Neděle 16. května 2021, svátek má Přemysl
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 16. května 2021 Přemysl

Klíč ke kampaním je i v diskusích na webu, myslí si americký poradce

  20:01
Letošní kampaň před volbami prezidenta Spojených států byla nebývale drsná. Ztratil se vzájemný respekt mezi kandidáty. „Clintonová se nechala utěšit průzkumy a její poradci usnuli na vavřínech,“ uvažuje v rozhovoru pro iDNES.cz politický poradce z Kalifornie Mathew Olson.

Republikánský kandidát Donald Trump zvítězil v amerických prezidentských volbách nad demokratkou Hillary Clintonovou. (9. listopadu 2016) | foto: AP

Na jedné přednášce jste řekl, že diskuse pod články na zpravodajských webech jsou důležité. Myslíte si, že diskuse skutečně zachycují názor voličů, nebo jde jen o pár opakujících se hlasů?
Když budu dělat kampaň, tak budu diskutéry sledovat, ale nepůjdu čistě po jejich myšlenkách. Jde o to sledovat, na co narážejí. Můžete to pak použít v reklamě. Například ohledně Clintonové se mohlo v diskusích objevit: „Nevěřím Hillary Clintonové kvůli e-mailům.“ Vy si to najdete a zjistíte, o jakou kauzu jde a jak moc do ní byla zainteresovaná. Pak se to pokusíte využít proti ní. Jak moc z toho můžeme vyčíst? Není to vždy nejúčinnější, ale rozhodně je dobré to sledovat.

Mathew Olson

Narodil se 23. června 1989 v Anaheimu v Kalifornii. Vystudoval filozofii a literaturu na univerzitě v Oregonu. O rok později získal titul i na univerzitě v Belgii. Věnuje se politickému poradenství.

Kampaň má více rozměrů - letáky, reklamy, mítinky s voliči. Co je nejdůležitější částí kampaně?
To nejdůležitější je efektivní použití peněz a efektivní využití fondů kampaně. Pokud efektivně využijete peníze, můžete být nejvíce slyšet. Správné využití zdrojů je důležité ve všech volbách. Jde o to, kolik peněz můžete dát na letáky posílané poštou, kolik můžete dát za reklamu v televizi a rádiu. I když Hillary Clintonová utratila více peněz než Donald Trump, otázkou zůstává, jestli je utratila efektivně a cílila správně.

Tudíž nejde jen o množství propagace ale i o správné zacílení?
Vždy je to o zacílení. Nástroje, které potřebujete k tomu, abyste zacílila správné voliče, také nejsou zadarmo.

Mluvil jste o letácích posílaných poštou, stejně tak se stále dělá canvassing, kdy sympatizanti kandidáta chodí ode dveří ke dveřím a lobbují za něj. Má tohle v době internetu ještě smysl?
Ačkoliv se doba mění, je tu stále výrazné procento populace, které nemá Facebook a nemá přístup k digitální reklamě. Jde o starší generace, které ale chodí častěji k volbám. Ti přitom tyhle reklamy nevidí, takže pošta a canvassing jsou způsoby, kterými je můžeme zasáhnout.

Částí kampaní je i negativní reklama a napadání protikandidáta. Jaké má meze a co už může kandidátovi spíše uškodit?
Já jsem to vždycky bral tak, že útoky na rodinu jsou za hranou. Některé kampaně to přesto dělají. U Trumpa, který útočil na Billa Clintona, nemůžeme říct, nakolik to pro něj byl zisk. Nicméně nevím o tom, že by šel například po Chelsea Clintonové (dcera Hillary, pozn. red.). Kdyby šel, tak by se to rozhodně projevilo. Šel po Billovi, ale tam by se dalo říct, že je to fér. Bill přeci jen dělal do politiky.

Jak byste hodnotil letošní prezidentskou kampaň?
Tahle kampaň nás hodně naučila o cílení na voliče. Hodně lidí by řeklo, že byla hodně drsná a že se jim nelíbila. Hodně lidí rozčilovalo, jak se kandidáti vzájemně špinili, zvláště na prezidentské úrovni.

Prezidentské volby v USA

Chcete říct, že dříve to nebylo?
V minulých volbách se kandidáti respektovali. Vzpomínám si na volby v roce 2004, kdy proti sobě stál George W. Bush a nynější ministr zahraničí John Kerry. Myslím, že v to bylo v jejich poslední debatě. Vzájemně si lichotili a řekli, že uznávají jeden druhého, ačkoliv spolu v některých věcech nemusí souhlasit. Letos v poslední debatě nedokázala Hillary Clintonová říct jedinou dobrou věc o Donaldu Trumpovi. Musela pochválit jeho děti. On přitom o ní řekl i něco pěkného. Složil kompliment její průbojnosti a tomu, jak si za věcmi jde.

Myslíte, že letošní volby byly v tomto výjimečné?
Voliči nyní snesou více urážek mezi kandidáty než dřív. Vezměte volby v roce 1960, kdy proti sobě stáli Kennedy a Nixon. Jsem si jistý, že Nixon chtěl říct Kennedymu mnohem více urážek, než skutečně řekl, ale prostě nemohl. Tehdy nebyla taková doba. Myslím, že kdyby se tahle kampaň vedla nyní, bylo by to jen o vzájemném házení špíny. Je možné, že v dalších letech to bude ještě horší. Mění se naše vidění toho, co je nám svaté a tyhle volby skutečně něco změnily.

