Povstání, bomby a mrtví civilisté. Projděte si klíčová data bitvy o Aleppo

  • 341
Bitva o Aleppo se i přes komplikovanou evakuaci chýlí ke konci. Boje v jednom z klíčových syrských měst započaly v únoru 2012. Postupem let zde umíraly tisíce lidí, kteří sledovali nástup Ruska do syrského konfliktu, nasazení barelových bomb i další zlomové chvilky občanské války. Server iDNES.cz pro vás sestavil přehled nejdůležitějších momentů bitvy o Aleppo.
Únor 2012Povstání a první střety v Aleppu
Protesty proti režimu Bašára Asada v Aleppu (28. prosince 2012)

Povstání proti prezidentovi Bašáru Asadovi, které započalo nenásilnými protesty 15. března 2011, se rozšiřuje do Aleppa. Povstalci z několika ozbrojeneckých skupin, které se sdružují pod takzvanou Syrskou osvobozeneckou armádou, postupem měsíců obsazují východní část města. Vládní vojska drží západ.

Syrská státní televize informuje o útoku na „teroristické skupiny“, které utrpěly těžké ztráty. Nálety vrtulníků cílí zejména na severovýchod města. Bojuje se také u letecké základy v západní části. Armáda čelí podezření, že při ofenzivě použila termobarickou bombu.

Syrské sdělovací prostředky ignorují rodící se humanitární krizi. Z města každý den prchají tisíce lidí, píše BBC. Hovoří se o možnosti mírového řešení povstání. Spojené státy a Turecko se společnými silami snaží o dojednání politických změn v Sýrii. Poklidné předání moci počítá s odstoupením Asada. Mírové návrhy jsou však smeteny ze stolu a boje pokračují.

Červen 2013Operace Severní bouře
Povstalecký bojovník během střetů s armádou (7. srpna 2012)

Syrská armáda se rozhoduje ukončit patovou situaci v Aleppu a zahajuje operaci Severní bouře (Operation Northern Storm). S ofenzivou pomáhají i milice loajální Asadovi. Režim jim poskytuje nutnou výzbroj. Armádní velení věří v úspěch po velkém vítězství v bitvě o město Kusajr. Cílem operace je odříznutí zásobovacích tras z Turecka do Aleppa.

Operace startuje 7. června. Armádu a milice doplňují také bojovníci libanonského Hizballáhu. Během prvního týdne se armádě daří vytlačit povstalce z důležitých pozic. 17. června se však podle informací z bojiště situace obrací. Ozbrojenci zastavili postup asadovských vojsk. Situace na bojišti se stabilizuje.

Do médií začínají pronikat informace o možných válečných zločinech v Aleppu a jeho okolí. Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) uvádí, že v oblasti držené povstalci byl popraven 14letý chlapec před zraky své matky. Trest smrti si vysloužil za údajné urážky Boha.

Prosinec 2013Barelové bomby nad Aleppem
Syrská armáda bombarduje Aleppo (27. února 2014)

Armáda útočí na pozice povstalců takzvanými barelovými bombami. Jde o první masivní nasazení této kontroverzní taktiky v bitvě o Aleppo. Během několika dní kvůli nepřesnému bombardování umírá přes 500 lidí. SOHR tvrdí, že mezi nimi bylo i 150 dětí.

Velká část území v držení povstalců je kvůli nekončícímu bombardování v troskách. Civilisté vyhlížejí velkou mírovou konferenci. Asadovská vojska se před usednutím k jednacím stolům snaží dobýt co největší území. Jak se ukáže za několik týdnů, jednání syrskou občanskou válku neukončí.

Květen 2014Dobytí věznice v Aleppu
Bojovníci Syrské osvobozenecké armády prchají během bombardování (7. září 2012)

Vládní vojska zaznamenávají velké vítězství. Podařilo se jim prolomit roční obléhání hlavní aleppské věznice. Důležitý strategický bod drželi od dubna 2013 ozbrojenci z Fronty an-Nusrá. Armáda obsazuje také několik přístupových cest ve východním Aleppu, které rebelům slouží jako spojnice s Tureckem, odkud na bojiště proudí zbraně a další zásoby.

První výraznější pomoci se dočkali civilisté žijící v odříznutých částech města. Na 60 tisíc lidí z povstaleckých i vládních čtvrtí po mnoha měsících dostalo humanitární pomoc a základní potraviny.

Září 2015Rusko vstupuje do války v Sýrii
Povstalecký bojovník prochází ulicemi Aleppa (10. září 2012)

Ani jedna ze znepřátelených stran nebyla více než rok schopna prolomit frontovou hranici. Na sklonku září však do syrského konfliktu vstupuje Rusko.

Hlavním cílem je podle Kremlu boj s Islámských státem. Podle nepotvrzených zpráv však Moskva sype bomby také na nepřátele Asada. Vláda se silou ruské armády ohlašuje novou ofenzivu na postavení rebelů v Aleppu.

Červenec 2016Odříznutí Castello Road
Mrtvý voják syrské armády po bojích z 15. prosince 2012.

