Slovenský novinář Ján Kuciak

Slovenský novinář Ján Kuciak | foto: HNonline.sk

PŘEHLEDNĚ: Tři hrnky, telefonát se sestrou. Co víme o vraždě Kuciaka?

  • 454
Vražda novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky v uplynulém týdnu otřásla Slovenskem. V průběhu vyšetřování se objevila celá řada teorií o možném motivu. Mluví se o dotačních podvodech italské mafie i možných podvodech ve spojení s nejvyšším soudem. Server iDNES.cz nabízí přehled klíčových bodů kauzy Kuciak.

1. Kdo byl zavražděný Ján Kuciak?

Ján Kuciak byl 27letý slovenský novinář. Podle některých budoucnost slovenské investigativní žurnalistiky. Novinařinu vystudoval na Univerzitě Konštantína Filozofa v Nitře. První zkušenosti sbíral v listu SME. Spolupracoval například na analýze spisu Gorila, který popisoval podrobnosti rozhovorů mezi spolumajitelem Penta Investments Jaroslavem Haščákem a předními politiky v letech 2005 a 2006. Upozorňoval na podezření z korupce, úplatků a nestandardní provize.

Slovenská policie propustila šest Italů, které zadržela v kauze Kuciak

Později začal psát pro Hospodárské noviny, nejprve působil v analytickém oddělení, pak přešel do zpravodajství. Specializoval se na téma konkurzů firem. V říjnu 2015 publikoval první text na serveru Aktuality.sk. Za dva roky pro tento portál sepsal takřka 150 článků. V poslední době se věnoval zejména tuzemské investigativě, ale i kauze Panama Papers, která hýbala zpravodajstvím v roce 2016.

Vrah společně s Kuciakem zastřelil i jeho sedmadvacetiletou snoubenku Marinu K., která vystudovala archeologii a v posledních měsících se věnovala výzkumu. S Kuciakem plánovali na 5. května letošního roku svatbu.

2. Kdy a kde se vražda odehrála?

Přesný čas dvojnásobné vraždy vyšetřovatelé dosud neoznámili. Matka zavražděné Martiny uvedla, že se svou dcerou naposled mluvila ve středu 21. února dopoledne. A ještě deset minut před osmou hodinou večer s ní telefonovala sestra. O půl hodiny později už její telefon nikdo nezvedal. Ve čtvrtek a pátek jejich telefony ještě přijímaly „nějakou komunikaci“, jak uvedla policie, ale dvojice už nereagovala. 

V neděli se spojily rodiny obou zavražděných a zalarmovaly policii. Ta dorazila do domu Kuciaka a jeho snoubenky v obci Veľká Mača v neděli 25. února kolem půl jedenácté večer. V domě policisté našli těla zastřeleného novináře a jeho přítelkyně.

3. Co víme o průběhu vraždy?

Policie dosud příliš informací o průběhu vraždy nezveřejnila. Jisté je, že vrah střílel z jedné pistole. Novináře zabil na schodech z bezprostřední blízkosti výstřelem do hrudi. Podle policejních zdrojů se Kuciak právě vracel ze sklepa, kde kontroloval nabíjení baterie do auta. Mimochodem: soused, který ve středu v podvečer mezi pátou a šestou přinesl Kuciakovi nabíječku, byl zřejmě poslední, kdo je viděl naživu.

Martina K. zemřela po jednom výstřelu do čela, údajně ve chvíli, kdy seděla u počítače. 

Policie dosud neuvedla, jak se vrah dostal na místo činu a nepopsala ani jeho následný útěk. Dveře nebyly rozbité. Uvnitř policie nalezla tři hrnky a okamžitě vznikla hypotéza, že vrah se s oběťmi znal. Matka zavražděné dívky ale tvrdí, že šlo o dva hrnky, ze kterých dvojice pila kávu, a jeden hrnek, v němž měla její dcera čaj. 

Některá slovenská média po vraždě uváděla, že kolem těl obětí byly vyskládané náboje, což mělo ukazovat na práci profesionálního nájemného vraha, který se takto snažil vyslat nějaké varování. Šéfredaktor serveru Aktuality.sk Peter Bárdy v rozhovoru pro MF DNES však tuto teorii odmítl. Uvedl, že na místě činu pouze byly poházené náboje, které vrahovi zřejmě popadaly na zem při neúspěšném dobíjení zbraně.

Výstřely neslyšel nikdo ze sousedů. Vyšetřovatelé analyzují záběry z pouličních kamer, kterých je v obci Veľká Mača asi třicet. 

V souvislosti s vyšetřováním dvojnásobné vraždy policie  zadržela sedm lidí, asi dvacet dalších vyslechla. Zadržené však v sobotu propustila.

4. Jaké vyšetřovací verze se v souvislosti s vraždou objevily?

Motivů vraždy se vyrojila celá řada. O tom, že policie prověřuje zcela nový motiv, informoval v pátek večer sám policejní prezident Gašpar na Facebooku. Nesdělil však žádné informace.

