Zpráva vypracovaná odborem pro pandemie při Světové zdravotnické organizace (WHO) byla dnes zveřejněna ve vědecké revue Science.
Z nejnovějších statistik, které mexické zdravotnické úřady vydaly k nákaze novým virem, vyplývá, že v zemi je 2003 lidí zasažených virem prasečí chřipky.
V Mexiku - stejně jako v dalších zemích světa - ale "představují potvrzené případy A(H1N1) pouze příslovečnou špičku ledovce", konstatovala Anne Schuchatová, která je náměstkyní ředitele amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), které se na zprávě WHO také podílelo.
Schuchatová přitom uvedla jako příklad USA, kde jsou statistiky z jednotlivých států unie postaveny na údajích zahrnujících pouze lidi, kteří přišli do zdravotnických zařízení, aby si tam nechali udělat test na nákazu virem.
Velká většina lidí, kteří se takzvanou prasečí chřipkou nakazili, se velmi rychle zotavuje a nemá tedy potřebu jít na testy, dodala Schuchatová. Proto je také CDC ani nevede ve svých statistikách.
Kuba a Thajsko mají první případ
Kubánské úřady dnes oznámily první případ nákazy virem A(H1N1). Podle oficiálního prohlášení kubánského ministerstva zdravotnictví onemocněl mexický student. Pacient, stejně jako dalších třináct jeho spolužáků, je nyní na pozorování.
První případ nové chřipky potvrdily testy také u člověka z Thajska. Pacient už se plně uzdravil, oznámil tamní premiér. Thajsko je už 32. zemí, kde byla nákaza zaznamenána.
Ve světě je v současnosti evidováno přes pět tisíc lidí, kteří se novou chřipkou nakazili. Nejvíce infikovaných je ve Spojených státech, kde je nakaženo přes 2500 lidí. V Mexiku úřady evidovaly 2026 pacientů, v Kanadě 284. Nový virus připravil o život prokazatelně 53 lidí - 48 v Mexiku, tři v USA, po jednom v Kanadě a Kostarice.
Většina lidí si nemoc přivezla z Mexika či z USA. Ve čtyřech evropských zemích odborníci ale zaznamenali už 42 případů, kdy se člověk nakazil přímo ve vlasti. Dva takoví pacienti jsou v Německu, jeden v Itálii, devět ve Španělsku a třicet v Británii.