Velký zlom v bojích o Aleppo přichází 7. července. Vládním jednotkám se podařilo ovládnout největší a poslední zásobovací cestu do povstalecké části města, takzvanou Castello Road.

Rebelové tvrdí, že jejich území je zcela odříznuto od okolí. Reagují ofenzivou na postavení asadovských vojsk. Nepřipravená akce však končí neúspěchem. Armáda se brání těžkým ostřelováním.

Srpen 2016Obléhání povstaleckých území
Zranění po náletech  z 18. listopadu 2016 se nevyhnuli ani tito dva chlapci.

Armáda obklíčila povstalce ze všech směrů. Více než 250 tisíc civilistů zůstává v obležení. Po tuhých bojích se daří ozbrojencům napojeným na al-Káidu otevřít jednu přístupovou cestu do povstalecké části města. Boje na konci srpna opět zintenzivněly.

Do východní části Aleppa se stále nemohou dostat humanitární konvoje se zásobami. Po prolomení vládních pozic sem projelo několik nákladních vozů s jídlem, cesta je však terčem ostřelování a pravidelné dodávky nelze zajistit. Rusko slíbilo každodenní tříhodinový klid zbraní, podle OSN to však nestačí a je třeba minimálně dvoudenního příměří.

Zoufalou situaci civilistů v Aleppu ve světových médiích ilustruje fotografie pětiletého Umrána Dakníše. Zraněný chlapec na snímku tiše čeká v sanitce na ošetření.

Září 2016Porušení mezinárodního práva
Bombardování Aleppa si za čtyři roky vyžádalo tisíce obětí a zraněných.

Armáda opět získala pozice, o které přišla během srpnových bojů. Obléhání povstaleckého území pokračuje. Syrské letectvo útočí na obydlené čtvrti, na infrastrukturu a centra civilní obrany. Některé ulice jsou zcela zavaleny sutí a jsou uzavřeny. Podle zdravotníků jsou mezi mrtvými i ženy a děti.

Povstalecká čtvrť na východě syrského Aleppa se dostala pod nejtvrdší útok za několik posledních dní. Armáda věrná Asadovi podle zdrojů opozice zaútočila současně na čtyřech frontách, zapojila i speciální dělostřeleckou jednotku.

NATO útok označilo za porušení mezinárodního práva. Podle syrských státních sdělovacích prostředků se armádní jednotky zmocnily několika budov ve starém městě. Jednotky podle televize postupují k centrální čtvrti Faráfra.

Říjen 2016Absolutní zkáza
Chlapec nese svou zraněnou setru do bezpečí po bombardování Aleppa v únoru 2013.

Třídenní příměří, které oznámilo Rusko, skončilo 22. října mohutným bombardováním východní části města. Zprávy o absolutní zkáze přinesli spolupracovníci Lékařů bez hranic. „Letadla syrské koalice kropí bombami východní Aleppo, které se stalo obří pastí, v níž jsou obyvatelé uvězněni a umírají,“ sdělil vedoucí operací Lékařů bez hranic Xisco Villalonga.

„Všechny jednotky intenzivní péče jsou přeplněné. Pacienti musejí čekat, až jiní zemřou, aby mohli být přesunuti na lůžko JIP. Máme pouhé tři operační sály a jen včera jsme museli provést více než dvacet velkých břišních operací. Nemocniční personál pracuje až dvacet hodin denně – nemohou jen tak odejít domů a nechat lidi umírat,“ popsal zoufalou situaci lékař Abu Waseem, manažer úrazové nemocnice ve východním Aleppu.

Listopad 2016Povstalci ztrácí pozice
Muž drží v náručí mrtvého syna po náletech z 3. října 2012

Vládní vojska začínají mít navrch. Ovládají už více než třetinu povstaleckého území. Provoz v nemocnicích v povstalecké části Aleppa musel být přerušen, protože všechny jsou po náletech a útocích značně poškozené (mapy vývoje bojů v Aleppu najdete zde).

Prosinec 2016Evakuace
Tisíce civilistů v prosinci začalo odjíždět z Aleppa.

Na počátku prosince armáda oznámila, že drží už 75 procent Aleppa. Z města prchají tisíce lidí. K úspěšnému postupu podle vládních činitelů přispěly ruské nálety i pomoc milicí podporovaných Íránem. 12. prosince přišli povstalci o 90 procent svého území. Znesvářené strany souhlasí s přerušením bojů a evakuací civilistů. Asadovský režim vyzývá povstalce, aby se vzdali.

Evakuace a definitivní konec bojů však nepřicházel. Armáda několikrát narušila plánovanou evakuaci. 15. prosince ruská armáda oznámila, že hodlá na evakuaci dohlížet s pomocí bezpilotních letadel a kamer.

„Povstalci budou odváženi ve 20 autobusech a deseti sanitkách, které využijí připravený koridor a odjedou do Idlíbu,“ oznámil Kreml. Z města odcestovala první tisícovka civilistů a povstalců, kteří se rozhodli složit zbraně. Podle Turecka má evakuace trvat dva až tři dny a odvezeno bude 50 000 lidí.