Před 75 lety ukončily kulky život slavné gangsterské dvojice Bonnie a Clyde

  20:44aktualizováno  20:44
Zločinecká dvojice Bonnie a Clyde je opředena romantickým mýtem o novodobých Robinech Hoodech, před kterými se třásly banky v celých Spojených státech. Skutečnost je však prozaičtější a na pověsti milencům jistě přidala i krvavá smrt. Život Bonnie Parkerové a Clyda Barrowa ukončila smršť policejních kulek 23. května 1934.

Clyde Barrow, pánská část slavné zločinecké dvojice | foto: Profimedia.cz

Příběh o seznámení jednadvacetiletého Clyda a o dva roky mladší Bonnie v lednu 1930, má hned několik variant. Všechny se však shodují v jednom: byla to láska na první pohled. Okolnosti však vztahu nepřály, a nešlo ani tak o to, že Bonnie Parkerová už byla vdaná.

Clyde Barrow měl na svém kontě několik trestných činů a krátce po seznámení s Bonnie putoval za mříže. Pobyt ve vězení však na něj nijak pozitivně nezapůsobil.

Poté, co byl na počátku roku 1932 podmínečně propuštěn, odstartovala krátká, ale věhlasná kariéra jím vedeného gangu. Po boku Clyda a Bonnie se do jeho činnosti zapojilo ještě několik dalších osob, včetně Clydova bratra Bucka a jeho manželky.

Bonnie Parkerová, dámská část slavné zločinecké dvojice

Během necelých dvou let spáchal Barrowův gang řadu ozbrojených loupeží, a to hned v několika státech amerického středozápadu. Jakmile "fušku" provedl, zmizel v ukradeném autě za hranicemi sousedního státu, kde na něj byla policie krátká.

Lup nikdy nepřesáhl 1 500 dolarů

Ačkoliv legenda líčí Bonnie Parkerovou a Clyda Barrowa jako experty na přepadení bank, slavná dvojice si brala na mušku hlavně menší pobočky a běžně přepadávala i obchody či benzínové stanice. Kupodivu přitom nebyli nijak zvlášť úspěšní, jejich lup nikdy nepřesáhl 1 500 dolarů.

Část veřejnosti, na kterou těžce dopadaly důsledky hospodářské krize, viděla v řádění skupiny jistý druh odboje a v jejích členech novodobé Robiny Hoody. Přítomnost pohledné mladé dívky navíc celé věci dodávala punc romantiky.

Bonnie a Clyde ve slavném filmu Arthura Penna z roku 1967

Policie však byla jiného názoru a několikrát se pokusila proti lupičům zasáhnout. Z mnohdy divokých přestřelek však Clyde i Bonnie vyšli vždy jako zázrakem živí. Jejich život se však postupně smrskával na neustálé přemisťování, vynucené strachem z odhalení.

Když koncem šedesátých let veřejně promluvil jeden z přeživších členů skupiny, popsal tehdejší atmosféru slovy "bylo to peklo."

Klec spadla 23. května 1934

V půlce ledna 1934 pomohl Clyde Barrow k útěku skupince vězňů, což se záhy ukázalo jako fatální chyba. Napojení Bonnie a Clyda na rodinu jednoho z uprchlých trestanců pomohlo mužům zákona odhadnout, kam povedou další kroky dosud nepolapitelné dvojice.

Klec spadla 23. května 1934. Policejní jednotka si na gangsterský pár počkala na opuštěné silnici poblíž města Gibsland ve státě Louisiana.

Policisté neměli nejmenší chuť nechat si Clydův kradený Ford ujet, ani následovat několik svých kolegů, kteří při předchozích střetech se členy gangu přišli o život.

Auto slavné zločinecké dvojice Bonnie a Clyde rozstříleli policisté

Zahájili proto palbu ze zálohy a stříleli tak dlouho, dokud z vozu i jeho osazenstva neudělali doslova cedník. O intenzitě útoku svědčí skutečnost, že při následné prohlídce nalezli lékaři v tělech Bonnie a Clyda na pět desítek kulek.

Tvrdý zákrok, který byl fakticky popravou bez soudu, se stal předmětem sporů. Důvodem byla hlavně smrt Bonnie Parkerové, která se sice na činnosti gangu podílela, ale je přinejmenším nejisté, zda byla pachatelkou některé z dvanácti vražd, jež byly skupině přičítány.

Kromě toho byla policie kritizována i za to, že místo činu dobře nehlídala a rozstřílené auto i jeho mrtvá posádka se staly objektem ne právě pietního počínání lovců suvenýrů.

Příběh Bonnie a Clyda se stal americkým mýtem. Napsalo se o něm několik knih a proslavil jej zejména film, který v roce 1967 natočil režisér Arthur Penn.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Základna Praha. Čínští agenti sem údajně chtěli unést ženu exšéfa Interpolu

Nový šéf Interpolu, Číňan Meng Chung-wej (10. listopadu 2016)

Manželka bývalého šéfa mezinárodní policejní organizace Interpol Meng Chung-weje, kterého loni v září v Číně zadrželi...

Lyžařské středisko Courchevel ve Francii hořelo, zemřeli dva lidé

Požár lyžařského střediska v Courchevel ve Francii

Nejméně dva mrtvé si vyžádal velký požár, který v neděli ráno vypukl v ubytovně pro sezonní pracovníky ve známém...

Italští neofašisté nakonec uctili památku Palacha na periferii města Vigasio

Odhalení pamětní desky v Karolinu v místech, kde stála Palachova rakev....

Koncert italských neofašistických kapel na památku Jana Palacha se v sobotu večer uskutečnil i navzdory počátečním...

Najdete na iDNES.cz