Kde si myslíte, že udělala Hillary Clintonová chybu?
Necílila na ty správné voliče ve správných oblastech. Věřila, stejně jako hodně lidí, že vyhraje. Brala to jako samozřejmost. Odhady, které ukazovaly, že vyhraje, ji utěšily. Možná také její poradci usnuli na vavřínech. Možná jí nedokázali osobně říct, že by měla přitlačit. Lidé z její kampaně si byli jisti výhrou a ona se měla spíše obklopit lidmi, kteří budou brát cílení na voliče více vážně. Ani vystoupení s celebritami jí nepomohla. Myslela si, že jí to přinese nové hlasy, ale minulo se to účinkem.

Když bych to obrátila. Chcete říct, že základ Trumpova úspěchu bylo, že dokázal dobře poznat a zacílit správnou skupinu voličů?
Efektivně, dokázal to udělat efektivně. Měli strategii a v tom, co dělali, byli dobří. Trumpova kampaň věděla, že je druhá strana přebije ve výdajích. Věděli, že Clintonová má výhodu. Věděli, že mají kandidáta s chybami. Dokázali ale udělat jednu věc - dát důraz na to, že lidé nevolí pro Trumpa, ale volí proti Hillary. To voliči dokázali přijmout.

Je Trump výjimkou, nebo ukazuje nový trend v americké politice?
Podívejte se na bývalého guvernéra Minnesoty Jessieho Venturu a bývalého guvernéra Kalifornie Arnolda Schwarzeneggera. Tihle lidé vydláždili Donaldu Trumpovi cestu k prezidentství. Tohle byli lidé, kteří neměli žádné politické zkušenosti a přitom úspěšně kandidovali na vysoký post. Oba se dokázali chytit protivládních nálad ve společnosti a vyhráli.

Nájemní agentura zboří překážky mezi lidmi v nouzi a majiteli bytů, věří radní

  • Nejčtenější

VIDEO: Silný vítr mlátil s plošinou umývačů oken o mrakodrap. Oba zemřeli

Hrozivé video z čínského Wu-chanu zachytilo dva umývače oken, kteří opakovaně naráželi do fasády mrakodrapu, zatímco...

Zhroutil se mi svět, to je jak na objednávku Rusů, řekl Hamáček

Vicepremiér Jan Hamáček v pořadu Epicentrum Blesku potvrdil, že má stále zvýšenou ochranku, kterou dostal po zveřejnění...

Neklid ve francouzské armádě sílí, nový dopis věští občanskou válku

Více než 130 000 lidí se podepsalo pod otevřený dopis, který francouzskou vládu varuje před ústupky islamistům a...

Po covidu přišla další rána. Indii děsí agresivní plíseň napadající mozek

Jako by nestačilo, že Indie zápasí s masivní koronavirovou nákazou, v posledních týdnech řeší také nárůst případů...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Babiš ohlásil registrace pro 45leté, odborníci mu vyčítají změnu v očkování

Premiér Andrej Babiš v pondělí požádá Radu pro zdravotní rizika, aby otevřela registraci k očkování proti covidu-19 pro...

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

  • Další z rubriky

Třicet trestů smrti. Soud v Kongu neměl slitování s násilnostmi proti policii

Za nepokoje během oslav muslimského postního měsíce ramadán soud v Kongu udělil 30 trestů smrti, napsala dnes agentura...

EU vyzývá Moskvu, aby přehodnotila seznam nepřátelských zemí, kde je i Česko

Evropská unie lituje, že Rusko zveřejnilo seznam nepřátelských zemí, na němž je i její členský stát Česká republika....

Jsem Marilyn a Ježíš, tvrdila vůdkyně kultu v USA. Přívrženci ji mumifikovali

Američtí strážníci nemohli uvěřit, co našli po přivolání do odlehlého města Crestone v Coloradu. Objevili tam svatyni,...

Jsme mimořádně opatrní, hájí seznam nepřátelských zemí ruská poslankyně

USA a Česko jsou na seznamu nepřátelských zemí nejen kvůli své obecné protiruské pozici, ale i kvůli konkrétním...

Bohuš Matuš se oženil v Krtkově světě. Vzal si o 30 let mladší Lucii

Bohuš Matuš (47) a Lucie Palkaninová (18) jsou manželé. Vzali se ve středu odpoledne v rodinném parku Krtkův svět v...

Televize NBC odmítá vysílat Zlaté glóby, Cruise kvůli porotě vrací trofeje

Americká televize NBC nebude příští rok vysílat slavnostní předávání Zlatých glóbů. Rozhodla se tak po vlně...

Twitch se stává Pornhubem pro děti, zaplavily ho streamerky v bikinách

Streamovací služba Twitch má poměrně přísná pravidla pro zobrazování sexuálního obsahu, některé uživatelky v nich však...

Zatím jsem spíš studentka než modelka, říká šestnáctiletá dcera Kubelkové

Ivu Kubelkovou (44) si všichni pamatují první vicemiss roku 1996 a několikanásobnou vítězku ankety o nejkrásnější...

Právníci Applu se snaží dokázat, že Epic Store prodává porno

Během soudního sporu mezi společnostmi Epic a Apple přišla řeč i na obchod s nezávislými hrami Itch.io, jehož klienta...