Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

PŘEHLEDNĚ: Wilders, nebo široká koalice. Kdo vyhraje nizozemské volby?

  19:45
V Nizozemsku se už za několik dní uskuteční parlamentní volby. Předvolební kampaně se opíraly zejména o otázky přistěhovalců, ze kterých profitoval Geert Wilders. V posledních dnech však jeho strana v průzkumech ztrácí. Jakou má šanci na vítězství? Může sestavit funkční vládu? Server iDNES.cz sestavil základní přehled otázek a odpovědí k nizozemským volbám.

1. Kdy, kde a jak?

Nizozemsko se chystá na parlamentní volby ve středu 15. března. Nové složení 150členné dolní komory parlamentu se volí každé čtyři roky. Pro dosažení nadpoloviční většiny tedy strana potřebuje nejméně 76 mandátů, což se dosud v historii v zemi žádné partaji nepodařilo. Parlament je volen takzvaným proporčním systémem. Pro vstup do něj je nutný zisk alespoň 0,67 procenta hlasů (aktuální složení parlamentu najdete zde).

Hlasovat mohou občané Nizozemska starší 18 let. Hlasovací lístky jsou rozesílány nejpozději 14 dní před konáním voleb. Podobně jako v České republice může volič hlasovat pro jednotlivou stranu a zakroužkováním také pro konkrétního kandidáta. Při hlasování se musí volič prokázat také platným identifikačním dokladem. Volební místnosti budou až na výjimky otevřeny od 7:30 do 21:00 hodin, uvádí server Dutch News.

Takzvané exit polls (průzkumy mezi lidmi, kteří odvolili) se tradičně zveřejňují krátce po uzavření místností. Konečné výsledky lze očekávat ve čtvrtek ráno.

2. Jaké je rozložení sil před hlasováním?

Podle posledních průzkumů svedou těsný boj o vítězství Strana pro svobodu Geerta Wilderse (PVV) a Konzervativní Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD) současného předsedy vlády Marka Rutteho. Poslední průzkumy ukazují, že Wilders by mohl získat kolem 25 křesel, Rutte o jedno křeslo méně. V některých sondážích už dokonce VVD Wilderse překročila.

Důležitý je pohled na trendy v průzkumech. Wildersova partaj v posledních týdnech ztrácí. Předchozí průzkumy dávaly nacionalistům šanci i na více než 30 křesel. Podobný propad si PVV zažila i v předchozích volbách

Zisky jednotlivých stran podle průzkumu ze 7. března 2017.

Za hlavními favority se drží s odstupem Křesťanskodemokratická výzva (CDA), Strana zelených (GL) a partaj Democraten66 (D66). Ty na volební vítězství zřejmě nedosáhnou, se ziskem kolem 12 až 18 mandátů však budou hrát klíčovou roli v povolebních vyjednáváních.

Předvolební sondáže potvrzují ústup tradičních politických stran v Nizozemsku. Ještě v osmdesátých letech zde velké strany celkem získaly 80 procent všech hlasů. Do parlamentu by se letos mělo podle odhadů dostat až 14 malých stran. Úspěch očekává například strana bojující za práva důchodců. Podobný trend lze sledovat i v jiných členských zemích EU, píše The Guardian.

Vývoj průzkumů od března 2016 do března 2017.

Pozornost médií si s blížícím se hlasováním získala také strana Niet Stemmers (volně přeloženo jako Nehlasující). Ta voličům slibuje, že pokud ji vyšlou do parlamentu, její poslanci nebudou hlasovat při žádném parlamentním zasedání. Spíše než o regulérní stranu se však jedná o recesistické hnutí, podobně jako Hnutí Nevím v Česku.

Nutno dodat, že průzkumy v poslední době povážlivě chybují. Mýlily se například při loňském referendu o brexitu i podzimních prezidentských volbách v USA.

3. Kdo je Geert Wilders a čím láká voliče?

Charismatický 54letý Geert Wilders není ve vysoké politice žádným nováčkem. Do parlamentu poprvé pronikl před devatenácti lety jako člen VVD. Následně se stal nezávislým kandidátem. V roce 2006 založil vlastní partaj PVV, kterou mu pomáhá řídit jeho dvorní poradce Martin Bosma (více o něm se dočtete zde). Strana dlouhodobě prosazuje zpřísnění imigrační politiky a odmítá islám. Wilders je pod stálou policejní ochranou od vraždy kritika islámu Thea van Gogha.

Wilders zahájil předvolební kampaň v srpnu loňského roku vydáním jednostránkového manifestu, který supluje programovou náplň jeho partaje.

V manifestu velí k uzavření všech mešit, ochraně hranic či zákazu Koránu. Plánuje také uzavřít všechna azylová centra a muslimským ženám chce zakázat nošení tradičních šátků. Mimo boje proti islámu se Wilders inspiroval brexitem a rád by podpořil vypsání referenda za vystoupení Nizozemska z Evropské unie (více o manifestu se dočtete zde).

V posledních týdnech je okolo Wilderse živo nejen kvůli blížícím se volbám. Na sklonku února nizozemská tajná služba odvolala z funkce svého člena, který byl součástí týmu chránícího tohoto politika. Příslušník bezpečnostní služby je podezřelý, že poskytoval utajené bezpečnostní informace neupřesněné kriminální organizaci. Podle nizozemského tisku šlo o „marockou zločineckou skupinu“ (více zde).

