Úterý 28. září 2021, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. září 2021 Den české státnosti

KOMENTÁŘ: Arktida hoří. Změna přístupu k ochraně přírodních zdrojů je nutná

  14:52
Od začátku letošního července jsou média plná informací o požárech, pustošících velké oblasti severského lesa – od Sibiře, přes Aljašku a severní Kanadu, až po Grónsko a Skandinávii. Na první pohled katastrofické zprávy upozorňují na obrovský rozsah požárů, ohrožení obydlených míst i možné dlouhodobé dopady na oteplování atmosféry, píše v komentáři analytik Vladimír Votápek.

Sibiřská tajga hoří na ploše tří milionů hektarů. (30. července 2019) | foto: AP

Lesní požáry jsou pro uvedenou oblast přirozeným jevem. Tradiční spouští bývá úder blesku, který zapálí vegetaci a od takového ohniska se pak plameny šíří, dokud je neuhasí déšť, nebo dokud nenarazí na přirozené překážky. Těmi bývají řeky, vlhká údolí nebo bažiny, či místa s řídkou vegetací, jako jsou pohoří.

Fotogalerie

Pokud se takový požár přiblíží k lidským sídlům, nebo zvlášť cenným územním celkům, lidé se ho pokouší (s větším nebo menším úspěchem) hasit. Tento přístup v zásadě sdílí všechny severské země, sužované tímto problémem. 

Větší aktivita při hašení ohňů například ve Skandinávii je daná především tím, že osídlení ohrožených teritorií je zde mnohem vyšší, než dejme tomu v Rusku. Každoroční požáry přitom až dosud zásadně neměnily severský ekosystém – na místech zasažených ohněm se poměrně rychle obnovovala vegetace a spolu s ní se vracela i zvířata a hmyz.

Letošní situace je ale jiná. Díky globálnímu oteplování je severský les a tundra sušší než dříve a proto se v ní požáry šíří snáz a jejich „přirozené“ uhašení trvá déle než v předchozích dekádách. Ohně se také šíří dál na sever, kde přispívají k tání permafrostu.

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Na Sibiři se navíc na vzniku požárů významně podílí i člověk. Těžaři, ať už legální či nelegální, podle všeho zakládají ohně, aby zamaskovali skutečný rozsah těžby a ušetřili tak na poplatcích, které by měli odvádět do státního rozpočtu.

O tom výmluvně svědčí satelitní snímky, odhalující podezřelou koncentraci ohnisek požárů kolem cest, řek a další míst, snadno dosažitelných člověkem. A tedy míst, odkud je možné odvážet vytěžené dřevo. A co hůř – místní úřady se navíc rozhodly plameny nehasit, údajně proto, že by náklady převyšovaly případný užitek.

Spoluvina ilegální těžby

To nemusí být jenom ukázka krátkozrakosti ekonomie, zaměřené na účetně vyjádřitelný profit. To může být také projev přímé spoluviny s těžaři, protože rychle uhašený požár nedokáže zamést stopy po nelegální těžbě.

Přírodní podmínky i přístup místních úřadů přinesl své plody - na Sibiři už lehlo popelem více než 14 900 000 hektarů lesa. Gubernátory a jejich aparát probudil až zásah centrální vlády, znepokojené obrázky sibiřských měst zahalených dýmem a tím, že více než 720 000 ruských občanů podepsalo petici, požadující bezodkladnou změnu liknavého přístupu.

Do boje s plameny byly nasazeny nejen síly Ruské agentury lesního hospodářství, odpovídající za hašení lesních požárů; byla také nasazena armáda, v Krasnojarském a Irkutském kraji byl vyhlášen mimořádný stav. Nad ohně se údajně vydali i představitelé pravoslavné církve, aby svěcenou vodou zahnali zlo, způsobující požáry.

Tato snaha ale přichází pozdě. Spálená plocha se už přiblížila k historickým maximům a potvrzuje tak velmi nebezpečnou tendenci posledních desetiletí. Rozsah spáleného lesa se zvyšuje (s určitými výkyvy) a tím se zvyšuje i množství CO2, emitovaného do atmosféry.

