KOMENTÁŘ: Arktida hoří. Změna přístupu k ochraně přírodních zdrojů je nutná

  14:52aktualizováno  14:52
Od začátku letošního července jsou média plná informací o požárech, pustošících velké oblasti severského lesa – od Sibiře, přes Aljašku a severní Kanadu, až po Grónsko a Skandinávii. Na první pohled katastrofické zprávy upozorňují na obrovský rozsah požárů, ohrožení obydlených míst i možné dlouhodobé dopady na oteplování atmosféry, píše v komentáři analytik Vladimír Votápek.

Sibiřská tajga hoří na ploše tří milionů hektarů. (30. července 2019) | foto: AP

Lesní požáry jsou pro uvedenou oblast přirozeným jevem. Tradiční spouští bývá úder blesku, který zapálí vegetaci a od takového ohniska se pak plameny šíří, dokud je neuhasí déšť, nebo dokud nenarazí na přirozené překážky. Těmi bývají řeky, vlhká údolí nebo bažiny, či místa s řídkou vegetací, jako jsou pohoří.

Fotogalerie

Pokud se takový požár přiblíží k lidským sídlům, nebo zvlášť cenným územním celkům, lidé se ho pokouší (s větším nebo menším úspěchem) hasit. Tento přístup v zásadě sdílí všechny severské země, sužované tímto problémem. 

Větší aktivita při hašení ohňů například ve Skandinávii je daná především tím, že osídlení ohrožených teritorií je zde mnohem vyšší, než dejme tomu v Rusku. Každoroční požáry přitom až dosud zásadně neměnily severský ekosystém – na místech zasažených ohněm se poměrně rychle obnovovala vegetace a spolu s ní se vracela i zvířata a hmyz.

Letošní situace je ale jiná. Díky globálnímu oteplování je severský les a tundra sušší než dříve a proto se v ní požáry šíří snáz a jejich „přirozené“ uhašení trvá déle než v předchozích dekádách. Ohně se také šíří dál na sever, kde přispívají k tání permafrostu.

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Na Sibiři se navíc na vzniku požárů významně podílí i člověk. Těžaři, ať už legální či nelegální, podle všeho zakládají ohně, aby zamaskovali skutečný rozsah těžby a ušetřili tak na poplatcích, které by měli odvádět do státního rozpočtu.

O tom výmluvně svědčí satelitní snímky, odhalující podezřelou koncentraci ohnisek požárů kolem cest, řek a další míst, snadno dosažitelných člověkem. A tedy míst, odkud je možné odvážet vytěžené dřevo. A co hůř – místní úřady se navíc rozhodly plameny nehasit, údajně proto, že by náklady převyšovaly případný užitek.

Spoluvina ilegální těžby

To nemusí být jenom ukázka krátkozrakosti ekonomie, zaměřené na účetně vyjádřitelný profit. To může být také projev přímé spoluviny s těžaři, protože rychle uhašený požár nedokáže zamést stopy po nelegální těžbě.

Přírodní podmínky i přístup místních úřadů přinesl své plody - na Sibiři už lehlo popelem více než 14 900 000 hektarů lesa. Gubernátory a jejich aparát probudil až zásah centrální vlády, znepokojené obrázky sibiřských měst zahalených dýmem a tím, že více než 720 000 ruských občanů podepsalo petici, požadující bezodkladnou změnu liknavého přístupu.

Do boje s plameny byly nasazeny nejen síly Ruské agentury lesního hospodářství, odpovídající za hašení lesních požárů; byla také nasazena armáda, v Krasnojarském a Irkutském kraji byl vyhlášen mimořádný stav. Nad ohně se údajně vydali i představitelé pravoslavné církve, aby svěcenou vodou zahnali zlo, způsobující požáry.

Tato snaha ale přichází pozdě. Spálená plocha se už přiblížila k historickým maximům a potvrzuje tak velmi nebezpečnou tendenci posledních desetiletí. Rozsah spáleného lesa se zvyšuje (s určitými výkyvy) a tím se zvyšuje i množství CO2, emitovaného do atmosféry.

Požáry na Sibiři se dál šíří, podezření padají na ilegální těžaře dřeva

Když k tomu přičteme i vliv metanu, unikajícího z tajícího permafrostu, vidíme, že se dostáváme do začarovaného kruhu. Požáry arktického lesa jsou nejen důsledkem globálních klimatických změn, ale zároveň se stávají i faktorem, urychlujícím oteplování naší planety.

Zdá se, že i ve vztahu k požárům severského lesa jsme se dostali k hranici, která nás nutí ke změně dosavadního přístupu. Čím dál méně si můžeme dovolit pokračovat v dosavadní politice, omezující lidské zásahy pouze na případy bezprostředního ohrožení života, zdraví nebo majetku lidí.

Omezovat hašení plamenů na případy, dávající ekonomický smysl je špatné, protože v takové rovnici chybí významné proměnné: dopad požárů na globální klima a kvantifikace škod, které v souběhu s dalšími faktory způsobí přírodě a konec konců i lidské ekonomice. Severský les je jedním z hlavních zdrojů obnovy kyslíku a také významně napomáhá omezení CO2 v atmosféře. Jeho ekonomický přínos je proto nevyčíslitelný.

Je to podobné, jako v řadě jiných lidských aktivit. I v otázce lesních požárů nazrál čas na zásadní změnu přístupu k využívání a ochraně přírodních zdrojů. Protože si lidstvo bere od přírody víc a víc, musí se naučit jí nejen poctivý díl vracet, ale také se musí naučit sebekázni a sebeomezení. Jinak přírodu nevratně poškodíme a ohrozíme sami sebe. Je otázkou, zda je současné vedení Ruska takové změny schopno.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Souprava metra v Paříži projela bez zastavení tři stanice, lidé panikařili

Pařížské automatické metro

Automaticky řízená souprava linky pařížského metra v pondělí večer projela bez zastavení tři stanice a pak zabrzdila až...

K záchraně klimatu neděláte dost, vytkla Greta americkým politikům

Švédská aktivistka Greta Thunbergová získala ve Washingtonu ocenění mezinárodní...

Šestnáctiletá švédská aktivistka Greta Thunbergová v úterý řekla americkým politikům, že nedělají dost pro záchranu...

Nový Zéland odmítl podmínečně propustit českého pašeráka drog

Vězení (ilustrační foto)

Novozélandské úřady odmítly žádost o podmínečném propuštění českého občana Karla Šroubka z vězení, kde si odpykává...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz