Letadlo, motor

Letadlo, motor | foto: Profimedia.cz

Při pádu letounu v Baku zahynulo 23 lidi

  • 3
Třiadvacet lidí včetně 8 cizinců zahynulo při pádu letadla An-140 v Ázerbájdžánu. Stroj společnosti AZAL se zřítil v metropoli Baku krátce po startu.

Letoun měl namířeno do města Aktau v Kazachstánu na druhé straně Kaspického moře. Jeho trosky byly objeveny asi 15 kilometrů od Baku na mořském pobřeží.

V letadle bylo podle ruské agentury RIA-Novosti 18 cestujících a pět členů posádky. Na seznamu cestujících byli kromě občanů Ázerbájdžánu i cizinci.

"Byli to čtyři Kazaši a po jednom občanu Velké Británie, Austrálie, Turecka a Gruzie," sdělila agentuře AP dispečerka mezinárodního letiště v Baku Valida Aslanovová. Jména obětí nebyla zveřejněna.

Podle očitých svědků stroj před pádem klesal v malých kruzích, jako by se snažil vyhnout obydleným oblastem.

Dvoumotorový vrtulový letoun Antonov-140 se vyrábí od 90. let minulého století ve spolupráci Ruska a Ukrajiny. Může přepravovat až 52 cestujících.

Havárii zavinilo selhání přístrojů

Havárii letounu Antonov-140 zavinilo selhání letových přístrojů. Posádka nebyla s to stroj pilotovat. K takovému závěru dospěla vládní komise vyšetřující neštěstí.

Podle šéfa ázerbájdžánských aerolinií Jahangira Askerova nasvědčují záznamy z černých skříněk tomu, že letové přístroje přestaly fungovat ihned po startu, takže posádka neznala pozici letadla ve vzduchu.

"Posádka přišla o údaj, v jaké výšce se stroj nachází," sdělil Askerov na dnešní tiskové konferenci. "Proto nebyla s to letadlo pilotovat."