Američané se hrnou k volbám v „předtermínu“, hraje se o klíčové státy

  15:24aktualizováno  15:24
Už více než 1,5 milionu Američanů odevzdalo svůj hlas pro nástupce Baracka Obamy v Bílém domě. Hlasovat mohou díky systému předběžných voleb, které pořádá většina států USA. Analytici pomalu přicházejí s prvními odhady. Zatímco Hillary Clintonová oproti svému předchůdci vede ve státech podél východního pobřeží, Donaldu Trumpovi se daří na středozápadě.

Primárky v Indianě (ilustrační foto). | foto: AP

Více než dvě třetiny federálních států dávají voličům šanci hlasovat o nové hlavě státu ještě před oficiálním datem voleb 8. listopadu. Ve 37 státech a ve Washingtonu D.C. mohou lidé hlasovat i více než měsíc před volbou (datum začátku předčasného hlasování se liší stát od státu).

Podle docenta Michaela P. McDonalda z floridské univerzity jde nyní z hlášení z jednotlivých států vyčíst, že Hillary Clintonová si na Floridě, v Severní Karolíně a Virginii vede lépe než prezident Barack Obama před čtyřmi lety, jak píše ve svém komentáři pro The Huffington Post. V první volbě získal Obama všechny tři státy, avšak v roce 2012 přišel o Severní Karolínu (v přehledu New york Times zde).

Fotogalerie

Právě na Floridu a Severní Karolínu se nyní upírají mnohé zraky. Státy patří mezi takzvané „swing states“, kde žádný z kandidátů nemá velkou převahu a které tak mohou být pro konečný výsledek rozhodující. V obou státech je nyní rozdíl mezi kandidáty jen několik procent, jak ukazuje analýza webu FiveThirtyEight.com zde a zde.

Ještě před oficiálním termínem voleb tu přitom podle statistiky NBC News přispěchala k urnám před čtyřmi lety více než polovina voličů. Florida v počtu odevzdaných hlasů vede i v letošním sčítání. Podle webu Politico je přitom pro Trumpa klíčové tyto dva státy u východního pobřeží vyhrát, aby se do Bílého domu dostal.

17.října 2016 v 10:49, příspěvek archivován: 17.října 2016 v 11:29

Američané hlasují v předčasných volbách. Nejvíce toho využívají voliči na Floridě. via @NBCNews https://t.co/uw6xgDIPlP

Newyorského magnáta mohou nyní utěšovat odhady ze států na středozápadě, kde dříve dominovali demokraté. Jak analytik McDonald poznamenává Trump si vede dobře v Ohiu a Iowě, tedy ve státech, kde Obama vyhrál v obou volbách. Trump zde přitom vykazuje už v předčasných volbách lepší čísla než jeho předchůdce MittRomney.

Americké volby

Politico však připomíná, že případné budoucí vítězství v Iowě a Ohiu by ztrátu Severní Karolíny a Floridy nezahojilo. V americkém volebním systému, kde každému státu odpovídá určitý počet volitelů, kteří nakonec rozhodnou o novém šéfovi Bílého domu, mají Ohio a Iowa dohromady jen 24 volitelů. Florida a Severní Karolína přitom disponují hned 44 voliteli. K vítězství je jich potřeba 270.

Kouzlo předčasných voleb

Předčasné hlasování je mezi americkými voliči stále oblíbenější. Zatímco v minulých volbách v roce 2012 využila této možnosti zhruba třetina voličů, letos se přitom očekává účast ještě vyšší. Zda se tento předpoklad potvrdí, lze nyní jen spekulovat. Voliči v některých státech, kterých se předčasné hlasování týká, budou k urnám puštěni až v horizontu příštích dnů a týdnů.

Zatímco ve většině států jsou ustanovená volební střediska, kam se musí voliči dostavit osobně, tři státy umožňují volit poštou. Do poloviny října odevzdalo svůj hlas už přes milion a půl voličů. Podle stanice NBC je to však jen zlomek těch, kteří ještě před 8. listopadem odvolí.

Výsledky z těchto voleb však nebudou oficiálně zveřejněny před volbami. Oficiálně se totiž podle federálních zákonů hlasy mohou sčítat až po uzavření volebních uren při řádném termínu. Hlášení z jednotlivých států však analytikům umožňuje průběžně odhadovat výsledky a vytvořit si alespoň přibližný obrázek o průběhu hlasování.

Americké prezidentské volby 2016
Autor:

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Vedro, tekoucí asfalt a výpadky proudu. Města se mění v nehostinná doupata

Hispánské děti dovádí u otevřeného hydrantu na Manhattanu. Ulice New Yorku se v

Dopad klimatických změn na život ve městech bude rozsáhlý. Podle pesimistických předpovědí se například ve Spojených...

Už nejen blokace webů. Rusko a Čína své občany ještě více izolují

Všečínské shromáždění lidových zástupců je jednokomorový parlament Čínské...

Rusko a Čína nyní spojí své síly ve vesmíru a komunikačních technologiích. Hodlají vytvořit novou satelitní...

Albánii zasáhlo nejsilnější zemětřesení za 20 let, zranilo se 108 lidí

Zničená auta před poškozenou fakultní budovou v albánské Tiraně. (22.9.2019)

Albánii zasáhlo v sobotu zemětřesení o síle 5,8 stupně. Záchvěvy země byly cítit i v okolních zemích, a to hlavně v...

V Hongkongu se opět protestovalo. Policie použila slzný plyn a vodní děla

V Hongkongu se opět střetli protivládní demonstranti s policií, který proti nim...

V Hongkongu během soboty proběhla další protivládní demonstrace. Došlo i na potyčky s policí, během kterých použila...

Najdete na iDNES.cz