Izraelský generál: Islámský stát je jako komáři, musíte vysušit bažinu

  0:02aktualizováno  0:02
K porážce Islámského státu, první teroristické organizace, která si vybudovala státní strukturu, nestačí jen zabíjet jeho bojovníky. Je zapotřebí důkladné a koordinované strategie, která ho připraví o zásoby, peníze i příliv rekrutů, uvedl izraelský generál Israel Ziv při své návštěvě Prahy.

Bojovníci Syrské svobodné armády bojují nedaleko Aleppa s Islámským státem (18. ledna 2015) | foto: AP

Israel Ziv sám tvrdí, že nemá jasné odpovědi na otázky spojené s konflikty na Blízkém východě. „Komplexní záležitosti nemají jednoduchá řešení,“ řekl minulý týden na přednášce v Cevro Institutu někdejší izraelský velitel, který zodpovídal například za složitou a pro mnohé Izraelce obtížně pochopitelnou evakuaci z Gazy v roce 2005.

Israel Ziv

Generál Israel Ziv na přednášce v Cevro Institutu

Generál Israel Ziv na přednášce v Cevro Institutu

Bývalý generálmajor izraelské armády (IDF). Působil v elitní jednotce Sajeret Matkal, později jako náčelník operační správy generálního štábu. Podle neoficiálních informací se jako poradce podílel na osvobození političky Ingrid Betancourtové, léta vězněné kolumbijskými povstalci. Ziv zodpovídal za průběh stažení izralských sil i osadníků z Gazy v roce 2005. Nyní vede bezpečnostní agenturu Global CST, která poskytuje služby vládám i významným korporacím.

Za jedenáct let se situace na Blízkém východě vůbec nezjednodušila. Odborníci se přou, nakolik takzvaný Islámský stát naplňuje atributy státu, jak dlouho se může udržet a jak proti němu bojovat.

Ziv podotkl, že terorismus jako takový není ničím novým, zároveň ale upozornil na kvalitativní posuny. „Dříve arabské státy přímo hostily zázemí teroristické organizace - například Sýrie, Saúdská Arábie, Katar - protože očekávaly, že jejich podporou mohou něco získat. Postupem času teroristé přidali schopnost udeřit na cíle daleko od hostitelské země. Islámský stát má vedle oné amorfní složky i fyzickou strukturu, teritoriální rozměr,“ uvedl Ziv hlavní rozdíl mezi IS a klasickými teroristickými organizacemi.

Nakročení teroristů k ovládání území přitom ne vždy znamená prostý růst síly a schopností, soudí Ziv. Za příklad dal palestinské hnutí Hamas, které se podle něj naopak tím, že začalo zodpovídat za oblast Gazy a muselo zajistit i potřeby obyvatelstva, stalo zranitelnějším.

Islámský stát však zatím dokáže dobře pracovat s výhodami, které „státní“ úroveň umožňuje - především není závislý na sponzorech. „Za rok 2015 mohli vydělat miliardu dolarů při nákladech 350 milionů,“ odhaduje Ziv, podle nějž je organizace „odrazem slabosti jiných, schopnosti této slabosti využívat a vyplňovat vakuum“.

Finanční příjmy Islámského státu pochází především z ropy, výkupného či daní. Lidské zdroje získali islamisté radikalizací obyvatel Iráku během období sektářského násilí po invazi do Iráku a svržení režimu Saddáma Husajna v roce 2003.

Podívejte se na profil Islámského státu:

Když prohrají v Sýrii a Iráku, mají ještě Libyi či Jemen

Model fungování Islámského státu stojí na mobilitě, udržování iniciativy a schopnosti velmi přizpůsobivě nasazovat 30 až 35 tisíc ozbrojenců, které si v Sýrii a Iráku udržuje (Zivův odhad odpovídá americkému z konce roku 2014, Kurdové naopak mluví až o 200 tisících bojovníků IS, pozn. red.). Kromě toho má IS podle Ziva zázemí dalších až osmi tisíc bojovníků v Libyi a pěti tisíc v Jemenu.

Fotogalerie

„Právě to jsou místa, kam by se mohli velitelé islamistů uchýlit a odkud by mohli dále působit, pokud by v Sýrii a Iráku byli poraženi,“ soudí Ziv.

Taková porážka je ještě daleko. Minimálně o dvě důležitá města, Rakká v Sýrii a výrazně větší irácký Mosul (více o možném útoku na Mosul zde), by islamisté podle Ziva patrně tvrdě bojovali. Přesto se Islámský stát zdaleka nejeví jako nepřemožitelný přízrak, před kterým mnohem početnější a lépe vyzbrojená irácká armáda vyklízela jednu pozici za druhou.

Přesně před rokem Kurdové ubránili Kobani a následně osvobodili většinu kurdských území na severu Sýrie. Koalice SDF, jejíž jsou hlavní součástí, překročila Eufrat, odřízla část zásobovacích tras islamistů a probíjí se k Manbidži, největšímu městu guvernorátu Aleppo (vyjma Aleppa samotného). V Iráku se zase bezpečnostním složkám podařilo vyhnat islamisty z Tikrítu a Ramádí a obklíčit Fallúdžu.

Podle Ziva IS loni přišel o dvě pětiny západního Iráku (opět se shoduje s odhadem spojenců, viz zde) a pětinu území v Sýrii.

Strategie k porážce islamistů musí zahrnovat i tureckou hranici

„Jak tedy může Západ vyhrát? Současná strategie připomíná oddělené ostrovy. Je potřeba důkladná a koordinovaná strategie, která bude zahrnovat i tureckou hranici (její neprostupnost, pozn. red.), fyzický boj i nad rámec leteckých útoků a tažení proti finančnímu zázemí IS,“ řekl generál.

Vypomohl si příměrem, který Izraelci z historie židovského znovuosidlování Svaté země a zúrodňování nehostinného terénu dobře znají: „Pokud se chcete zbavit komárů, nestačí je zabíjet, musíte se postarat i o bažinu.“

Důležité podle Ziva je zasáhnout IS nejen v místech bojů a v oblasti obchodu s ropou - v čemž uznal úsilí Američany vedené koalice - ale také zasáhnout jeho schopnost získávat nové rekruty. V tom IS pomáhá propracovaná internetová propaganda, kterou získává četné rekruty v zahraničí včetně Evropy. „Myslím, že vrchol jejího potenciálu jsme ještě neviděli,“ varuje Ziv.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Další z rubriky

Tanker zadržený Íránem plul ve vodách Ománu, tvrdí Britové. Zvažují sankce

Britský tanker Stena Impero (5. května 2019)

Britský tanker, který v pátek zadržel Teherán v oblasti Hormuzského průlivu, se podle Londýna pohyboval v ománských...

Na Ukrajině začaly předčasné volby, favoritem je Zelenského Sluha národa

Ukrajinci volí v předčasných parlamentních volbách. (21. července 2019)

Na Ukrajině v neděli začaly předčasné parlamentní volby. Velkým favoritem je strana Sluha národa nového prezidenta...

Portugalsko bojuje s rozsáhlými lesními požáry, v akci je přes tisíc hasičů

Hasiči bojují s rozsáhlými lesními požáry ve středním Portugalsku. (21....

Přes tisíc hasičů už bojuje s rozsáhlými lesními požáry, které v sobotu vypukly ve středním Portugalsku. Několik obcí...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz