Premiér Belgie zvládá Vlámy i Valony, i proto je favoritem na prezidenta EU

  15:53aktualizováno  16:42
Příští čtvrtek zvolí šéfové evropských vlád prezidenta EU. Po dlouholetém favoritovi Tonym Blairovi se však zaprášilo. Ze scény ho stáhly menší země Unie včetně Česka. Nechtějí prezidenta, za kterým bude stát jedna silná země, ale vyjednavače. Ideálním kandidátem se zdá být belgický premiér Herman van Rompuy.

Belgický premiér Herman van Rompuy (13. 11. 2009) | foto: ČTK

Menší státy Unie totiž chtějí někoho, kdo ví, jak se jedná v nejvyšších patrech, a kdo se dokáže domluvit s 27 premiéry, protože bez toho by stejně do Ameriky nebo Číny jezdit nemohl.

Ze seznamu kandidátů se tak vyloupl dvaašedesátiletý belgický premiér Herman Van Rompuy, vlámský křesťanský demokrat, a drží se tam už více než týden.

Logika v tom je. Kdo by měl být lepší vyjednavač než ten, kdo převzal rozklíženou vládu během ekonomické krize a v době, kdy zuří politické spory francouzsky a vlámsky mluvících Belgičanů.

Jak se však pozná, že právě premiér, který jezdí na dovolenou jako mnozí Vlámové v karavanu a který píše básně haiku, je kandidátem nejvyššího výběru?

Do očí Merkelové

Třeba tak, že na schůzce evropských šéfů vlád ho někdo zahlédne jít do kabinetu francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho. A počítá se – byl tam 15 minut. To by mohlo být ono, sviští chodbou.

Německá kancléřka Angela Merkelová podle belgického tisku na Van Rompuye na summitu za přítomnosti ostatních šéfů vlád kývla, jestli by se nesešel mezi čtyřma očima. A bylo po tajemství, Van Rompuy se stal vážným kandidátem, oba zmínění politici ho prý podpořili, píše deník Le Soir.

Dokonce nepřišlo ani okamžité veto z Británie. Zpravodaj týdeníku The Economist zjistil, že britští diplomaté považují Belgičana za schopného. Britové by nemuseli přijít zkrátka.

SEDMADVACÍTKA NOVÉ ŠÉFY ZVOLÍ ZA TÝDEN

Roste jim nově šance prosadit nynějšího ministra zahraničí Davida Milibanda na druhý nový vysoký post, šéfa diplomacie Unie. Tím by se splnila i politická vyváženost volby, Van Rompuy sedí napravo,Miliband by přišel zleva.

Bystří pozorovatelé diplomatického zákulisí nepřestali politiku sledovat ani při historických oslavách pádu berlínské zdi. Zjistili, že belgický premiér dostal ubytování v luxusním hotelu v centru, jen pár kroků od místností, které byly zamluvené k diskrétním jednáním premiérů.

A švédský premiér na to konto svolal mimořádný summit na příští čtvrtek. "Kandidátů je zatím více než míst," prozradil Fredrik Reinfeldt s tím, že některé státy navrhují i více lidí.

Češi budou podle ministra pro Evropu Štefana Füleho podporovat prezidenta, který bude "usnadňovat diskusi". Vlastního kandidáta po horečném hledání eurokomisaře vláda nemá.

ŠANCE TONYHO BLAIRA KLESAJÍ

Bývalý britský premiér v souboji o prezidenta EU ztrác

Sám Van Rompuy se k volbě nevyjadřuje. Podle belgických diplomatů je mírně rozpačitý, protože by tím odešel od "rozdělané práce". Jeho osobním cílem je urovnat spor mezi Vlámy a Valony ve volebním okrsku Brusel-Hal-Vilvorde, který vážně ohrožuje jednotu celé země.

Za sebou má i tak slušné výsledky. V 70. letech pracoval v belgické centrální bance. Později vstoupil do politiky a stal se ministrem financí. Během deseti let se mu podařilo přispět ke snížení veřejného dluhu Belgie ze 135 na 100 procent HDP.