Každopádně vraždy dle policie pravděpodobně souvisí s tím, o čem Kucak psal. V posledních týdnech chystal obsáhlý článek zaměřený na propojení italské mafie ’Ndrangheta na některé slovenské podnikatele. Jedním z nich je podnikatel italského původu Antonino Vadala, kterého ‘Ndrangheta podle slovenských médií využívala k přepravě zboží.

Vadala na Slovensku založil několik firem, jednu z nich společně s Máriou Troškovou, asistentkou premiéra Roberta Fica. Zavražděný novinář ve svém nedokončeném textu uvedl, že italské mafiánské klany díky různým podvodům a machinacím čerpají na Slovensku na dotacích miliony eur. Právě toto odhalení mohlo stát Kuciaka život. Vadala byl jedním ze zadržených, policie ho však v sobotu propustila.

Italská mafie ovlivňuje dotace i vládu. Poslední článek zavražděného novináře

Chvíli se hovořilo i o tom, že případ může souviset s děním na nejvyšším soudu. Kuciak měl mít údajně informace o propojení podnikatelů a úplatných soudců, kteří následně manipulovali s rozsudky. S touto informací přišel publicista Radovan Bránik v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Slovenská policie se tím zabývá, protože ve věci bylo podáno trestní oznámení. Tuto verzi však zcela popřel šéfredaktor portálu Aktuality.sk, pro který Kuciak psal. Uvedl, že neví nic o tom, že by na podobné věci Kuciak pracoval. A ohradilo se i vedení nejvyššího soudu s tím, že kdyby o nějaké manipulaci vědělo, okamžitě by zasáhlo.

Až do čtvrtka byla jednou z hlavních vyšetřovacích verzí také teorie o zapojení drogového podsvětí. Ve středu Gašpar na tiskové konferenci informoval o zátahu v domě dvou lidí z drogového prostředí. Ti se měli podle policejního ředitele domlouvat, že se v pátek se zbraněmi sejdou ve Velké Mači, kde bydlel Kuciak. O den později však vyšlo najevo, že tento případ s vraždou novináře nesouvisí.

Slovenská média s vraždou Kuciaka zprvu spojovala i jméno kontroverzního podnikatele Mariána Kočnera, který je na Slovensku známý řadou pochybných finančních transakcí. Kuciak ve svých textech na jeho údajné podvody několikrát upozornil. Kočner mu před časem vyhrožoval.

Věřil, že novinařinou lze korupci omezit. O život se novinář Ján Kuciak nebál

„Budu hledat špínu na tvojí rodinu a zveřejním jí,“ prohlásil v odpovědi na jednu z otázek Kuciaka. Kolegyně Kuciaka Zuzana Petková však později uvedla, že Kočner podle ní nemá s vraždou mladého novináře nic společného.

Jako zcestné se jeví teorie o obyčejném loupežném přepadení. Z domu Kuciaka po vraždě nic nezmizelo, vstupní dveře nebyly poškozené. Bulvární deníky přišly rovněž s informací, že za smrtí novináře a jeho snoubenky mohly být problémy ve vztahu. Blízcí Kuciaka to však odmítají, dvojice se chtěla na začátku května brát.

Případ má podle Gašpara i určitý přesah do České republiky. Podle českého serveru Respekt.cz je zmíněným přesahem novinářka a zakladatelka Českého centra pro investigativní žurnalistiku Pavla Holcová. S Kuciakem totiž v poslední době spolupracovala právě na článku o vazbách Ficova okolí na osoby blízké mafii, a nyní je proto pod policejní ochranou.

5. Jak vražda Kuciaka ovlivnila politickou scénu na Slovensku?

Vražda Kuciaka výrazně ovlivnila i dění na slovenské politické scéně. Postupně kvůli incidentu opustili svou funkci ministr kultury Marek Maďarič, tajemník bezpečnostní rady státu Viliam Jasaň a Ficova asistentka Trošková. V pátek oznámil odstoupení z poslaneckého klubu strany Most-Híd Igor Janckulík. 

Svůj odchod oznámil v sobotu i šéf premiérovy kanceláře Roman Šipoš.

Po vraždě novináře Kuciaka rezignovali už tři lidé z Ficova okolí

Fico ve čtvrtek prohlásil že opozice téma vraždy Kuciaka a jeho partnerky zneužívá v politickém boji s cílem převzít moc. „Smrt dvou mladých lidí se pro opozici stala obyčejným politickým nástrojem, kterým chce vyhnat lidi do ulic a takovým způsobem získat moc. Není toho totiž schopna dosáhnout ve svobodných demokratických parlamentních volbách,“ řekl Fico,

Podle Fica opozice nedokázala od roku 2006 vyhrát parlamentní volby a svého cíle chce dosáhnout prostřednictvím protestních akcí. „Jejich jediným cílem je kriminalizace Směru a celé vládní koalice, přičemž se neštítí využívat přirozených lidských emocí a pochopitelného pohnutí novinářské obce,“ řekl premiér.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video