"Virus má pandemický potenciál, protože je schopen nakazit lidi," uvedla generální ředitelka Světové zdravotnické organizace (WHO) Margaret Chanová, podle níž se situace kolem nemoci rychle mění.
Ke svolání krizového jednání přistoupila poprvé od doby, co tato možnost existuje. Světová zdravotnická organizace ji zavedla před dvěma roky.
Experti mohou navrhnout například omezení cestování, obchodní restrikce či uzavírky hranic. Svolaný výbor se zaměří mimo jiné na to, do jaké míry se virus dokáže šířit mezi lidmi.
V Mexiku podle tamních úřadů virus zabil 20 lidí, ale podle údajů WHO je v zemi už 68 obětí. Americké úřady potvrdily dalších deset případů nákazy prasečí chřipkou v USA. Testy prokázaly nebezpečný virus A/H1N1 u osmi školáků v New Yorku a u dalších dvou lidí v americkém státě Kansas. Na jihu USA u mexických hranic zdravotníci už dřív zaznamenali osm pacientů, nakažených tímto smrtícím virem.
Nemoc se projevuje stejně jako běžná chřipka. Člověk má rýmu, kašel, bolesti hlavy a v krku a vysoké horečky. S podobnými příznaky je nyní v nemocnici v Mexiku další tisícovka lidí.
Zdravotnické organizace tvrdí, že další problémy přijdou v následujících několika dnech. Kromě zakrývání úst a nosu radí lidem, aby si pravidelně myli ruce. Virus se může do očí nebo úst přenést i dotykem, například z telefonního sluchátka. Při příznacích chřipky, jako je kašel nebo bolesti svalů, je nutné okamžitě vyhledat doktora a nenavštěvovat veřejné prostory.
Šest latinskoamerických zemí - Kostarika, Nikaragua, Brazílie, Peru, Chile a Kolumbie - vyhlásily v souvislosti s epidemií v Mexiku zdravotnický poplach, nebo oznámily přijetí opatření proti rozšíření chřipky do svých zemí.
Preventivní kroky proti zavlečení prasečí chřipky podniká také Japonsko. Všem cestujícím na lince z Mexika dnes zdravotníci měřili teplotu, než jim dovolili opustit letiště. Zpřísněná bezpečnostní opatření zavedly úřady také v Thajsku, Hongkongu a na Filipínách.
Česko zatím opatření neplánuje
České ministerstvo zahraničí zatím upozornění pro turisty mířící do Mexika nevyhlásilo. Zda to udělá, se teprve rozhodne, řekla mluvčí Zuzana Opletalová.
Podle mluvčího české Státní veterinární správy Josefa Dubna je zatím předčasné zavádět v Česku mimořádná opatření. "Pokud WHO varuje, má k tomu jistě důvod. V Evropě velké obavy ale zatím mít nemusíme, zvýšena by měla být pozornost na dovoz zvířat," řekl Duben.
Kontrolní mechanismy v EU jsou podle něj nastaveny dobře. Unie kontroluje u zvířat z třetích zemí doklady i fyzický stav na vstupních místech, tedy na vnějších hranicích. K tomu žádné dovozy z Mexika nepřicházejí, uvedl mluvčí.
Hlavní hygienik Michael Vít považuje za důležité, že vir reaguje na nová antivirotika - léky Tamiflu a Relenza, které má Česko ve státních hmotných rezervách. "Není ale důvod dělat si doma zásoby," uvedl.
Podle Víta ani Spojené státy nevydaly varování pro cesty svých občanů do sousední země, zveřejnilo pouze upozornění se seznamem rizikových oblastí.
Školy nefungují, fotbalisté odvolali utkání
Světová zdravotnická organizace v pátek potvrdila, že smrt lidí v Mexiku způsobil vir prasečí chřipky typu A/H1N1. WHO zároveň varovala, že právě vepři mohou sloužit jako "transformační líheň" pro vznik nového klonu viru, který v sobě kombinuje vlastnosti jednotlivých virových kmenů.
Mexické úřady kvůli epidemii smrtící chřipky uzavřely všechny školy ve státě Mexiko. Obyvatelé byli vyzváni, aby se pokud možno vyhýbali všem shromážděním, nenavštěvovali kina, bary a restaurace a chránili se ústními rouškami. Mnohé veřejné akce, především dětské, byly zrušeny. Také fotbalové kluby odvolaly víkendová utkání.
Vláda situaci označila za "kontrolovanou epidemii". Prezident Felipe Calderón svolal zástupce zdravotnických úřadů ze všech 33 mexických států ke krizové schůzce v metropoli.
Nová mutace prasečího viru je podle mexických zdravotníků citlivá na specifický antivirus. Ministerstvo zdravotnictví regionální vlády hlavního města proto zahájilo rozsáhlou očkovací kampaň. Podle ministra zdravotnictví Armanda Ahueda je v zemi k dispozici jeden milion dávek antivirového léku.