PVV v reakci dočasně zrušila všechny veřejné akce. Wilders opakovaně kritizuje kriminalitu „marocké spodiny“. Loni v prosinci shledal nizozemský soud Wilderse vinným z diskriminace a urážky Maročanů (více zde).

4. Jaká jsou hlavní předvolební témata?

Nezaměstnanost v Nizozemsku se drží na pětiletém minimu a ekonomika prosperuje. Pozornost politických stran se proto upírá zejména na otázku uprchlické krize. Debaty však mají daleko do nejvyostřenějšího období v roce 2015. Loni v Nizozemsku o azyl žádalo 31 tisíc lidí, tedy výrazně méně oproti vládním předpovědím. Ty odhadovaly, že žadatelů o azyl bude okolo 90 tisíc.

I přesto Wilders sází především na otázky střetu kultur. V kampani mluví o imaginárním manželském páru – Henkovi a Ingrid. Popisuje, jak trpí pod zkorumpovanými politiky, despotickou EU a také hrozbou muslimských přistěhovalců.

Na přistěhovaleckou notu PVV se v kampani naladil i Rutte. Na sklonku ledna v otevřeném dopise vyzval občany Nizozemska, aby bránili národní hodnoty.

„Lidé, kteří se nedokáží adaptovat a kritizují naše hodnoty, by se měli chovat normálně, nebo odejít,“ vzkázal nepřizpůsobivým přistěhovalcům. Zároveň však uvedl, že veřejnost by neměla obviňovat všechny uprchlíky, ale pouze ty, kteří se nechtějí sžít s nizozemskými normami.

5. Co nastane v případě výhry Wilderse?

Strana se ani v případě zisku největšího počtu hlasů nemusí dostat k možnosti sestavení vlády. Podle nizozemské legislativy se po zvolení nového složení parlamentu jmenuje takzvaný „informateur“, který tradičně bývá zkušeným politikem a za úkol dostane prozkoumat možnosti sestavení koaliční vlády. Jakmile zaznamená potenciál ve spolupráci některých stran, pověří lídra největší partaje z této potenciální koalice, který se následně pokouší domluvit funkční vládu.

Všechny hlavní strany včetně VDD již odmítli spolupráci s Wildersem, pro kterého by bylo sestavení vlády bez podpory těchto stran takřka nemožné. Pokud pomineme aktuální průzkumy a Wildersovi přisoudíme odvážný zisk 30 mandátů, stále by musel získat podporu dalších 46 poslanců.

Lídr Konzervativní Lidové strany pro svobodu a demokracii Mark Rutte.

Kvůli fragmentaci nizozemského volebního pole se nejedná o výjimečnou situaci. Třikrát si stejný scénář prožila například Strana práce (PvdA). V jednom případě dokonce nesestavovala vládu ani po volbách, ve kterých získala třetinu všech hlasů.

Wilders však podle politologů má ideální pozici. Může se stát, že PVV vyjde z voleb jako vítěz. Wilders bude mít důvod k oslavám, ale přesto skončí v opozici, odkud bude moci i nadále bojovat proti systémovým stranám bez větší odpovědnosti za směřování země (více o této taktice zde). Koaliční vládnutí si ostatně vyzkoušel v roce 2010. Partnerství s VVD však po dvou letech skončilo krachem.

6. Jak by mohla vypadat nová nizozemská vláda?

V předchozím bodě jsme si nastínili, že Wilders se s největší pravděpodobností k moci nedostane. Sestavování funkční koalice však bude i s pominutím PVV složité. Situaci navíc komplikuje fakt, že socialisté v povolebních jednáních odmítají spolupracovat s VVD.

Jako nejpravděpodobnější se tedy jeví velká koalice okolo VVD, PvdA, CDA, D66 a GL. Podobné složení by mohla mít i centristická koalice. Stranu práce by v ní pouze vystřídala Křesťanská unie. Další možnosti pak operují s přízní několika menších stran.

Obecně lze z průzkumů vyvodit, že k sestavení funkční koalice bude zapotřebí nejméně pěti stran, pokud pomineme možnost spolupráce s PVV. Celý proces v Nizozemsku běžně trvá okolo tří měsíců, aktuální rozložení však napovídá, že tentokrát politici tak rychle společnou řeč nenajdou. Agentura Reuters upozorňuje, že Nizozemsko může po volbách směřovat k politické nestabilitě.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Za znásilnění a pokus o vraždu patnáctileté dívky dostal Ukrajinec 19 let

24. dubna 2024,  aktualizováno  11:08

Krajský soud v Plzni odsoudil na devatenáct let Ukrajince Viktora Veselovského, který se loni v...

Noci zůstávají mrazivé. Ze čtvrtka na pátek spadne teplota pod nulu na celém území

24. dubna 2024  11:05

V nadcházejících dnech bude v ČR opět mrznout, v noci na čtvrtek budou podle ČHMÚ přízemní mrazíky...

Ředitel ČT považuje Etický panel za důležitý. Hledá nové členy

24. dubna 2024

Před Velikonocemi rezignovali členové Etického panelu České televize (ČT) kvůli sporům s ředitelem...

Rusové ostřelovali Charkov, Ukrajinci zasáhli ropné sklady u Smolenska

24. dubna 2024  8:33,  aktualizováno  10:59

Sledujeme online Rusko útočilo střelami S-300 na Charkov. Poničené jsou čtyři obytné budovy, oznámil starosta...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...