Evropský parlament vyzval Komisi, aby pozastavila dotace pro Agrofert

  12:50aktualizováno  15:04
Evropský parlament ve čtvrtek schválil usnesení, které vyzývá Evropskou komisi k přijetí kroků ve věci možného střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše. Text požaduje mimo jiné pozastavení evropských financí pro skupinu Agrofert. Podle Babiše jde o útok domácí opozice, která neuspěla na domácí politické scéně.

Přijatý text společně předložily kluby lidovců, konzervativců a Zelených. Pro se vyslovilo 434 poslanců, proti bylo 64 a hlasování se zdrželo 47 členů EP. Europarlament má celkem 751 poslanců.

„Česká republika spolupracuje a řeší to ministerstvo financí. Celé to divadlo je jenom zase česká opozice, která zneužívá evropský parlament k politickému boji proti mé osobě“, komentoval Andrej Babiš usnesení Evropského parlamentu, kterým vyzval Evropskou komisi k přijetí kroků ve věci Babišova možného střetu zájmů. Premiér dodal, že česká opozice neuspěla s kampaněmi doma a tak vše přenesla na úroveň Unie.

„Bude nějaká komunikace s Evropskou komisí, já myslím, že se to vysvětlí. Mají to právníci jednotlivých resortů. Myslím, že tomu budeme věnovat nějaký čas i na pondělní vládě a možná přijmeme už nějaké opatření, abychom vyšli Evropské komisi vstříc, počkejte si na příští týden“, popsal předseda vlády další postup.

„Ne,ne, ne, nikdy se mě nikdo nezeptal na nic, ani na Čapí hnízdo“, odpověděl Babiš na otázku, jestli se ho na jednáních v Bruselu někdo z politiků na téma dotazoval.

Klíčový bod rezoluce vyzývá komisi, „aby se touto otázkou neprodleně zabývala na základě stanoviska své právní služby“ a přijala nezbytné kroky „včetně pozastavení veškerého unijního financování určeného koncernu Agrofert, dokud nebude střet zájmů plně vyšetřen a vyřešen“.

13.prosince 2018 v 12:26, příspěvek archivován: 13.prosince 2018 v 12:43

Evropský parlament právě schválil rezoluci o střetu zájmů Andreje Babiše ve věci čerpání dotací z EU: vše musí být řádně prošetřeno. Jedná se o průlom v kauze střetu zájmů českého premiéra, a o první naději, že se celá věc nakonec skutečně prošetří.

Právníci EK ve zmíněné analýze, která se objevila v médiích začátkem měsíce, dospěli k závěru, že Babiš stále profituje z činnosti Agrofertu, ačkoli jej převedl do svěřenského fondu. Protože má zároveň jako premiér zásadní vliv na rozhodování spojené s využíváním peněz přicházejících z evropského rozpočtu, neměla by podle nich firma mít nárok na podporu z evropských fondů.

Poslanci v textu vyjadřují hluboké znepokojení nad tím, že Česko nedodržuje finanční nařízení týkající se střetu zájmů. Rovněž vyzývá státní orgány, aby důsledně uplatňovaly nová pravidla pro posuzování konfliktů zájmů, která v unii platí od srpna.

Fotogalerie

Agentura ČTK ve čtvrtek ráno informovala, že dokud nebude vyjasněna situace okolo Babišova možného střetu zájmů, nehodlá Evropská komise vyplácet České republice dotace. Prohlásil to komisař EU pro rozpočet Günther Oettinger během debaty v Evropském parlamentu. Řekl také, že od 2. srpna, kdy platí nová pravidla posuzování střetu zájmů, nebyly Česku poskytnuty dotace.

Od čtvrtečního rána tak panovala nejasnost, zda se dotace zastaví jen Agrofertu, nebo celé České republice.

„Ministerstvo financí zároveň vyvrací spekulace o tom, že České republice byly nebo jsou celkové dotace ze strany EU pozastaveny,“ dodal Žurovec. To iDNES.cz potvrdila i mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Veronika Vároši. „Nejedná se o dotace pro celou Českou republiku, ale už se k tomu vyjádřila paní ministryně, že se jedná o dotace Agrofertu,“ uvedla.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

O ženy bojovníků IS nikdo nestojí v Evropě ani v Iráku. A tak je popravují

Ilustrační snímek

V průměru deset minut trvají procesy vedené v Iráku a severní Sýrii se ženami, které přijely ze západních zemí, aby se...

Podezřelého lupiče z pumpy prozradila DNA, navíc se prořekl v hospodě

Policie přivádí k soudu mladšího z obviněných z vraždy čerpadlářky u...

V pondělí kolem čtvrté hodiny odpoledne si byli policisté absolutně jistí, že jedním z lupičů od pumpy v Nelahozevsi,...

Obvinění z vraždy pumpařky jdou do vazby. Nebyl jsem tam, křičel starší

Policie odvádí od soudu do vazební věznice staršího z obviněných z vraždy...

Okresní soud v Mělníku poslal do vazby oba muže podezřelé z prosincové loupeže a vraždy čerpadlářky v Nelahozevsi. Je...

Další z rubriky

Ukrajinský exprezident Janukovyč byl v nepřítomnosti odsouzen za vlastizradu

Viktor Janukovyč na tiskové konferenci v ruském Rostově na Donu (28. 2. 2014)

Bývalý ukrajinský prezident Viktor Janukovyč byl v nepřítomnosti soudem shledán vinným z vlastizrady a vedení agresivní...

Střelec ve floridské bance zabil pět lidí, po vyjednávání se vzdal policii

Zephen Xaver, který ve floridské bance zabil nejméně pět lidí. (23. ledna 2019)

Nejméně pět lidí zabil v bance ve městě Sebring na Floridě střelec, který do peněžního ústavu přišel a okamžitě začal...

Muž z Trinidadu odvezl syny k IS. Matce pomohl i Waters z Pink Floyd

Trinidaďanka Felicia Perkins-Ferreirová se po čtyřech letech znovu shledala se...

Byl to zázrak, ve který už nejspíš nedoufala. Trinidaďanka Felicia Perkins-Ferreirová se po čtyřech letech shledala se...

Najdete na iDNES.cz