Profesor z Antwerpské univerzity Tobias Van Assche si premiéra proklepl, jak to dělá americká CIA. Analyzoval rozhovory politika a slova, která v nich používal. Podle nich se Van Rompuy chová tak, jak EU nyní potřebuje, jako ředitel oportunistický nebo kolegiální, podle situace.

Umí prý jednat a řešit a nejde mu o osobní moc a prestiž. To odpovídá jeho chování. V této napjaté době se umí o víkendu sebrat, vypnout telefon a odjet s vnukem k moři, hodinu za Brusel.

Proč se vybírá skrytě?

Zbývá se zeptat, proč Unie svého prvního "prezidenta" nevolí veřejně, proč nejsou debaty v televizi, jak to známe z voleb prezidentů ve Francii nebo ve Spojených státech...

Na to ve středu v Bruselu odpověděl předsedající švédský premiér velmi otevřeně, jak je v jeho zemi zvykem. "Při veřejné volbě by se nepřihlásil nikdo z nynějších vysokých politiků," řekl.

"Jak by to udělal? Řekl by lidem své země – jdu se hlásit jinam. A kdyby neuspěl, v pondělí by se vrátil a řekl, mám vás stejně pořád rád?" vtipně popsal premiér s tím, že by se to voličům asi moc nelíbilo.

MOŽNÍ KANDIDÁTI NA "PREZIDENTA" EU

- Kandidaturu bývalého britského premiéra Tonyho BLAIRA (56) zpočátku podporoval i francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Šance předního adepta ale od konce října klesají.

- Preference klesají i nejdéle sloužícímu premiérovi v Lucembursku Jean-Claudemu JUNCKEROVI (54), a to od nedávných sporů s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a francouzským prezidentem Sarkozym ohledně zákonů o bankovním tajemství. Juncker byl jedním z architektů maastrichtské smlouvy, která vedla ke zřízení eura.

- O francouzském ministru zahraničních věcí a zakladateli hnutí Lékaři bez hranic Bernardu KOUCHNEROVI (70) se hovoří i v souvislosti s postem evropského komisaře pro vnitřní trh. Šéfovi Elysejského paláce, který se loni významně zasazoval o uklidnění rusko-gruzínského konfliktu, se ale vytýká, že na mnohé mise vysílá především osobnosti blízké prezidentu Nicolasi Sarkozymu, což oslabuje funkci šéfa diplomacie.

- Belgický premiér Herman VAN ROMPUY (62) má údajně mezi státy EU pro funkci předsedy Evropské rady asi nejsilnější podporu. Vlámský křesťanský demokrat v Belgii prokázal výraznou diplomatickou obratnost při projednávání vlámských a valonských národnostních požadavků.


Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

V uniformě chrání jejich bezpečí, přesto je ultraortodoxní židé zatracují

Izraelští vojáci z ultraortodoxního praporu Netzah Yehuda při tréninku na...

Izraelští ultraortodoxní židé nemusí na rozdíl od ostatních absolvovat povinnou službu v armádě. Čím dál více...

Planeta se otepluje a hladina moře stoupá rychleji, varují meteorologové

Lidé pozorují obrovské vlny u majáku u portugalského Nazaré (Portugalsko, 2....

Dopady klimatických změn jsou stále intenzivnější a urychlují se, uvedla ve své nejnovější studii Světová...

Turista si stěžoval na portréty nacistů v hotelu, sám skončil před soudem

Obec Gerlos v rakouských Alpách-.

Německý turista skončil před soudem, poté co napsal negativní recenzi o rakouském hotelu. Popudil ho portrét nacistů v...

Japonské ostrovy se připravují na úder tajfunu, přes Kjúšú přešlo tornádo

Silný tajfun zasáhl jihozápad Japonska a postupoval k největšímu ostrovu Honšú....

Na největší japonský ostrov Honšú, kde se nachází i metropole Tokio, míří silný tajfun. Japonská meteorologická...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz