Sobota 8. května 2021, Den vítězství
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 8. května 2021 Den vítězství

KOMENTÁŘ: Husák u pyramid? Egyptské jaro ohrožuje tupá normalizace

  14:17
Je možné, aby se Egypt vrátil k mubarakovskému autoritářskému systému? Pokud část západních elit vidí v případné "normalizaci" řešení, vidí si sotva na špičku nosu. Ztracená generace revolucionářů dostane na výběr: sehnout hlavu, emigrovat..., nebo rozpoutat teror.

Vojáci jako kati egyptské revoluce na graffiti v Káhiře (19. června 2012) | foto: Reuters

Ahmad Šafík jistě není hlupák. Inteligentní byl ovšem i Gustáv Husák. Pro mladší ročníky: strůjce československé normalizace po nadějeplném, jakkoli nedůsledném roce 1968.

Už ve čtvrtek by mohlo být jasné, kdo se stane egyptským prezidentem. Zda shora zmíněný Šafík, přítel loni padlého autokratického prezidenta Husního Mubaraka. Nebo Muhammad Mursí, kandidát sice zkrotlého, přesto stále islamistického Muslimského bratrstva. Jde o historický okamžik. Bez nadsázky.

Dějinná srovnání z řady důvodů kulhají, ba sotva lezou, přesto se – jsa pouhý žurnalista – o jedno pokusím. Loni arabský svět překonal bariéry strachu a v několika zemích smetl zkorumpované vládce.

Napětí v Egyptě.

Televize al-Arabíja ve středu informovala, že zdravotní stav Husního Mubaraka se podařilo stabilizovat. Bývalý prezident se začíná probouzet z bezvědomí a o jeho budoucnosti údajně rozhodne příštích 72 hodin.

Volební komise ve  středu večer oznámila, že vyhlášení výsledků prezidentských voleb se odkládá, protože musí prověřit více než 400 stížností. Náhradní termín ale nezveřejnila. Vítězství ve volbách si přisvojili oba soupeři - bývalý premiér Ahmad Šafík a kandidát islamistů Muhammad Mursí.

zdroj: ČTK

Je třeba donekonečna opakovat, že jakkoli jsou arabské revoluce zmatečné i nepřehledné, vznikly z popudu utiskovaných občanů. Jsou – či alespoň byly – voláním po svobodě, důstojnosti, spravedlnosti, případně demokracii.

Vojáci prosadí Šafíka, věří pesimisté

I Češi a Slováci měli koncem 60. let možnost dýchat svobodněji. Následná Husákova normalizace znamenala mravní devastaci, ze které se kraj docela nevzpamatoval.

Ve čtvrtek by tedy měla egyptská volební komise vyhlásit, kdo se stane prezidentem. V nejlepším případě bude jednat samostatně. A nezávisle. Opravdu sečte hlasy Egypťanů. Pesimističtí liberálové předpokládají jiný scénář: komise vyjde vstříc požadavku nejvyšších armádních kruhů a bez ohledu na vůli voličů za vítěze označí Šafíka.
 
Je možné, že Šafík opravdu získal nadpoloviční sympatie Egypta. Navzdory tomu, že v prvním kole hlasování obdržel necelou čtvrtinu hlasů, zatímco otevřeně prorevoluční kandidáti oslovili téměř dvě třetiny voličů. Důležitější je, jak by vojáci a prezident Šafík pokračovali. Co se stane v Egyptě, má vliv na celý arabský svět. Nejen pro Egypťany by bylo nejhorší, pokud by se Ahmad Šafík zhlédl v Gustávu Husákovi.
 
Káhirská "nomalizace" by mohla probíhat třeba takto: po mezifázi lavírování Egypt vychladne a soud omilostní Husního Mubaraka i jeho kleptomanské syny. Pro nedostatek důkazů. Soukromá média se rozdělí na neposlušná a loajální – první zaniknou, neboť podle úředníků náležitě neplatí daně. Ta druhá přežijí s autocenzurou. Státní vysílání pochopitelně převezme (staro)nový režim.
 
K lizu se vrátí "experti" z Mubarakovy éry, aby vyvedli zemi "z chaosu". Vládnoucí vojáci si podrží práva, která si vzali: jsou parlamentem, fakticky vládou, soudy zůstanou obsazené jejich příznivci. Zvyknou si určovat rozpočet vlastní i státní. Tajní vyrazí do ulic.

Doklopýtají nakonec k demokracii?

Nakonec proběhnou volby podobné těm normalizačním. Na Tahríru, v srdci loňské revoluce, vyroste socha Husního Mubaraka... Tak zlé to zřejmě nebude. Ale i kdyby došlo jen k polovině "kontrarevolučních opatření", zrodí se ztracená generace revolucionářů jara 2011. Podobně jako v ČSSR, i v Egyptě řada z nich sklopí hlavu a přizpůsobí se. Další emigrují, byť do nepříliš demokratického, zato bohatého Zálivu.
 
Vznikne disent pacifistický, ale i ozbrojený. Teroristické akce proti egyptské armádě a vládě budou ospravedlňovány nejen bezvěrectvím vlády (jako dosud), ale i normalizací. Noví teroristé mohou (zčásti právem) nabýt dojmu, že je přes palubu hodil i Západ. Hlavně USA, které egyptské vojáky sponzorují.
 
