16:42
Americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti vyšetřovalo "možné ohrožení" inaugurační ceremonie. Zda šlo o skutečné ohrožení - a jak vážné - zatím úřady neoznámily.
16:34
Obamou žije i Wikipedie. Na stránce s americkými prezidenty před hodinou a půl byla tabulka až do 44. šéfa Bílého domu Baracka Obamy. O něco později řádek zmizel a posledním v tabulce tak byl George W. Bush. Nyní se Obama na stránce opět objevil, pod Bushem a v samostatném odstavci.
16:26
Nationall Mall rozhýbaly tóny Hudby námořnictva Spojených států. VIP tribuny se plní.
Hudební těleso hrálo pro každého amerického prezidenta s výjimkou George Washingtona, vzniklo totiž "až" v roce 1798, tedy rok poté, co zakladatel USA opustil úřad.
16:25
 • Lidé čekají ve washingtonském National Mallu na inauguraci Baracka Obamy

  Lidé čekají ve washingtonském National Mallu na inauguraci Baracka Obamy / Autor: Reuters

16:24
Obamův inaugurační maraton přinesl i velkolepý koncert plný hvězdných hostů. Kromě Bruce Springsteena, irských U2, Stevieho Wondera se za řečnickým pultem před Lincolnovým památníkem ve Washingtonu vystoupili mimo jiné herec Tom Hanks či špičkový golfista Tiger Woods. Záznam koncertu s názvem We Are One uvede v repríze stanice HBO ve středu 21. ledna v 17:40.
16:19
Současných -5 stupňů ještě není nic proti roku 1985. Ronalda Reagana uvítalo mrazivých -14 °C, kvůli čemuž slavnostní inaugurace proběhla nikoliv venku, ale v rotundě Kapitolu.
16:17
Ve Washingtonu D.C. je -5 stupňů Celsia, což statisícům - či milionům - příznivců Baracka Obamy očividně nevadí. Zahřívají se poskakováním i máváním vlaječkami s hvězdami a pruhy.
16:06
 • Pódium pro inauguraci Baracka Obamy před washingtonským Kapitolem

  Pódium pro inauguraci Baracka Obamy před washingtonským Kapitolem / Autor: Reuters

16:06
CNN odhaduje, že prostranství National Mall zaplní až dva miliony lidí. Ve Washingtonu americká média očekávají celkem čtyři miliony návštěvníků. Vstupenek zadarmo, které rozdávali členové Kongresu, bylo přitom 240 tisíc, z toho 28 tisíc na tribuny. Jeden internetový překupník inzeroval vstupenku za 8249 dolarů (180 tisíc korun).
16:01
Na Obamu čeká v Oválné pracovně Bílého domu Bushův vzkaz. Co mu odcházející republikán napsal? Obsah je prý podobný gratulaci po Obamově vítězství v listopadových volbách.
15:53

George W. Bush, Laura Bushová, Barack Obama a Michelle Obamová se setkali před Bílým domem. Po společném zapózování pro fotografy vcházejí dovnitř.
Spolu s prezidentskými páry jsou v Bílém domě i Bidenovi.

 • Barack Obama s manželkou Michelle přijíždí v den své inaugurace do Bílého domu ve Washingtonu na schůzku s odcházejícím prezidentem Georgem W. Bushem a jeho manželkou Laurou

  Barack Obama s manželkou Michelle přijíždí v den své inaugurace do Bílého domu ve Washingtonu na schůzku s odcházejícím prezidentem Georgem W. Bushem a jeho manželkou Laurou / Autor: Reuters

