě s 13,6 procenty hlasů Sanders. 

Také v Nebrasce velká část voličů využila možnost hlasovat předem či poštou. Pro Trumpa bylo jeho vítězství v Nebrasce bylo opět jen formalitou.

Biden s Trumpem ovládli o týden později také hlasování v Oregonu. Někdejší viceprezident obdržel necelých 70 procent hlasů, které voliči opět zasílali převážně poštou. V tuto chvíli měl tak nashromážděno 1514 delegátů, jejichž hlasy budou o nominantovi rozhodovat na srpnovém sjezdu v Milwaukee. 

Západní Virginii Biden zcela nepřesvědčil

Biden 2. června zvítězil v hlavním městě Washington a ve státech Pensylvánie, Indiana, Rhode Island, Nové Mexiko, Montana, Jižní Dakota a Maryland. Republikánské primárky všude ovládl Trump.

Hlasování v Georgii bylo původně plánováno na březen, ale kvůli pandemii bylo přeloženo na květen a poté na 9. června. Biden v Georgii zvítězil se ziskem 84,5 procenta hlasů. V Západní Virginii sice Biden rovněž vyhrál, ale získal jen 53,2 procenta. Za ním se s 23,1 procenty umístil Sanders.

Pokračování prezidentských primárek 26. června nepřineslo žádná překvapení. šéf Bílého domu ovládl republikánské hlasování v Kentucky, zatímco na straně demokratů ve stejném státě a v New Yorku zvítězil Biden.

Trump zmínil možnost odkladu podzimních voleb, termín je přitom v zákoně

Při přetrvávající hrozbě covidu-19 zvolila nebývale velká část voličů možnost hlasovat na dálku. V Kentucky obvykle poštovní hlasovací lístky tvoří dvě procenta celkového množství, tentokrát to byla více než polovina.

V primárkách ve státech New Jersey a Delaware zvítězili 7. července podle očekávání Trump a Biden. Při již rozhodnutém boji o nominace na post hlavy státu se velké pozornosti dostávalo událostem ve druhém kongresovém obvodu v New Jersey, kde uspěla i členka „politické dynastie“ Kennedyů – někdejší učitelka Amy Kennedyová

O čtyři dny později v primárkách v Louisianě Biden získal 79,5 procent hlasů. Trump opět triumfoval, tentokrát ho podpořilo 95,9 procent voličů.

Finále v Connecticutu dopadlo dle očekávání

Biden získal v posledních primárkách v Connecticutu přes 80 procent hlasů. Senátor Bernie Sanders obdržel kolem 12 procent hlasů. Stejně jednoznačné jsou výsledky u republikánů, kde Trump získal 75 procent hlasů. 

Ačkoli mají oba muži mají už delší dobu nominace svých stran pro prezidentské volby zajištěné, definitivně budou potvrzeny až na stranických sjezdech v následujících srpnových týdnech, přičemž ten demokratický se má uskutečnit převážně ve virtuální rovině. 

Republikáni své shromáždění svolali do Jacksonville na Floridě, kvůli strmému nárůstu nových případů koronaviru v tomto státě pak ale Trump setkání zrušil, a tak stále není jasné, kde a jak přednese svůj nominační projev.

Autoři: ,

Smoljak chce bránit nezávislost médií. Televize je opatrná, ale férová, řekl

  • Nejčtenější

Brzy budou 4 tisíce nakažených denně. Zavřete školy, míní parazitolog Flegr

Evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr zveřejnil v srpnu na svém blogu předpověď dalšího vývoje pandemie v ČR a...

Vojtěch od pátku zakázal vnitřní akce na stání pro více než deset lidí

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch přiznal, že situace není dobrá a počet nakažených koronavirem bude narůstat, což...

Praha zčervenala. Zákazy návštěv, VŠ distančně, roušky na venkovních akcích

Praha na covidovém semaforu zamířila do nejvyššího, červeného stupně ohrožení. Primátor Zdeněk Hřib oznámil, že se...

Amerika je na hraně povstání, ulice plní po zuby ozbrojené bojůvky

Ulice amerických měst začínají připomínat bitevní pole. Na demonstracích se čím dál častěji objevují příslušníci...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

S respirátorem se karanténě vyhnete, hrozí další omezení, řekl Vojtěch

Česko má dost kapacit pro pacienty s covidem, budou-li potřebovat hospitalizaci, řekl ministr zdravotnictví Adam...

V Česku jsou houbařské žně. Podívejte se, kde rostou nejvíc

Premium Když zaprší a pak se oteplí, přijdou houby, shodují se mykologové. A opravdu přišly. Nejvíc je hřibů smrkových. Velké...

Když ne jeho, tak aspoň jeho dítě! Psycholog Šmolka nejen o zoufalých milenkách

Premium Ve třiceti už se neprovdáš. Věta, kterou kdysi běžně slýchaly dívky nad třicet let, považované už za staré panny. Dnes...

Nemá smysl sportovce zavírat do karantény, říká fyzioterapeut Kolář

Premium Fyzioterapeut a léčitel slavných sportovců Pavel Kolář míní, že opatření proti viru jsou nekoncepční a budou mít dopady...

  • Další z rubriky

Třesou se mi nohy. Navalnyj zveřejnil fotku, jak schází ze schodů

Zdravotní stav ruského opozičního politika Alexeje Navalného se dál zlepšuje, i když pomalu. Přední odpůrce ruského...

Přes covid k samostatnosti? Ve Skotsku opět ožívá otázka nezávislosti

Premium Britská vláda v době krize drží Skotsko nad vodou, přinejmenším finančně. Přesto je tamní podpora odtržení od Británie...

Bitva o prvenství s vakcínou proti covidu. Čína má nejvíce želízek v ohni

Závod o vakcínu proti koronaviru pokračuje. Žádné farmaceutické společnosti či výzkumnému ústavu se zatím nepodařilo...

Místo tanků běžný život, ale oslava Kima nechybí. KLDR točí videa na YouTube

Severní Korea se pokouší propagovat své „úspěchy“ jinými způsoby než dříve. Namísto masivních vojenských přehlídek a...

SOUTĚŽ: Vyhrajte po celý týden každý den výrobek Canpol babies
SOUTĚŽ: Vyhrajte po celý týden každý den výrobek Canpol babies

Soutěžní kalendář s Canpol babies. Vyhrajte výbavičku do porodnice a další důležité potřeby pro sebe i vaše miminko.

Vyzkoušeli jsme eRoušku 2. Podívejte se, jak může pomoci i vám

Největší nadějí na zpomalení šíření covidu-19, která navíc nikomu nezkomplikuje život, je malá aplikace pro chytré...

Volali ji k večeři, ale nepřišla. Zemřela s ohořelým mobilem v ruce

Patrně neoriginální příslušenství si vybralo další z mnoha obětí. Stala se jí šestnáctiletá thajská školačka. Poté, co...

Benešová: Nečekala jsem, že synova svatba bude tak emocionálně náročná

Závěr prázdnin byl pro Lucii Benešovou ve znamení svatebních příprav. K oltáři dovedla svého nejstaršího syna Luciána,...

Microsoft vytáhl servery z oceánu, jejich nízká poruchovost překvapila

Z mořského dna u skotského souostroví Orkneje námořníci vylovili datacentrum společnost Microsoft. Za více než dva roky...

Porno je reklama na fitness, říká jeden z nejstarších českých pornoherců

Je obsazovaný do pornoscén z kategorie „old and young“. Není divu, s natáčením začal před svou padesátkou a točí už...