Požáry na Sibiři se dál šíří, podezření padají na ilegální těžaře dřeva

Když k tomu přičteme i vliv metanu, unikajícího z tajícího permafrostu, vidíme, že se dostáváme do začarovaného kruhu. Požáry arktického lesa jsou nejen důsledkem globálních klimatických změn, ale zároveň se stávají i faktorem, urychlujícím oteplování naší planety.

Zdá se, že i ve vztahu k požárům severského lesa jsme se dostali k hranici, která nás nutí ke změně dosavadního přístupu. Čím dál méně si můžeme dovolit pokračovat v dosavadní politice, omezující lidské zásahy pouze na případy bezprostředního ohrožení života, zdraví nebo majetku lidí.

Omezovat hašení plamenů na případy, dávající ekonomický smysl je špatné, protože v takové rovnici chybí významné proměnné: dopad požárů na globální klima a kvantifikace škod, které v souběhu s dalšími faktory způsobí přírodě a konec konců i lidské ekonomice. Severský les je jedním z hlavních zdrojů obnovy kyslíku a také významně napomáhá omezení CO2 v atmosféře. Jeho ekonomický přínos je proto nevyčíslitelný.

Je to podobné, jako v řadě jiných lidských aktivit. I v otázce lesních požárů nazrál čas na zásadní změnu přístupu k využívání a ochraně přírodních zdrojů. Protože si lidstvo bere od přírody víc a víc, musí se naučit jí nejen poctivý díl vracet, ale také se musí naučit sebekázni a sebeomezení. Jinak přírodu nevratně poškodíme a ohrozíme sami sebe. Je otázkou, zda je současné vedení Ruska takové změny schopno.

Autor:
  • Nejčtenější

Zůstala jsem sama, bránila se lékařka, která odešla od krvácejícího dítěte

Ocitla jsem se v situaci, na kterou jsem nebyla vůbec připravena. Taková slova pronesla u pardubického soudu lékařka...

Feri potají sundal kondom, pak řekl, že už je to jedno. Vyšetřují ho jiní

Vyšetřování bývalého poslance TOP 09 Dominika Feriho, který je podezřelý ze sexuálního násilí, se protahuje. Policie se...

Bydlíme u Okamury. Dům má zvláštní, s lidmi se nedruží, říkají sousedé

Bydlí v netradičním obydlí, v sousedství se příliš neprojevuje a před domem ho obléhají novináři. Tak vidí sousedé...

Zeman opustil nemocnici, při setkání v Lánech s Fialou už měl víno

Prezident Miloš Zeman ve středu dopoledne opustil Ústřední vojenskou nemocnici v Praze, kde byl hospitalizován...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bartoš: S muslimskou Evropou problém mám, Francie mi změnila názor

Předseda Pirátů Ivan Bartoš ve středu řekl, že s muslimskou Evropou má problém, protože se ukázalo například ve...

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

  • Další z rubriky

VIDEO: Ať žije revoluce, volal muž a hodil po Macronovi vejce

Francouzského prezidenta Emmanuela Macrona při pondělní návštěvě gastronomického veletrhu v Lyonu zasáhlo vejce. Podle...

Göteborgem otřásl výbuch. Plyn to není, řekli hasiči v migrantské čtvrti

Více než dvě desítky zraněných, z toho několik vážně, si v úterý ráno vyžádala exploze ve švédském Göteborgu. Co výbuch...

Úřady na Aljašce varují obyvatele před vydrami, útočí na psy i děti

Obyvatelé města Anchorage na Aljašce se poměrně často potýkají s medvědy a losy, úřady je však nyní varují před dalším...

Zbavím ho veškerých omezení, řekl soudce v případu atentátníka na Reagana

Muž, který se v roce 1981 pokusil zabít prezidenta Ronalda Reagana, by mohl být příští rok definitivně volný. John...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Jsem zohavená, říká Linda Evangelista. Po kryolipolýze je k nepoznání

Topmodelka Linda Evangelista se rozhodla bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy a skončila podle svých slov...

Marek Ztracený na koncertě spadl z pódia na hlavu a skončil v nemocnici

Zpěvák Marek Ztracený bude na koncert v Pardubicích dlouho vzpomínat. Během vystoupení si nevšiml, že je už na okraji...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Sedm nejčastějších důvodů, proč muži odchází ze vztahů i po letech

Dlouhé roky, tři děti, stabilní zázemí, každý den teplé večeře, ani to vám nezajistí, že s partnerem bude mít vaše...