Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

  12:21aktualizováno  13:42
Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s dalšími skoro sedmi procenty se dál potýkají. Zbytek nechají lehnout popelem, protože se to v těžko přístupném terénu nevyplatí. Ekologické škody jsou ale gigantické. Nejenže je zas skleníkových plynů v atmosféře víc, ale ještě intenzivněji jsou ohroženy i ledovce v Arktidě.

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019) | foto: AP

Podle ruských ekologů je situace katastrofická. „Situace s lesními požáry na východě Ruska již dávno přestala být místním problémem a stala se celostátní ekologickou katastrofou,“ varovala ruská pobočka Greenpeace. S odvoláním na ruské klimatology napsal list Komsomolskaja pravda, že letošní požáry na Sibiři jsou tak masivní, že mohou ovlivnit změnu klimatu na Zemi a urychlit proces globálního oteplování.

Fotogalerie

Ruští hasiči během posledních čtyřiadvaceti hodin uhasili lesní požáry na ploše téměř 27 000 hektarů. Současně se pokouší uhasit desítky dalších požárů na ploše 85 396 hektarů, zejména na Sibiři a na Čukotce. 

Agentura TASS s odvoláním na údaje od specializované státní agentury Avialesoochrana, zabývající se leteckou ochranou lesů, dodala, že v těžko dostupných a vzdálených místech na Sibiři současně hoří lesy na ploše 1,2 milionu hektarů. To je plocha větší než Středočeský kraj.

Ale tyto požáry se nehasí, protože náklady by podle úřadů byly vyšší než předpokládané škody. Za příčinu alarmující kalamity média považují kromě nedostatku peněz i obecnou pasivitu místních úřadů.

Ruské ministerstvo pro přírodní zdroje chování oblastních guvernérů kritizuje a usiluje o to, aby jim v tomto ohledu byly omezeny pravomoci.

Podle agentury RIA-Novosti se na hašení požáru podílí více než deset tisíc lidí, asi tři tisíce kusů pozemní techniky a rovněž 86 letadel a vrtulníků ministerstva obrany. Podle regionálních médií pomáhá i pravoslavná církev – zmobilizovaní popové létají ve vrtulnících nad tajgou a kropí porosty svěcenou vodou, aby je tak od požárů seslaných patrně satanem uchránili.

Na přelomu července a srpna sibiřská tajga postupně hořela na ploše tří milionů hektarů, což zhruba odpovídá rozloze 40 procent Česka. Od začátku června až do konce července jen kvůli nim uvolnilo do ovzduší více než sto megatun oxidu uhličitého. To je tolik, kolik vyprodukuje obyvatelstvo Belgie za jeden rok.

Další oteplování

Dým z požárů dusí i vzdálená města za hranicemi Ruska, ekologové se obávají i rychlejšího tání arktického ledu. I sebejemnější popílek, který jej zakrývá, hůře odráží sluneční světlo, tím pádem pomáhá absorbování více tepla a vede k rychlejšímu oteplování. Arktida je již více zasažena globálním oteplováním než všechny ostatní oblasti planety. V létě bylo v Grónsku zaznamenáno rekordní tání ledovců – vědci ho očekávali až kolem roku 2070.

Požáry lesů na Sibiři mohou změnit klima, Putin povolal k hašení armádu

Podle ekologů oheň letos zničil lesy na 14,9 milionu hektarů a hrozí, že padne sedm let starý rekord, kdy v Rusku shořelo 18,1 milionu hektarů lesa, což je plocha přesahující dvojnásobek rozlohy České republiky.

Kouř zavalil velká města v okolí. Například město Krasnojarsk s jedním milionem obyvatel je zcela zahaleno kouřovou mlhou. Lidé si stěžují zejména na dýchací potíže a všudypřítomný hmyz, který se u lidí schovává před ohněm.

Na vině je i podle všeho necitlivá či nelegální těžba dřeva. Lesy se plundrují a na jejich obnovu se nevěnuje prakticky žádná pozornost. Prokurátor Krasnojarského kraje oznámil zahájení vyšetřování 15 trestních případů nezákonné těžby. Ministr pro přírodní zdroje Dmitrij Kobylkin listu Vedomosti řekl, že doufá, že se na obnově lesů bude podílet Čína, která má o těžbu sibiřského dřeva eminentní zájem a již v tomto ohledu je hodně aktivní.

Požáry v Rusku dosáhly takových rozměrů, že dým z nich lze vidět z vesmíru. Ukázal to snímek zemské observatoře amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). 

Autoři: , ,

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Další z rubriky

V Utahu havaroval turistický autobus. Čtyři lidé zemřeli, patnáct se zranilo

Poblíž národního parku Bryce Canyon ve státě Utah v USA havaroval autobus s...

Při páteční nehodě turistického autobusu poblíž národního parku Bryce Canyon v Utahu ve Spojených státech amerických...

Jižní Korea po třiceti letech dopadla sériového vraha, trestu ale unikne

Jihokorejští vyšetřovatelé v červenci 1993 prohledávají místo, na kterém...

Jihokorejská policie po více než třiceti letech identifikovala podezřelého v jednom z nejznámějších případů sériových...

Trump vyšle vojáky do Saúdské Arábie, je to reakce na útoky dronů

Americký prezident Donald Trump (16. září 2019)

Šéf Bílého domu Donald Trump schválil vyslání amerických vojáků do Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů. Mise...

Do „zóny mimozemšťanů“ přišlo sto lidí, dva byli u bran Oblasti 51 zadrženi

Do nevadské pouště se začali sjíždět lidé, kteří chtějí proniknout do přísně...

Ačkoliv se místní úřady i obyvatelé městeček ležících poblíž tajemstvím obestřené Oblasti 51 připravili na nejhorší,...

Najdete na iDNES.cz