Sázka na mubarakovce je však krátkozraká. Pokud si někdo na Západě či v Izraeli myslí, že návrat ke starým pořádkům povede ke klidu, uvažuje nejen nemorálně, ale i ve schématech minulého století. Stovky odhodlaných jedinců mohou zavařit armádám. Navíc za sebou budou mít do značné míry i pravdu...

Fotogalerie

A jak by se k egyptské normalizaci postavily státy, kde revoluce – sice chaoticky, třeba i násilně – pokračuje? Poskytne Libye a pohraniční území základny (hypotetické) Egyptské osvobozenecké islámské armádě?
 
Přestane se Káhira bavit s Tuniskem, kde jsou donedávna potíraní islamisté – přátelé egyptského Muslimského bratrstva – částí politického života? Dojde snad ke "kontrarevoluci" ve všech arabských státech? A do pěti deseti let budou tamní autokrati předstírat, že se onoho jara roku 2011 vlastně nic nestalo?
 
Je úkolem novinářů předkládat nejhorší varianty. Jak bylo řečeno, nejen Ahmad Šafík, ale i političtí poradci armády jsou inteligentní. Egypt se může vydat nekonečně mnoha směry: může projít (polo)normalizací. Nebo si vojáci podrží jen majetek i omezený vliv a zbytek předají zvoleným politikům.

Může vzniknout tiché spojenectví muslimských bratrů s armádou. Ostatně, řada liberálů o něm mluví dlouho. Dojde k rozdělení na politické a vojenské, přes ústa dostanou jen nejradikálnější revolucionáři. Země také může klopýtat k demokracii i přes (občas) natažené nohy v kanadách.

S notnou dávkou cynismu lze říci, že pokud jsou vojáci opravdu chytří, zajistí, aby volební komise určila prezidentem... Muhammada Mursího. V této fázi by Egypt zřejmě zůstal klidnější. A Západ by nestál před dilematem, jak se postavit k normalizaci.

Zaorálek: Jsem přesvědčen, že Jan Hamáček měl na mysli dobro lidí v České republice

  • Nejčtenější

Dítě spolykalo syrové fazole a po výplachu žaludku zemřelo, lékaře stíhají

Státní zastupitelství podalo obžalobu na lékaře pro usmrcení z nedbalosti. Podle vyšetřovatelů je odpovědný za smrt...

Do boje o Hrad se hlásí další osobnosti. Eben ani Hašek kandidovat nebudou

Premium Již za necelé dva roky bude mít Česko nového prezidenta. Kandidaturu více či méně oznámili čtyři uchazeči, další svou...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Lidé mohou od 10. 5. venku odložit roušku. Otevřou obchody i další služby

Rozvolňování protikoronavirových opatření pokračuje. Lidé budou moci od 10. května venku odložit roušku a kromě obchodů...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Anonym pohrozil útokem na školku. Policie má poplach, neví na kterou

Policie se zabývá anonymní výhrůžkou o připravovaném útoku na mateřskou školu. O kterou přesně jde, zatím úřady nevědí....

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

  • Další z rubriky

Jak se uvolňuje v sousedních zemích. Očkovaní mají při cestě za hranice výhodu

Premium Sousední země postupně uvolňují přísná opatření zavedená proti masivnímu šíření koronaviru Evropou. Kam už můžete...

WHO schválila čínskou vakcínu Sinopharm. Má mít účinnost 79 procent

Světová zdravotnická organizace (WHO) v pátek schválila k nouzovému použití vakcínu proti covidu-19 čínského výrobce...

Nepálu hrozí indické peklo. Počet nakažených covidem prudce roste

Světová zdravotnická organizace varovala, že se nová vlna pandemie covidu začíná šířit z virem těžce zasažené Indie do...

Náborová reklama CIA zaměřená na posílení diverzity se setkala s posměchem

Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) vzbudila značné pobouření svou náborovou reklamou, která měla povzbudit...

Výchova šokem: policie vytáhla čumila z auta, aby si prohlédl mrtvolu

Na německé dálnici A3 v Hesensku v neděli zahynuli při dopravní nehodě dva mladí lidé, muž ve věku 35 let na místě,...

Máte jeden z těchto mobilů? Brzy si s ním na mobilním internetu neškrtnete

Letošek je v Česku ve znamení vypínání sítí postavených na zastaralé 3G technologii. Jako poslední ji koncem listopadu...

Kristelová žaluje Novotného. Za zničenou kariéru chce půl milionu

Soud začal projednávat žalobu Kateřiny Kristelové na Pavla Novotného. Moderátorka tvrdí, že jí někdejší bulvární...

Nová Škoda Fabia odhalena, ceny startují na 330 tisících

Škoda odhalila v online světové premiéře čtvrtou generaci modelu Fabia. Automobilka také zveřejnila základní cenu...

KOMENTÁŘ: Konec legrace, teď začne pořádné zdražování

Postupné zpomalování růstu cen, které v Česku probíhalo od loňského července, je u konce. V březnu byla inflace na...