ilustrační snímek | foto: Reuters

Normy, zákazy i trest smrti. Jak platí islámské právo šaría různě po světě

  • 95
Návrat Tálibánu k moci v Afghánistánu hrozí možným uplatňováním velmi striktní verze islámského práva šaría, které tam zavedl už během své první vlády v 90. letech. Soubor norem pro muslimy se vyznačuje rozsáhlými zákazy věcí, v západním světě obvyklých, a vážnými tresty. Šaría je zdrojem legislativy v mnoha muslimských zemích, její interpretace je ale rozdílná.

Za předchozí nadvlády Tálibánu v Afghánistánu v letech 1996-2001 platil například trest smrti za vraždu, kamenování za cizoložství a utětí končetiny za krádež.

Vláda tehdy vyzvala ženy, aby podle islámských zvyků začaly chodit na veřejnosti pouze zahalené, zakázala jim chodit do zaměstnání a nechala uzavřít dívčí školy. Ženy, jejichž oděv byl shledán neslušným, byly na veřejnosti bity a přinuceny vrátit se domů.

Bude tu šaría a hotovo. Tálibán vyhlásil Islámský emirát Afghánistán

Zakázáno bylo pořádat zábavy, navštěvovat kina, sledovat televizi a video, tancovat a poslouchat jinou hudbu než náboženskou, tedy provozovat všechny činnosti, které Tálibán považoval za dekadentní. V rozhlase pak směly být vysílány pouze informace a náboženské programy. Nesmělo se ani fotografovat, hrát šachy či karty, pouštět draky, chovat holuby či pořádat kohoutí zápasy.

Šaría zpočátku znamenala cestu, původně k vodnímu zdroji, později správnou cestu hodnou následování, čili soubor norem obsahující komplexní návod k tomu, jak být dobrým muslimem. Klasický islám chápe šaríu jako jednotu koránu, tradic a právní vědy. Je to soubor pravidel, zákazů či postihů, může řešit i finanční transakce či právní záležitosti jako je rodinné právo.

V absolutní monarchii Saúdské Arábii je právní systém založen na přísném výkladu islámského práva šaría. Trest smrti je možné dostat za vraždu, krádež, homosexualitu či znásilnění, ale také za odpadlictví od víry nebo čarodějnictví. Nejčastějším trestným činem, za který Saúdská Arábie odsouzené popravuje, je pašování drog.

Nebudeme se mstít, ženy pustíme do veřejného dění, slíbil Tálibán

Ačkoli bylo ženám v zemi umožněno řídit auto, platí zde pro ně jedny z nejpřísnějších pravidel na světě. V zemi zůstává stále zachován například systém poručnictví, který zaručuje nejbližšímu mužskému příbuznému, že může spolurozhodovat třeba o tom, zda bude žena cestovat do ciziny nebo studovat.

Během třicetileté vlády Umara Bašíra mezi lety 1989 a 2019 se v Súdánu uplatňovala striktní verze islámského práva včetně amputace ruky za krádež, bičování za alkoholismus či kamenování za cizoložství, ve skutečnosti ale není znám případ amputace či kamenování. V září 2020 nová vláda užívání islámského práva zrušila.

V roce 2013 přijal jako první stát v jihovýchodní Asii islámské právo malý a bohatý sultanát Brunej, který leží na ostrově Borneo. Zaváděl ho postupně do roku 2019. Uplatňoval tresty jako ukamenování a bičování za pohlavní styk mezi homosexuály, ukamenování za nevěru a amputaci ruky nebo nohy za krádež. V roce 2019 ale Brunej oznámila, že nebude uplatňovat trest smrti za homosexuální styk či nevěru.

Aceh je jediná indonéská provincie, která uplatňuje šaríu. Zavedení islámského práva bylo součástí mírové dohody mezi vládou a separatisty v roce 2006. Aceh kriminalizuje vztahy stejného pohlaví, náboženská policie se zde zaměřuje i na muslimky bez šátků nebo ty, které nosí příliš těsné oblečení, lidi popíjející alkohol či ty, kdo se oddávají hazardu.

Ženy bičují jiné ženy. Indonésie představila vykonavatelky práva šaría

Šaría platí také v Pákistánu, podle odborníků je ale málokdy aplikována. Například homosexuálům hrozí trest smrti, na rozdíl od sousedního Íránu nebo Saudské Arábie však pákistánská justice za homosexualitu nikoho neodsoudila.

Zrovna právní systém Íránu se odvíjí od přísného výkladu islámského práva šaría, trest smrti zde hrozí za vraždu, znásilnění, ozbrojené přepadení, obchod s drogami i za nevěru.

Normy platí i v Africe, Šaría byla v roce 2000 zavedena ve 12 státech na severu Nigérie, což vyvolalo srážky mezi křesťany a muslimy. Islámské tribunály v severních státech fungují paralelně vedle státních soudů. Šaríatské soudy už vynesly několik trestů smrti za cizoložství, vraždu či homosexualitu, žádný ale nebyl dosud vykonán. Muslimští radikálové z Boko Haram, kteří působí 12 let na severovýchodě Nigérie, vyhlásili v roce 2014 "chalífát“ v oblastech, které kontrolují.

Zmiňuje se také takzvaný Islámský stát (IS), islamistická teroristická organizace byla na vrcholu moci v letech 2014 a 2015, kdy v červnu 2014 vyhlásila na dobytém území na severozápadě Iráku a na východě a severu Sýrie takzvaný chalífát, tedy vládu hlavy muslimské obce. IS byl znám svou přísnou interpretací islámu a islámského práva šaría, smrtí trestal krádež, pití alkoholu, cizoložství či homosexualitu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video