Harabin to v pondělí bez bližších podrobností napsal na sociální síti. O jeho stížnosti zatím ústavní soud nebude moci rozhodovat, protože jeho činnost je po skončení funkčního období většiny soudců paralyzována.
„Ve vztahu k prezidentským volbám podávám ústavní stížnost, protože neproběhly ústavním a zákonným způsobem. Zápas o budoucnost Slovenska pokračuje,“ uvedl Harabin, který má kvůli prezidentské kampani pozastavený výkon funkce soudce.
Harabin skončil v prvním kole prezidentských voleb, jehož výsledky potvrdila i státní volební komise, na třetím místě se ziskem 14,34 procenta hlasů. Za druhým Marošem Šefčovičem, jenž do nadcházejícího rozhodujícího druhého kola hlasování postoupil spolu s právničkou Zuzanou Čaputovou, zaostal Harabin o zhruba 92.500 hlasů.
Během kampaně Harabin upozorňoval na údajnou volební korupci v souvislosti s tím, že vědec Robert Mistrík se vzdal prezidentské kandidatury, do které vložil značnou částku peněz, a podpořil pozdější vítězku prvního kola voleb Čaputovou. Tvrdil také, že jeho příznivci nebyli vpuštěni do volebních komisí.
O volební stížnosti v prezidentských volbách na Slovensku rozhoduje celé plénum ústavního soudu, jehož činnost je ale od poloviny února paralyzována. Pro činnost pléna soudu je potřebných alespoň sedm soudců, slovenský ústavní soud má nyní ovšem pouze čtyři z celkového počtu 13 soudců. Sněmovna v února nezvolila žádné kandidáty na soudce, ze kterých by prezident Andrej Kiska vybral nástupce těch ústavních soudců, jimž skončilo funkční období.
Ústavní soud může vyhlásit volbu prezidenta za neplatnou a nařídit opakování hlasování. Ústavní právníci již dříve tvrdili, že předpokladem takového verdiktu by bylo zjištění vážných a rozsáhlých přešlapů při volbách. Ty dosud nebyly ze strany úřadů hlášeny.