22:48
11.listopadu 2015 v 20:38, příspěvek archivován: 11.listopadu 2015 v 22:47

Fond EU pro Afriku musí pomoci stabilizovat situaci v zemích,odkud přichází migranti. pic.twitter.com/I5JouJA8Zc

21:15
Francouzská vláda odsoudila násilné střety, které po tři noci probíhaly v Calais už třetí noc probíhají střety mezi policií a radikály z levicové skupiny No Border. Ta podle deníku Libération požaduje volný pohyb osob, zrušení hranic a také se netají tím, že pomáhá běžencům v překonávání kanálu La Manche a jejich cestě do Velké Británie. „Těží ze zmatku a úzkosti migrantů, využívají té úzkosti a tlačí migranty ke spáchání v podstatě čehokoli, tlačí je ke vzpouře,“ uvedl mluvčí francouzského ministra vnitra Pierre-Henry Brandet. Při zásahu proti aktivistům se lehce zranila dvacítka policistů. Podle aktuálních čísel je v improvizovaném uprchlickém táboře zvaném Džungle zhruba 4,5 tisíce uprchlíků.
20:54
Švédsko kvůli uprchlické krizi zavádí dočasné hraniční kontroly. Uplatňovat je chce od čtvrtečního poledne na mostě přes průliv Öresund mezi Dánskem a Švédskem a také v přístavních terminálech trajektů připlouvajících z Dánska a Německa. Více v článku.
20:40
„Když se řekne ekonomická migrace, tady si každý myslí, že jsou to lidi, kteří chtějí lepší auto. To jsou ale lidé, kteří žijí v zemích, kde denní příjem nepřesahuje 1,25 dolaru. Nemají zdroje, nemají kde brát. Není divu, že se snaží jít jinam,“ říká v rozhovoru pro iDNES.cz bývalá velvyslankyně EU v Iráku Jana Hybášková.
20:19
Finsko odmítne zhruba dvě třetiny uchazečů o azyl, kteří do země nepřicházejí kvůli válce či pronásledování ve své vlasti, ale v touze zajistit si vyšší životní úroveň. Podle finské televize YLE to ve středu prohlásil finský ministr vnitra Petteri Orpo. Do Finska letos přišlo více než 27 tisíc žadatelů o azyl, celkem jich do konce roku Helsinky očekávají až 35 tisíc.
19:36
"Bylo by lepší, kdyby postavili přijímací střediska podobná těm, která jsme zřídili my," uvedl chorvatský ministr vnitra Ranko Ostojić v reakci na budování plotu ze strany Slovinska. Podle něj jde o zbytečný krok a plýtvání penězi. "Žádný drátěný plot lidi v jejich cestě nezastaví," dodal.
19:06
  • Uprchlická rodina z irácké Basry se spolu s Němci účastní lampionového průvodu...

    Uprchlická rodina z irácké Basry se spolu s Němci účastní lampionového průvodu v Berlíně (11. listopadu 2015). / Autor: Reuters

18:49
V uprchlickém zařízení v Drahonicích na Lounsku ve středu odpoledne Maročan napadl člena ochranky. „Policie muže zpacifikovala a když ho odváděla, tak byl velmi agresivní a bránil se. Praštil hlavou do prosklených dveří, rozbil výplň a způsobil si řezné poranění na hlavě,“ řekla iDNES.cz mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. Situace v zařízení se navečer uklidnila, doplnila Rendlová.
18:26
Do Slovinska ve čtvrtek odjede téměř 30 českých vojáků pomáhat s migrační vlnou. Jejich vyslání na začátku listopadu schválila vláda. Do země po železnici vyrazí vojenští zdravotníci a ženisté společně s technikou, informoval mluvčí generálního štábu Jan Šulc. Ve Slovinsku budou do poloviny prosince.
18:19
11.listopadu 2015 v 18:16, příspěvek archivován: 11.listopadu 2015 v 18:17

