Při srážce vlaků ve východním Německu zemřelo deset lidí

  8:47aktualizováno  18:03
Srážka dvou vlaků v Německu si v sobotu večer vyžádala deset lidských životů. Desítky dalších lidí se zranily. Jedna z největších železničních nehod v Německu za poslední roky se stala ve východní části země v oblasti Magdeburgu, podle záchranářů se čelně srazil nákladní a osobní vlak.

Regionální osobní vlak soukromé linky HarzElbeExpress jel z Magdeburgu do Halberstadtu. Z dosud neznámého důvodu se ve 22:30 u Oscherslebenu srazil s nákladním vlakem převážejícím vápno. Krátce po neštěstí to bez dalšího upřesnění uvedl mluvčí federální policie.

Těžká zranění utrpělo 18 lidí, 25 dalších bylo zraněno lehce, sdělil na tiskové konferenci ministr vnitra spolkové země Sasko-Anhaltsko Holger Hövelmann.

Německá policie odpoledne oznámila, že v nemocnici svým zraněním podlehl jeden cestující. Její mluvčí ale později informace opravil s tím, že počet mrtvých se nezměnil. Údaj o další oběti podle něj vznikl "politováníhodným nedorozuměním v komunikaci".

Počet obětí se ale může ještě zvýšit, protože někteří těžce zranění jsou v kritickém stavu ohrožení života, řekl Hövelmann novinářům v Hordorfu.

Důvod srážky nákladního a osobního vlaku je zatím neznámý. (30.1.2011)

Příčina nehody zatím není známa a může být zjištěna teprve v průběhu vyšetřování, uvedl Hövelmann. Jednou z možných variant, která se objevila v německých médiích, je, že osobní vlak měl zelenou. V úseku proto jel plnou rychlostí, což ještě znásobilo ničivé následky srážky. Podle záběrů v německých televizích z místa neštěstí rozmetal náraz kusy expresu po okolí a jeho lokomotiva skončila mimo koleje.

Podle záchranářů střet některé pasažéry ze soupravy doslova katapultoval ven. Cestující v prvním voze za lokomotivou byli podle policie na místě mrtví.

Hövelmann ocenil všechny zúčastněné složky, které se na pomoci při nehodě podílely, zejména hasiče a záchranáře. "Nehoda se stala, na tom se nedá nic změnit, je ale možné udělat všechno pro minimalizaci škod," citovala ministra agentura DPA.

Dva mrtví byli identifikováni na místě, u několika dalších identifikace ještě probíhá, řekl velitel policejního okrsku Börde Armin Friedrichs.
Mnohé oběti podle něj neměly u sebe žádné průkazy totožnosti. Zraněn byl strojvůdce nákladního vlaku, je v nemocnici a policie ho už vyslechla, dodal Friedrichs.

Vyšetřování tragické srážky vlaků u německého Magdeburgu. (30. ledna 2011)

Vyšetřování tragické srážky vlaků u německého Magdeburgu. (30. ledna 2011)

Kolem 01:30 byli už všichni zranění vyproštěni ze silně zdemolovaného vraku osobního vlaku a rozvezeni do okolních nemocnic, řekl policejní mluvčí. Původní informaci, podle níž se jeden z vlaků po nárazu vzňal, později policie popřela.

True

Na místo neštěstí, které je asi 200 kilometrů jihozápadně od Berlína, se sjelo více než 150 záchranářů. Dorazili tam už také specialisté a vyšetřovatelé ze spolkového kriminálního úřadu a federálního železničního úřadu, kteří budou zkoumat příčinu nehody.

"Vyšetřování se rozběhlo ve všech směrech," řekl velitel vyšetřovacího týmu federální policie Ralph Krüger. "Snažíme se nyní vyhodnotit údaje z tachografů, zkoumá se stav signalizačních zařízení, technický stav souprav."

Zjišťování příčiny neštěstí ještě nepřineslo žádné jasnější výsledky, řekl Krüger. Zmínil ale mimo jiné faktor nepříznivých meteorologických podmínek: mlhu, teploty hluboce pod bodem mrazu, špatnou viditelnost. Železniční doprava byla v místě nehody zcela zastavena a nahrazena autobusy.

Vyšetřovatelé ale nevylučují ani technické problémy. V německých médiích se objevilo, že expres měl při vjezdu zelenou, což by ukazovalo na nefunkčnost signalizace na trati.

Ta nebyla podle německé televizní stanice MDR vybavena moderním zabezpečovacím systémem, který by při neuposlechnutí signálu k zastavení automaticky spustil samočinné brzdění vlaku. Tento systém byl dosud nainstalován na polovině úseku mezi Magdeburkem a Halberstadtem, v místě neštěstí u Hordorfu se ale s jeho vybudováním počítalo až letos, řekla MDR mluvčí německých drah.

Soustrast pozůstalým dnes vyjádřili nejvyšší političtí představitelé Německa v čele s kancléřkou Angelou Merkelovou. "Moje myšlenky jsou s truchlícími rodinami obětí, jimž patří má upřímná soustrast," prohlásila šéfka německé vlády a současně poděkovala všem záchranným složkám za rychlý zásah. "Věřím, že se udělá vše, aby se objasnila příčina tohoto hrozného neštěstí," dodala Merkelová.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Zemřel námořník z ikonické fotografie, která definitivně ukončila válku

Slavná fotografie. George Mendonsa na newyorském Times Square líbá po skončení...

V USA v neděli zemřel ve věku 95 let George Mendosa, námořník ze slavné fotografie pořízené během oslav konce druhé...

Cestu do hlubin duše lidí s demencí si vyšlapává robot jménem Mario

Trénování robotů k autonomní aktivitě na univerzitě v Maltě (8.2.2019).

Zmírnit osamělost lidí trpících demencí, usnadnit jejich interakce s blízkými nebo rozvíjet jejich koníčky. S takovými...

Nigerijec žije už měsíce na letišti. Vyhostila ho i vlastní země

Nově otevřený terminál letiště v Istanbulu. (29. října 2018)

Čtyřiadvacetiletý Nigerijec, kterého úřady vyhostily z Izraele, žije už čtyři měsíce na letišti v etiopském hlavním...

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?

Najdete na iDNES.cz