Američané se hrnou k volbám v „předtermínu“, hraje se o klíčové státy

  15:24aktualizováno  15:24
Už více než 1,5 milionu Američanů odevzdalo svůj hlas pro nástupce Baracka Obamy v Bílém domě. Hlasovat mohou díky systému předběžných voleb, které pořádá většina států USA. Analytici pomalu přicházejí s prvními odhady. Zatímco Hillary Clintonová oproti svému předchůdci vede ve státech podél východního pobřeží, Donaldu Trumpovi se daří na středozápadě.

Primárky v Indianě (ilustrační foto). | foto: AP

Více než dvě třetiny federálních států dávají voličům šanci hlasovat o nové hlavě státu ještě před oficiálním datem voleb 8. listopadu. Ve 37 státech a ve Washingtonu D.C. mohou lidé hlasovat i více než měsíc před volbou (datum začátku předčasného hlasování se liší stát od státu).

Podle docenta Michaela P. McDonalda z floridské univerzity jde nyní z hlášení z jednotlivých států vyčíst, že Hillary Clintonová si na Floridě, v Severní Karolíně a Virginii vede lépe než prezident Barack Obama před čtyřmi lety, jak píše ve svém komentáři pro The Huffington Post. V první volbě získal Obama všechny tři státy, avšak v roce 2012 přišel o Severní Karolínu (v přehledu New york Times zde).

Fotogalerie

Právě na Floridu a Severní Karolínu se nyní upírají mnohé zraky. Státy patří mezi takzvané „swing states“, kde žádný z kandidátů nemá velkou převahu a které tak mohou být pro konečný výsledek rozhodující. V obou státech je nyní rozdíl mezi kandidáty jen několik procent, jak ukazuje analýza webu FiveThirtyEight.com zde a zde.

Ještě před oficiálním termínem voleb tu přitom podle statistiky NBC News přispěchala k urnám před čtyřmi lety více než polovina voličů. Florida v počtu odevzdaných hlasů vede i v letošním sčítání. Podle webu Politico je přitom pro Trumpa klíčové tyto dva státy u východního pobřeží vyhrát, aby se do Bílého domu dostal.

17.října 2016 v 10:49, příspěvek archivován: 17.října 2016 v 11:29

Američané hlasují v předčasných volbách. Nejvíce toho využívají voliči na Floridě. via @NBCNews https://t.co/uw6xgDIPlP

Newyorského magnáta mohou nyní utěšovat odhady ze států na středozápadě, kde dříve dominovali demokraté. Jak analytik McDonald poznamenává Trump si vede dobře v Ohiu a Iowě, tedy ve státech, kde Obama vyhrál v obou volbách. Trump zde přitom vykazuje už v předčasných volbách lepší čísla než jeho předchůdce MittRomney.

Americké volby

Politico však připomíná, že případné budoucí vítězství v Iowě a Ohiu by ztrátu Severní Karolíny a Floridy nezahojilo. V americkém volebním systému, kde každému státu odpovídá určitý počet volitelů, kteří nakonec rozhodnou o novém šéfovi Bílého domu, mají Ohio a Iowa dohromady jen 24 volitelů. Florida a Severní Karolína přitom disponují hned 44 voliteli. K vítězství je jich potřeba 270.

Kouzlo předčasných voleb

Předčasné hlasování je mezi americkými voliči stále oblíbenější. Zatímco v minulých volbách v roce 2012 využila této možnosti zhruba třetina voličů, letos se přitom očekává účast ještě vyšší. Zda se tento předpoklad potvrdí, lze nyní jen spekulovat. Voliči v některých státech, kterých se předčasné hlasování týká, budou k urnám puštěni až v horizontu příštích dnů a týdnů.

Zatímco ve většině států jsou ustanovená volební střediska, kam se musí voliči dostavit osobně, tři státy umožňují volit poštou. Do poloviny října odevzdalo svůj hlas už přes milion a půl voličů. Podle stanice NBC je to však jen zlomek těch, kteří ještě před 8. listopadem odvolí.

Výsledky z těchto voleb však nebudou oficiálně zveřejněny před volbami. Oficiálně se totiž podle federálních zákonů hlasy mohou sčítat až po uzavření volebních uren při řádném termínu. Hlášení z jednotlivých států však analytikům umožňuje průběžně odhadovat výsledky a vytvořit si alespoň přibližný obrázek o průběhu hlasování.

Americké prezidentské volby 2016
Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Znásilněná a zavražděná Kurdka se stala symbolem brutality turecké invaze

Turečtí vojáci a jejich spojenci už mají na severu Sýrie na svědomí stovky obětí. Zabití jedné z nich však pobouřilo...

Tři sta v řetězech. Ve škole islámu svěřence bičovali a znásilňovali

Nigerijská policie odhalila ve státu Katsina další islámskou školu, ve které její provozovatelé mučili, sexuálně...

V Brazílii se zřítil sedmipatrový dům. Pod troskami zahynuli dva lidé

Ve městě Fortaleza v Brazílii se v úterý náhle zřítil sedmipodlažní obytný dům. Místní hasiči a záchranáři z trosek...

Premium

Ať dělá, co má. Nebo skončí na Kuciaka. Kočner úkoloval slovenské soudy

Slovenský podnikatel Marián Kočner, podezřelý z objednání vraždy novináře Jána Kuciaka, měl mít vliv na rozsudky skrze...

Najdete na iDNES.cz