"Jsme ve stálém kontaktu s Evropským střediskem pro kontrolu nemocí, se Spojenými státy, Mexikem, WHO (Světovou zdravotnickou organizací) a členskými státy EU a vyhodnocujeme informace, které už máme k dispozici," ujistila mluvčí Evropské komise.
Ve Španělsku jsou v karanténě kvůli pozorování tři lidé, kteří nedávno pobývali v Mexiku. Španělská ministryně zdravotnictví Trinidad Jiménezová zdůraznila, že zdravotní stav izolovaných není vážný a jde jen o preventivní opatření.
Francie má "nepotvrzené pochybnosti" ohledně případného nakažení virem prasečí chřipky u dvou lidí. Jeden případ se vyskytl v oblasti Bordeaux, druhý v Marseille.
U člena palubního personálu letecké společnosti British Airways se vž v sobotu během letu z Mexika do Británie objevily symptomy podobné chřipce.
"Podezření na nákazu prasečí chřipky se u něj ale nepotvrdilo," oznámil mluvčí londýnské nemocnice, kam byl muž převezen.
Mexiko snížilo počet potenciálně nakažených
Mexiko, které je hlavním ohniskem nákazy, ještě v průběhu neděle evidovalo přes 1300 lidí, kteří se mohli novým smrtícím virem infikovat.
Podle agentury Reuters ale mexický prezident Felipe Calderón později oznámil, že více než 900 stovek z nich tento virus nemá. U zbývající 400 se provádějí testy.
Světová zdravotnická organizace (WHO) varuje před smrtícím virem prasečí chřipky s označením A/H1N1 od včerejška. Podle generální ředitelky WHO Margaret Chanové má virus "pandemický potenciál". - čtěte Experti OSN varují před pandemií
V úterý se sejdou mezinárodní experti, aby projednali situaci a doporučili, zda má být současný stupeň pandemického poplachu zvýšen.
Nemoc má stejné symptomy stejně jako běžná chřipka. Nakažený má rýmu, kašel, bolesti hlavy i v krku a vysoké horečky. Podle WHO současné očkování proti prasečí chřipce nepomáhá. Účinný by ale měl být lék Tamiflu.
Bílý dům svolal mimořádný briefing
Podle mexického ministra zdravotnictví José Ángela Córdoby zemřelo v zemi na prasečí chřipku 81 lidí. Ve všech školách v hlavním městě Mexika a jeho okolí, a také ve státě San Luis Potosí, zrušila vláda vyučování, a to s platností do 6. května. Školy se tak poprvé mimořádně uzavřely od zemětřesení v roce 1985, při němž zahynulo 10 tisíc lidí.
Chřipka se už rozšířila do USA, které hlásí už dvacet nakažených. - čtěte Prasečí chřipka se z Mexika šíří do USA
Osm pacientů je v New Yorku, sedm v Kalifornii, po dvou v Kansasu a Texasu, jeden pak ve státě Ohio. Všichni mají údajně jen mírné příznaky.
Podezření na nemoc hlásí i Nový Zéland. Virus si z třítýdenního pobytu Mexiku mohla přivézt zřejmě desítka z 22 studentů a tří učitelů střední školy v Aucklandu. Podle ministra zdravotnictví není jejich stav nijak vážný a zotavují se.
Pro podezření z nákazy byl hospitalizován i jeden Izraelec. V nemocnici v Netanji se podrobuje testům, které by podezření měly vyvrátit nebo potvrdit.
Americká administrativa dnes o situaci informovala na speciálním briefingu, který proběhl v podvečer v Bílém domě. Asistent prezidenta Obamy pro vnitřní bezpečnost John Brennan uvedl, že americká a mexická vláda podnikají proti případnému šíření chřipky opatření a spolupracují spolu. USA už nabídly mexickým úřadům svou podporu a pomoc. Spolupracovat chtějí i s Kanadou a dalšími americkými státy a s WHO.
Česko zatím vydalo jen upozornění turistům
České ministerstvo zahraničí na svých webových stránkách upozorňuje cestovatele do Mexika, aby důrazně dodržovali základní preventivní opatření. Na stránce www.mzv.cz/mexico radí cestovatelům, ať věnují zvýšenou pozornost hygieně a omezí návštěvu zalidněných míst.
Hlavní hygienik Michael Vít považuje za důležité, že vir reaguje na nová antivirotika - léky Tamiflu a Relenza, které má Česko ve státních hmotných rezervách. "Není ale důvod dělat si doma zásoby," uvedl.
České cestovní kanceláře zatím zájezdy neruší. Ve Spojených státech je v těchto dnech na organizované dovolené přibližně tři ticíce českých turistů, v Mexiku asi 400.
WHO upozorňuje už několik let, že nový kmen viru může způsobit pandemii lidské chřipky, která se přežene po celém světě a zabije miliony lidí. Nový virus chřipky H1N1, který vznikl smíšením virů prasečí, lidské a ptačí chřipky, je zatím jen málo známý a situace se rychle vyvíjí.
Nejhorší následky měla španělská chřipkaNejméně od 16. století musí lidstvo čelit pandemiím chřipky. Tento virus je přitom velice proměnlivý a vědci nemohou dopředu určit, zda nový kmen vyvolá jen drobné nepříjemné potíže, nebo se stane masovým zabijákem. |