Prvni cast jednani #VallettaSummit prave zacala. pic.twitter.com/WpaQqelUjL

18:11
Zástupci evropských zemí při příchodu na summit ve Valletě připomínali mimo jiné otázku návratů migrantů, kteří v Evropě nedostanou azyl. Někteří lídři afrických zemí zase upozorňovali, že Evropa by mohla více přispívat na rozvoj regionu. Obě strany se ale shodovaly, že situaci je možné zlepšit jen společně. "Je to vzájemně provázané. My závisíme na nich, oni jsou závislí na nás. Jsme v tom společně," poznamenala před novináři při příchodu šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová.
18:04
Na Maltě začíná dvoudenní schůzka lídrů EU a zemí Afriky k migraci. Zdůrazní boj s nelegální migrací, ale i potřebu posílení možností legálně cestovat za prací.
17:12
"Bariéry nemají zabránit příjezdu uprchlíků do Slovinska nebo redukovat jejich počet. Jejich účelem je nasměrovat migrační tok do kontrolovaných center," okomentoval tajemník slovinského ministerstva vnitra Boštjan Šefic výstavbu zábran na hranicích s Chorvatskem.
16:58
  • Slovinští vojáci pokládají na hranici s Chorvatskem žiletkový drát (11....

    Slovinští vojáci pokládají na hranici s Chorvatskem žiletkový drát (11. listopadu 2015). / Autor: Reuters

16:14
Čtyři osoby utonuly při potopení člunu u řeckého ostrova Chios. Dalších 22 lidí pobřežní stráže zachránily. Dva běženci se nadále pohřešují. Zprávy neuvádějí státní příslušnost obětí neštěstí.
14:56
Dánsko podle premiéra Larse Lokke Rasmussena zpřísní svou imigrační politiku. Nová pravidla by měla usnadnit vyhoštění lidí, kteří nemají právní nárok na azyl a snížit podporu uprchlíkům. "Země kolem nás zpřísňují podmínky. Z toho důvodu to musíme udělat také, jestliže chceme ochránit Dánsko," odůvodnil rozhodnutí Rasmussen. "Migrační tlak je obvykle v zimě menší, ale jsme svědky opaku," dodal.
13:06
Německo začne znovu vracet syrské běžence do zemí, kde poprvé vstoupili na území Evropské unie. Oznámil to mluvčí ministerstva vnitra s tím, že by opatření mělo snížit počet lidí, kteří do Německa přicházejí. Vracení běženců do země, kde vstoupili do EU, předpokládají evropské dohody, Berlín je však letos v srpnu přestal uplatňovat pro uprchlíky ze Sýrie.
13:01
Běženci propuštění z detenčních zařízení budou dostávat peníze na vycestování. Počítá s tím novela zákona o cizincích, kterou ve středu Senát schválil přes námitky zejména zástupců Strany zelených. Normu nyní dostane k posouzení prezident. Zmírnění zákona ve prospěch migrantů navrhovali senátoři za Stranu zelených Václav Láska a Eliška Wagnerová. Chtěli zúžit právo policie zajistit cizince kvůli jeho navrácení a zrušit odebírání mobilních telefonů cizincům v detenčních zařízeních. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) tuto praxi zdůvodnil zajištěním bezpečnosti pracovníků zařízení, aby zadržovaní cizinci nemohli pořizovat a zveřejňovat jejich fotografie. Novela počítá také s tím, že by Správa uprchlických zařízení poskytovala propuštěným migrantům bez peněz 400 korun na jízdenku a jídlo. Zavedení příspěvku doporučoval i vládní výbor pro práva cizinců. Podle něj nebylo humánní cizince propustit a nechat je uprostřed republiky bez prostředků.
12:28
Přes 160 žadatelů o azyl muselo být v noci na středu evakuováno z jednoho z uprchlických center v jižním Norsku kvůli požáru. Policie uvedla, že nikdo nebyl zraněn a že je zatím brzy spekulovat o příčině požáru. V sousedním Švédsku v posledních týdnech lehla popelem více než desítka ubytoven připravovaných pro migranty, pravděpodobně v důsledku žhářských útoků. Ve Švédsku policie vyšetřuje s podezřením na žhářství zhruba desítku požárů budov, v nichž měli běženci najít dočasné ubytování. Všechny incidenty se odehrály v jižní části země. Švédsko patří spolu s Německem k zemím, které přijímají nejvíce běženců. O azyl zde letos požádalo zatím přes 120 tisíc lidí. Imigrační úřady odhadují, že do konce roku do Švédska přijde až 190 tisíc migrantů.
12:08
"Jestliže se ti lidé rozhodli držet hladovku, je to jejich rozhodnutí. Hladovou si nic nevynutí," řekl v Senátu ministr vnitra Milan Chovanec k hladovce v uprchlickém zařízení v Drahonicích.