Pašeráci migranty zamkli v podpalubí, líčí přeživší katastrofu na moři

  10:29aktualizováno  13:07
Loď italské pobřežní stráže převezla na Maltu těla 24 uprchlíků, kteří zahynuli o víkendu při ztroskotání plavidla převážejícího běžence z Libye. Tragédie by mohla mít až 900 obětí. Mnozí podle svědectví zemřeli kvůli tomu, že byli zamčeni v podpalubí.

Italská pobřežní stráž pátrá po přeživších uprchlících (19. dubna 2015) | foto: Reuters

Italská loď Gregoretti těla brzy ráno předala maltským úřadům a pokračovala v cestě na Sicílii s 28 lidmi, kteří tragédii přežili. Oběti budou pohřbeny na Maltě.

Jeden z přeživších, dvaatřicetiletý muž z Bangladéše, vypověděl, že na lodi bylo až 950 lidí, z toho asi 50 dětí a 200 žen. Část běženců prý byla uzavřena v podpalubí.  „Pašeráci zamkli dveře a bránili, aby vyšli ven,“ řekl muž původem z Bangladéše, který byl helikoptérou přepraven na Sicílii. Podle italský úřadů není zatím možné svědectví ověřit.

Tragédie v Řecku

Nedaleko východního pobřeží řeckého ostrova Rhodos ztroskotala v pondělí loď převážející uprchlíky, která vyplula z Turecka. Podle řeckých médií mohly při neštěstí zahynout desítky lidí (více čtěte zde). 

Nehoda se stala v sobotu krátce před půlnocí asi 210 kilometrů od italského ostrova Lampedusa a přibližně 27 kilometrů od libyjských břehů. Plavidlo se převrátilo ve chvíli, když se k němu přiblížila kontejnerová loď plující pod portugalskou vlajkou.

Běženci se podle všeho nahrnuli na jednu stranu paluby a přetížená rybářská loď se převrátila. Na rozsáhlé záchranné a pátrací operaci se podílí několik plavidel, mimo jiné obchodní lodě i lodě námořnictva a pobřežní stráže. Nasazeny byly také vrtulníky (více o tragédii zde).

Jaké národnosti byli uprchlíci na rybářské lodi, nebylo zveřejněno. Migranti původem z Afriky a Blízkého východu vyplouvají často z Libye, kde po pádu diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011 zavládl chaos. Migranty z jejich domovů na Blízkém východě nebo v subsaharské Africe vyhání chudoba, války a nejistota.

Jednání ministrů zahraničí EU

Kvůli situaci ve Středozemním moři budou v pondělí jednat ministři zahraničí členských zemí EU. Lubomír Zaorálek ještě před jednáním uvedl, že řešením problému není postup, který by usnadnil organizovanému zločinu práci. 

Hlavní trasy migrantů do Evropy

„Měli bychom hledat cestu, jak bránit tomu, aby se na těchto lodích lidé vydávali na cestu,“ míní český ministr zahraničí. Zmínil se přitom o možnosti jako je vytvoření bezpečnostního kordonu a záchytných míst přímo na africkém pobřeží.

Věc podle českého ministra zahraničí nevyřeší ani „dokonalý systém“ distribuce uprchlíků do zemí EU. Základem úspěchu je však podle něj naopak změna situace přímo v těch zemích, odkud se uprchlíci snaží do Evropy dostat. „Do těchto zemí vrátit správu, fungující instituce a zabránit tomu, aby se z nich masově utíkalo,“ míní Zaorálek.

Fotogalerie

Podle šéfky diplomacie EU Federicy Mogheriniové předseda Evropské rady Donald Tusk dál zvažuje možnost svolání mimořádného summitu unie později v tomto týdnu.

„Během dne budu s předsedou Tuskem hovořit a situaci vyhodnotíme,“ řekla Mogheriniová při příchodu. O svolání summitu o víkendu požádal italský premiér Matteo Renzi. Jeho země totiž situaci zvládá s rostoucími obtížemi. Podle Mogheriniové, bývalé italské ministryně zahraničí, je nyní hlavní věcí vytvoření „společné evropské odpovědnosti“.

„Vím, že neexistuje jednoduché, kouzelné řešení. Ale odpovědnost musíme nést společně jako Evropané,“ dodala. Unie má podle ní politickou i morální povinnost krizi řešit, je to ale prý navíc v zájmu EU.

Itálie volá kvůli uprchlíkům o pomoc:

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Šedesátiletý Čech utonul při potápění na řeckém ostrově Karpathos

Ilustrační snímek

Šedesátiletý Čech a pětatřicetiletý Íránec utonuli při potápění v podvodní jeskyni na řeckém ostrově Karpathos v...

Války na Wikipedii. Rakušané retušují text o populistech, Němci o bulváru

ilustrační snímek

Z politických i komerčních důvodů manipulují obsah Wikipedie i u našich sousedů. V rakouské verzi internetové...

E-cigarety mají v USA první oběť. Jak nemoc vzniká, zatím lékaři nevědí

Elektronické cigarety mají lidi odnaučit kouřit. Ilustrační foto.

Ve Spojených státech zemřel první člověk na nemoc dýchacích cest, kterou mu způsobilo kouření elektronických cigaret. S...

Najdete na iDNES.cz