15:53
Kolona VIP osobností přijíždí do Bílého domu, kde se Obama setká se svým předchůdcem Georgem W. Bushem.
15:51
Na inauguraci Baracka Obamy dohlíží 5200 bezpečnostních kamer, osm tisíc policistů a 32 tisíc vojáků a příslušníků tajných služeb.
FBI nasadila čtyřikrát tolik prostředků než při minulé inauguraci George W. Bushe.
15:46
"Žádný sníh, žádný déšť, žádné kroupy. Krásný slunečný den, hodnotí reportér CNN mrazivé ráno na National Mall. Hodiny ve Washingtonu ukazují 9:46.
15:38
National Mall: Tady se píšou dějiny
Prostranství National Mall se plní. National Mall je obrovský park, který se táhne na západ od Kapitolu až ke tři kilometry vzdálenému Lincolnově památníku. I když ho někdo nezná pod jeho jménem, pod fotografií se mu vybaví.
Právě zde pronesl Martin Luther King svůj slavný projev "I Have a Dream" v roce 1963, právě zde se v roce 1969 konala velká demonstrace proti válce ve Vietnamu.
15:29
 • Barack Obama s manželkou Michelle vyráží v den inaugurace do kostela sv. Jana (St. John's Church) ve Washingtonu

  Barack Obama s manželkou Michelle vyráží v den inaugurace do kostela sv. Jana (St. John's Church) ve Washingtonu / Autor: Reuters

15:27
Co přesně se bude dít a kde se můžete také podívat v infografice iDNES.cz k Obamově inauguraci.
15:23
Maraton 20. lednového dne završí slavnostní plesy. Barack Obama a jeho žena Michelle jich navštíví deset.
15:19
Tradice inauguračních pochodů - Obama bude putovat z Capitolu do Bílého domu - se datuje už do roku 1789. Ke Georgi Washingtonovi se při cestě z Mount Vernonu do New Yorku přidávali členové místních milicí, vojáci jeho Kontinentální armády, která vybojovala USA nezávislost na Británii, i přední občané a vládní úředníci.
V dnešní době průvod organizuje inaugurační výbor americké armády. Účast je limitovaná na 15 tisíc lidí.
15:04
Slavnostní oběd, který bude následovat na Kapitolu, se obvykle skádá z jídel typických pro státy, odkud nový prezident a viceprezident pocházejí. Dnes tedy politici v čele se 44. prezidentem USA pojí něco typicky illionoiského a delawarského. Nebudou chybět méně formální projevy, dary od zvláštního výboru kongresu pro inaugurační ceremonie.
14:53
Odchod končícího prezidenta se obvykle obejde bez přílišné mediální pozornosti a ceremonií. Tato tradice začala v roce 1909, kdy Theodore Roosevelt, poté, co popřál nastupujícímu Howardu Taftovi, prostě z Kapitolu odjel na nádraží Union Station, kde nastoupil do vlaku a odjel domů. Ale třeba Lyndon Johnson odjel na leteckou základnu Andrews, odkud odletěl letadlem prezidentů - slavným Air Force One - domů do Texasu.
14:48
 • Lidé se scházejí ve washingtonském National Mallu na inauguraci Baracka Obamy

  Lidé se scházejí ve washingtonském National Mallu na inauguraci Baracka Obamy / Autor: Reuters

14:46
Nejdelší projev měl 4. března 1841 William Henry Harrison. Za vlhkého chladného dne pronesl 8445 slov. O měsíc později podlehl zápalu plic, který lidé přisuzovali právě jeho dlouhému pobytu v nevlídném počasí. Naopak nejkratším projevem bylo 135 slov George Washingtona.
Dvacátého ledna 1945 měl projev Franklina D. Roosevelta pouhých 559 slov. Roosevelt zvolil stručnost kvůli zapojení USA ve druhé světové válce.
14:43
Obamův projev bude podle odhadů z washingtonského prostranství National Mall přímo sledovat milion lidí.
14:41
Po Bidenově projevu přijde nejočekávanější okamžik. "Slavnostně přísahám, že budu čestně vykonávat funkci prezidenta Spojených států a podle svých sil budu zachovávat, střežit a bránit Ústavu spojených států," pronese Barack Obama.