Čína před sjezdem posiluje kult prezidenta, z jeho vesnice je poutní místo

  10:58aktualizováno  10:58
Téměř 50 let potom, co Si Ťin-pching jako prochladlý teenager dorazil do vesnice Liang-ťia-che, kráčí v jeho stopách stovky poutníků. Účastní se tak oficiálními místy dirigovaného velebení čínského prezidenta před nadcházejícím sjezdem komunistické strany.

Lidé se dívají na fotografie Si Ťin-pchinga v jeskynním domě, kde Si Ťin-pching v mládí žil, Liang-ťia-che. (22. říjen 2016) | foto: Profimedia.cz

V tyto dny je Liang-ťia-che, vesnice vzdálená přes 600 kilometrů od Pekingu, přeplněná úředníky - mnoho z nich dostalo za úkol nastudovat si život svého prezidenta. Každý den ji navštíví zhruba dva a půl tisíce návštěvníků, kteří se dozvídají pečlivě připravenou verzi čínské moderní historie.

Naučná stezka mapuje sedm let, které Si strávil na nehostinném jihozápadě Číny a které z něj podle stranické mytologie vykovaly vůdce nejlidnatější země světa. Dívají se do studny, kterou Si Ťin-pching pomohl vykopat a poslouchají přednášky před jeskynními domy, kde se ukrýval před chaosem kulturní revoluce.

Fotogalerie

„Když poprvé přijel do Liang-ťia-che, nebyl na těžkou dřinu připraven,“ říká průvodce, jehož poselství je jasné: pobyt na vsi budoucího prezidenta zocelil. Během kulturní revoluce bylo na venkov v rámci ideologické převýchovy posláno celkem 18 milionů Číňanů, kteří se podle Mao Ce-tunga měli vzdělat v rurálních ctnostech. 

„Lidé z Pekingu, kteří nebyli posláni na venkov, nejsou schopni takové dřiny, jako my,“ říká pamětník Sia Pao-čching. „Prezident Si Ťin-pching má samozřejmě podobný charakter. Podporuje hospodárnost a vyhýbá se plýtvání. Má silnou disciplínu,” řekl pro The New York Times.

O obětech kulturní revoluce strana mlčí

Budování mýtů kolem komunistických vůdců má v Čínské lidové republice silnou tradici. Místo Maova narození - Šao-šan - bylo v 60. letech přetvořeno ve svatyni pro příslušníky Rudé gardy, kteří pohlíželi na zakladatele moderní Číny jako na boha.

Si Ťin-pching je synem revolučního hrdiny Si Čung-süna, který za kulturní revoluce upadl v nemilost, a mnoho lidí ho vnímá jako komunistické „princátko“. Strana se příběhem o létech strávených na venkově snaží dokázat, že neměl lehký život a že se umí ztotožnit s běžným člověkem, uvedl The Telegraph. A to i přesto, že sám Si Ťin-pching přiznal, že po několika měsících už pobyt na venkově nevydržel a vrátil se do Pekingu, což oficiální vyjádření odmítají zmínit.

Propaganda o Si Ťin-pchingově pobytu na vesnici z velké části ignoruje šílenství kulturní revoluce, která si vyžádala statisíce obětí. Si Ťin-pching oživuje Maův kult a historikům zakázal zabývat se temnými epizodami historie jako byly hladomory a perzekuce (o kulturní revoluci více zde). 

Čína se chystá na sjezd komunistů

Transformace vesnice Liang-ťia-che na turistickou destinaci má upevnit pozici Si Ťin-pchinga před sjezdem komunistické strany, který se koná 18. října. Jde o nejvýznamnější letošní politickou událost v Číně - přijede na něj více než dva tisíce delegátů. 

Na sjezdu, který se koná každých pět let, má být vyměněno pět ze sedmi členů stálého výboru politbyra, který určuje dění v zemi. Ve výboru podle analytiků zřejmě zůstanou jen prezident Si Ťin-pching a premiér Li Kche-čchiang. 

Do hlavního města nyní proudí posily policistů, zpřísňuje se kontrola sociálních médií, zahraniční turisté nebudou moci 11 dnů cestovat do Tibetu a řada průmyslových provozů byla omezena nebo zastavena, aby se čínská metropole zbavila pověstného smogu.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Vybral si dívku, unesl ji, její rodiče zastřelil. Muž v USA dostal doživotí

Únosce a vrah Jake Patterson u soudu v USA (27.března 2019)

Dalo by se to přirovnat k námluvám z doby kamenné. Dívka se mu hodně líbila a tak se rozhodl, že ji unese. Její rodiče...

VIDEO: 16 tisíc tun oceli za 16 sekund. V Pensylvánii strhli kancelářský dům

Muž si na telefon fotí Martin Tower předtím, než bude 19. května srovnána se...

Pouhých šestnáct sekund zabrala demolice nevyužívané kancelářské budovy Martin Tower v Pensylvánii na severovýchodě...

Kanada si po výhrůžkách Filipín vezme zpět své odpadky. V Manile tlely roky

Ilustrační snímek

Kanadská vláda se ve středu zavázala, že na vlastní náklady odveze tuny odpadu, který je už od roku 2013 nelegálně na...

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz